"ОД ТОГА НИКОМЕ НЕЋЕ БИТИ БОЉЕ" Лавров упозорава: Размештање нуклеарног оружја у Југоисточној Азији повећаће безбедносне ризике
МОГУЋЕ распоређивање америчког нуклеарног оружја у југоисточној Азији повећаће безбедносне ризике у региону, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

Фото: Танјуг/АП
- У НАТО-у су Американци већ одавно поделили своје нуклеарно оружје партнерима. Све то они називају заједничким нуклеарним мисијама, у оквиру којих ненуклеарне државе имају могућност да обуче своје војнике да употребљавају нуклеарно оружје. Ако се ово тужно и прилично ризично искуство (распоређивање америчког нуклеарног оружја у другим земљама) оствари и у ЈугоисточнојАзији, мислим да од тога никоме неће бити боље, биће више ризика - оценио је министар после посете Малезији, где је учествовао у министарским догађајима у оквиру АСЕАН-а.
Лавров је приметио да САД „дрско“ промовишу стратешко оружје у региону и „уводе елементе нуклеарног обуздавања у милитаризацију Југоисточне Азије и Азијско-пацифичког региона, посебно у оквиру пројекта АУКУС – САД, Велика Британија, Аустралија, где ће нуклеарне подморнице бити снабдевене технологијама које треба да буду под контролом ИАЕА, а између САД и Јужне Кореје закључен је споразум о заједничком нуклеарном обуздавању“.
Према његовом мишљењу, земље Југоисточне Азије виде могућност да Русија делује као стабилизујући фактор у светлу „дрких“ акција ванрегионалних играча, укључујући САД.
- Они (земље Југоисточне Азије) нас виде као балансирајући и стабилизујући фактор са становишта супротстављања сувише дрским дејствима ванрегионалних сила на челу са Сједињеним Америчким Државама, које заиста овде промовишу своју војну инфраструктуру, укључујући стратешко наоружање - рекао је Лавров.
Лавров је навео и да су Русија и Малезија разматрале изградњу евроазијског јединственог безбедносног система у светлу западног модела.
- Наравно, веома је важно погледати како осигурати безбедност на начин који минимизира ризике. С тим у вези, подсетили смо на искуство ОЕБС-а, искуство које је проистекло из концепта евроатлантске безбедности, али су на крају крајева евроатлантски модели ОЕБС-а, као и НАТО, доказали да је једини смисао у промовисању евроатлантских модела од стране западних земаља да се све потчини њима.
Према његовим речима, САД су већ постигле овај циљ – изградиле су цео Запад под својим руководством.
- НАТО је сто одсто подређен Вашингтону, ОЕБС је такође практично већ приватизован и тај модел нама не одговара, као што не одговара ни већини других земаља - нагласио је шеф руске дипломатије.
„Ми желимо безбедносни модел који ће бити заснован на равноправности, на принципу недељиве безбедности, када ниједна држава на континенту неће јачати своју безбедност нарушавањем безбедности других“, закључио је Лавров.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
ПРОПАЛЕСТИНСКИ ПРОТЕСТАНТИ У ВАШИНГТОНУ: Погледајте како спаљују лик Нетањахуа
Препоручујемо


КАКАВ ШАМАР ЗЕЛЕНСКОМ: "Украјина никада неће постати чланица ЕУ или НАТО!"
27. 07. 2024. у 16:39

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)