АМЕРИКА ТРАЖИ ЈЕФТИН И ПОУЗДАН ПРОЈЕКТИЛ: Мора да има домет од 460 км и да може да се користи у Украјини
СЈЕДИЊЕНЕ Државе тренутно развијају вођену ваздушну муницију ЕРАМ (Extended-Range Attack Munition) за Украјину.
Замислите то као мешавину између вођене бомбе и мини крстареће ракете, на основу њених јединствених карактеристика.
Ово напредно оружје има бојеву главу од 260 килограма, која је доступна иу оклопној и високоексплозивној конфигурацији. Иако је укупна тежина још увек непозната, познато је да лети до 463 километра брзином од 763 км/х.
ЕРАМ је дизајниран за импресивну прецизност, погађајући унутар 10 метара од своје мете. Оно што га чини још изузетнијим је његов систем навођења, пројектован да делује поуздано чак и усред активних противмера електронског ратовања од стране непријатеља.
Главни извор ових информација је амерички портал Aviation Week. Аутори су истакли појаву релевантних докумената у јавном приступу. Специфичности су ограничене: наручилац ових радова је Ваздухопловство САД, а захтев за развој је поднет 31. јануара 2024. Међутим, иницијатор овог захтева остаје неодређен.
Најконкретнији део овог извештаја лежи у очекиваним роковима и стопи производње: очекује се да производња почне у року од 24 месеца након доделе уговора, са процењеним обимом до 1.000 јединица годишње.
Занимљиво је да нема детаља о томе за које типове авиона се ЕРАМ развија, било за совјетске моделе или западне Ф-16. С обзиром на очекиване временске рокове и стопе производње, овај детаљ изгледа релативно мали.
План да се постигне рок од „не касније од 24 месеца“ и произведе 1.000 јединица годишње је заиста амбициозан, посебно имајући у виду да САД већ поседују сличне технологије које би могле да се повећају у корист Украјине. Ово није пројекат који почиње од нуле, јер су многи од ових развоја у току годинама.
Иако су конкретни детаљи о овом пројекту у САД оскудни, вреди напоменути да су се у октобру прошле године појавиле информације о још једном значајном пројекту. Конкретно, Боинг је открио да наставља рад на пројекту Powered JDAM. Ова иницијатива, која је започета пре 13 година, има за циљ да обезбеди исплативу алтернативу крстарећим ракетама за америчко ваздухопловство прилагођавањем млазног мотора ваздушној бомби навођеној JDAM, чиме се значајно повећава њен домет лета.
Боинг је такође обезбедио извођача за производњу електране за Powered JDAM. Компанија Kratos Defense & Security Solutions ће произвести гаснотурбински мотор TDI-J85, који је тежак нешто мање од 20 килограма, за погон ове муниције.
Имплементација ове нове електране нуди двоструку предност: стварање револуционарног начина циљања авијације уз истовремено смањење укупних трошкова пројекта.
орпорација Боинг планира да понуди Powered JDAM не само америчком ваздухопловству већ и 35 земаља које тренутно користе традиционалне вођене JDAM бомбе.
Програмери су оптимистични у погледу овог „хибридног“ оружја, које комбинује карактеристике вођене бомбе и крстареће ракете како би ефикасно погодило и стационарне копнене циљеве и покретне мете на мору.
Мотор ТДИ-Ј85, предвиђен за употребу у Powered JDAM-у, може да се похвали високим могућностима потиска и компатибилан је са широким спектром горива за комерцијалну и војну авијацију.
bulgarianmilitary.com
БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије
Препоручујемо
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (1)