ПОГЛЕДАЈТЕ – НОВИ ДЕТАЉИ ДРАМАТИЧНОГ ОБАРАЊА РУСКОГ СУ-25: Како су Украјинци из МАНПАДС-а погодили руски јуришни бомбардер (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

23. 07. 2024. у 23:00

ОРУЖАНЕ снаге Украјине обориле су 23. јула руски јуришни авион Су-25 у Доњецкој Народној Републици. Снимак је потврдио уништење летелице.

ПОГЛЕДАЈТЕ – НОВИ ДЕТАЉИ ДРАМАТИЧНОГ ОБАРАЊА РУСКОГ СУ-25: Како су Украјинци из МАНПАДС-а погодили руски јуришни бомбардер (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Су-25 Ваздушно-космичких снага Русије оборен је МАНПАДС-ом. Инцидент се наводно догодио у правцу Покровск.

Пилот се катапултирао и одмах су га евакуисали руски тимови за потрагу и спасавање. Незванични руски извори су потврдили ове извештаје.

Упркос бројним тврдњама из Кијева, ово је прва руска летелица која је оборена последњих месеци, а да за то има конкретних доказа.

Су-25 је ушао у службу 1987. године, међутим, тренутно руске Ваздушно-космичке снаге имају своју дубоко модернизовану верзију — Су-25СМ3.

Фото Танјуг/АП

У Украјини се јуришници користе за разбијање положаја Оружаних снага Украјине на линији фронта и у ближој позадини украјинске одбране. Њихов циљ је да пруже ватрену подршку копненим јединицама. Могу уништити скоро сваку опрему, артиљерију, људство, инжењерске структуре.

Нападни авиони обично испаљују невођене авионске ракете и моментално изводе маневар испаљивањем топлотних замки. Могу се приближити мети и покренути ударе неколико пута, а затим се вратити на базни аеродром.

Авиони углавном раде у паровима у Украјини. Док једна летелица гранатира позицију непријатеља, друга обезбеђује операцију.

Пилоти Су-25 лете на изузетно малим висинама, што смањује вероватноћу њиховог откривања и пораза од система ПВО, међутим мали преносни ракетни бацачи и визуелно циљање овога пута су помогли у обарању. Такође улазе на линију борбеног лансирања максималним брзинама.

СУ-25 ОПШИРНИЈЕ

Су-25 је совјетски јуришни авион дизајниран да пружи ваздушну подршку копненим снагама. Први пут је полетео 1975. године, а у службу је ушао 1981. године.

Авион је дизајниран за операције на линији фронта где може ефикасно да ангажује непријатељски оклоп, утврђења и људство. Су-25 има тешки оклоп који штити од малокалибарског оружја и противавионских топова, а опремљен је разним наоружањем, укључујући топове, пројектиле и бомбе.

Су-25 је извезен у многе земље, а и даље га користе оружане снаге многих држава, укључујући Русију и Украјину.

Су-25 је заступљен у извештајима о сукобу скоро скоро свакодневно. И Русија и Украјина изгубиле су позамашну количину Су-25 у сукобу који је у току. Због претње коју представљају непријатељски преносиви системи противваздушне одбране (МАНПАДС), Су-25 обично испушта своју муницију док се лагано пење на дужи домет.

Фото Танјуг/АП

Компјутер за напад оружјем на авиону израчунава домет, висину и угао пењања за прецизну испоруку и даје сигнале за лансирање пилоту, узимајући у обзир балистику оружја и преовлађујући ветар. Када је летелица близу мете, она лагано рони и лансира ракете у мету са висине.

Тачност напада је већа када је домет низак, али су пилот и авион у већем ризику. Међутим, упркос опасностима летења Су-25, то је авион са највећом експлоатацијом у рату који је у току.

Тренутно се руским трупама испоручује Су-25 у модификацији СМ3. Ова верзија јуришника опремљена је аутоматизованим системом за управљање ватром, оптоелектронским системом СОЛТ-25, уграђеним системом за означавање циљева и нишанским системом са елементима вештачке интелигенције.

Најновија опрема омогућава пилоту да погађа објекте на висини већој од 5.000 км. Сви ажурирани авиони опремљени су моторима Р-195, који су се раније сматрали тајним и најпоузданији су у својој класи. Оклопна заштита јуришних авиона и њихова повећана преживљавање остали су непромењени.

СУ-25СМ3

Су-25СМ3 је развијен на основу лекција из рата са Грузијом 2008. године, у којем су три авиона изгубљена од ватре из преносних ракетних ПВО систем (МАНПАДс).

Су-25СМ3 од недавно носи и систем електронског ратовања, ретку конфигурацију за копнени напад на ниском нивоу односно авион за блиску ваздушну подршку.

У питању је верзија Су-25СМ3, са носачем система Витебск-25. Варијанта такође има модул за сателитску навигацију који је повезан са руском ГЛОНАСС сателитском мрежом.

Још једна карактеристика која дефинише авион је систем нишана и навигације СВП-24-25, за који се тврди да побољшава прецизност невођеног оружја у радијусу од 10 метара. Иначе, нова модификација Су-35СМ добија најнапреднији руски систем радиоелектронске борбе за ловце – Хималаја.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

ВАТРА ЈЕ НА САМО ДВА БЛОКА ОД НАС: Нина Сеничар са породицом хитно евакуисана из свог дома у Лос Анђелесу