ЛАВРОВ НАВЕО ЧЕТИРИ КОРАКА: Руски министар о стабилизацију ситуације у свету
МОСКВА предлаже да се елиминишу основни узроци украјинске кризе, њено решавање би требало да укључи уклањање претњи које долазе са Запада, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, говорећи на министарској дебати „Мултилатерална сарадња у интересу стварања праведнијег, демократскијег и одрживијег светског поретка“.
Лавров је у свом говору предложио низ корака усмерених на „враћање поверења и стабилизацију међународне ситуације“.
Отклањање основних узрока кризе у Европи
- Прво: потребно је једном за свагда отклонити основне узроке кризе која је избила у Европи. Услове за успостављање одрживог мира у Украјини изнео је председник Русије Владимир Путин. Нећу их понављати. Политичко и дипломатско решење мора да буде праћено конкретним корацима за отклањање претњи Руској Федерацији које долазе из западног, евроатлантског правца - рекао је министар.
Успостављање регионалног и глобалног баланса снага
У том контексту, Лавров је скренуо пажњу на чињеницу да ће „при договарању међусобних гаранција и договора бити неопходно да се у обзир узму нове геостратешке реалности на евроазијском континенту, где се формира панконтинентална архитектура заиста равноправне и недељиве безбедности.
- Европа ризикује да заостане за овим објективним историјским процесом. Спремни смо да пронађемо баланс интереса - оценио је шеф руске дипломатије.
Говорећи о наредном важном услову за формирање праведног светског поретка, Лавров је истакао да обнављање регионалног и глобалног баланса снага мора бити праћено активним напорима да се елиминишу неправде у глобалној економији.
„У мултиполарном свету, по дефиницији, не би требало да постоје монополисти у монетарно-финансијској регулацији, трговини или технологији. Ово становиште дели велика већина чланова светске заједнице", нагласио је Лавров.
Реформа институција
Посебно је истакао значај реформе институција.
- Од посебног значаја је брза реформа Бретонвудског споразума и Светске трговинске организације, чије активности треба да одражавају стварну тежину незападних центара раста и развоја - навео је он.
Користити удружења БРИКС, ШОС, ЗНД и друге за јачање мултиполарног света
Према његовим речима, БРИКС и Шангајска организација за сарадњу (ШОС) играју све значајнију улогу у изградњи праведног мултилатералног поретка заснованог на принципима Повеље УН.
- Они уједињују земље које представљају различите регионе и цивилизације, сарађујући на основу једнакости, међусобног поштовања, консензуса и обострано прихватљивих компромиса – ја бих то назвао златним стандардом мултилатералне сарадње уз учешће великих сила - нагласио је Лавров.
Како је приметио, практичан значај за успостављање мултиполарности су регионална удружења као што су ЗНД, ОДКБ, ЕАЕС, АСЕАН, ГЦЦ, Арапска лига, Афричка унија и СЕЛАК.
- Сматрамо да је важан задатак успостављање различитих веза између њих, уз укључивање потенцијала УН. Руско председавање Саветом безбедности УН ће једну од предстојећих седница посветити сарадњи УН са евроазијским регионалним организацијама - закључио је Лавров.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО: ТРАМП СЛЕТЕО У МИЛВОКИ: Појачана безбеност након покушаја атентата
Препоручујемо
НЕ ИДЕ КАКО СУ СЕ ЕУ И САД НАДАЛЕ Сијарто: Стратегија Запада у Украјини пропала
17. 07. 2024. у 09:31
"ТО ЈЕ ПОНИЖЕЊЕ ЗА БЕРЛИН" Лавров о распоређивању америчких ракета у Немачкој
16. 07. 2024. у 18:30
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)