АМЕРИКА ДИЖЕ УЗБУНУ НА АРКТИКУ: „Стотине војних објеката из совјетске ере враћају се у функцију“
РУСИЈА је поново активирала стотине војних објеката из совјетске ере на Арктику, док Кина има амбиције да изгради „арктички пут свиле“, према Националној арктичкој стратегији 2024, документу који је објавило Министарство одбране САД.
Пентагонов нови документ, Национална арктичка стратегија 2024, упозорава да “Русија и Кина све више сарађују у арктичком региону”, те наводе да би могло имати “негативне последице по регионалну безбедност”.
-Иако постоје многе области неслагања између Кине и Русије, њихово растуће слагање у региону је забрињавајуће, тако да Министарство одбране наставља да прати ову сарадњу, наводи се у извештају Пентагона.
-Изолација Русије као резултат њене инвазије великих размера на Украјину учинила је да се она све више ослања на Народну Републику Кину у финансирању своје инфраструктуре за извоз енергије на Арктику.
Више од 80% руске производње природног гаса и скоро 20% њене производње нафте долази са Арктика, а Русија се све више окреће НР Кини да финансира ово вађење и купи ове ресурсе, тврде забринуто Американци.
Такође, Русија је поново активирала стотине војних објеката преосталих из совјетске ере у области Арктика, наводи у овом извештају Пентагона.
„АРКТИЧКИ ПУТ СВИЛЕ“
Пекинг је привучен минералним ресурсима региона и види повлачење леда као отварање нових трговинских путева.
Арктички морски путеви се све више користе за трговину између главних економија Тихог и Атлантског океана, пошто је глобално загревање донело дуже периоде повлачења леда и отворило краће бродске руте.
Кина и Русија заједно развијају нове руте јер Русија жели нове начине за испоруку гаса и нафте Кини, а Пекинг тражи алтернативу Малачком мореузу, тврди се у документу.
Западни стручњаци за безбедност тврде да се “ослањање Кине на бродске путеве Индијског океана види као стратешка рањивост за Пекинг, посебно у војном сукобу са Тајваном”.
Пентагон у извештају такође пише да Кина жели да искористи предности „динамике промене на Арктику да би имала већи утицај и приступ тамо, користила ресурсе и играла већу улогу у регионалном управљању“.
ЗАПАД НЕ СТОЈИ МИРНО
САД, Канада и Финска ће овог месеца формирати “конзорцијум за изградњу ледоломаца”, пише цитирано издање. Циљ је јачање способности тамошњих савезника из НАТО-а и супротстављање растућем утицају Москве и Пекинга.
Истовремено, “одлука” Финске и Шведске да уђу у НАТО поред свега осталог, окупља западне земље око Арктика и представља нове могућности за сарадњу (наравно мисли се на САД).
САД су идентификовале три главне линије према којима ће се одвијати њихва деловања у региону:
-повећање способности за снажно присуство на Арктику – комуникације, надзор и извиђање;
-сарадња са партнерима и савезницима ради повећања интероперабилности у арктичком региону;
-повећање присуства у региону кроз војне вежбе;
Запад не да не стоји мирно, већ се увелико припремају за “освајање Арктика”, сведоче војне вежбе које одржавају већ дужи низ година.
Ранији маневри НАТО-а у арктичким условима били су Anchor Express, Northern Express, Atlas Express и Winter Express. Током 2023. је на просторима Норвешке одржана и редовна домаћа вежба Joint Viking у којој су такође учествовали НАТО савезници, а која је трајала знатно дуже него што је то уобичајено.
Ове 2024. године, одржана је вежба Nordic Response 2024 као део далеко масовније вежбе Непоколебљива одбрана (Steadfast Defender) – највећих маневара НАТО од краја Хладног рата.
Такође, Норвешка, Шведска и Финска договориле су се у јуну месецу да направе војни транспортни коридор који ће пролазити кроз север сваке од три земље.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора
Препоручујемо
ПОЧИЊЕ БИТКА ЗА АРКТИК: Америка, Канада и Финска стварају „Ледени пакт“
11. 07. 2024. у 17:23
АМЕРИЧКИ ЕКСПЕРТ: Кина и Русија напредују у новој муницији, САД заостају
03. 07. 2024. у 19:12
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)