МиГ-31 СА НУКЛЕАРНИМ РАКЕТАМА? Руско упозорење Америци и НАТО (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

06. 08. 2024. у 20:00

РУСКО Министарство одбране (РуМоД) је недавно објавило снимак на којем се види да су пресретачи МиГ-31БМ наоружани ракетама ваздух-ваздух дугог домета у оквиру треће фазе своје вежбе нестратешког нуклеарног наоружања.

МиГ-31 СА НУКЛЕАРНИМ РАКЕТАМА? Руско упозорење Америци и НАТО (ВИДЕО)

Foto: Printskrin Youtube/ Military TV

Објављивање снимка у контексту вежбе обуке за распоређивање и употребу тактичког нуклеарног оружја сугерише да би ракете могле бити опремљене нуклеарним бојевим главама.

Ракета којом је летелиц анаоружана идентификована је као Р-33 (НАТО класификација: АА-9 Амос), која је способна да пресреће различите ваздушне циљеве, укључујући ниско летеће крстареће ракете, при брзинама до 3.000 км/х.

РАКЕТА Р-33

Када је првобитно била распоређена 1981. године, ракета Р-33 је имала комбинацију инерцијалног и SARH (Semi-Active Radar Homing) навођења и имала је оперативни домет од 120 км. Совјетски Савез је развио ракету првенствено за обарање великих брзих циљева као што су СР-71 Blackbird, Б-1 Lancer бомбардер и Б-52 Stratofortress.

Користећи Р-33, МиГ-31 је могао да гађа непријатељске авионе као што је УСАФ Ф-15 Eagle далеко изван њиховог домета одмазде, који је почетком 1980-их био испод 30 км. Ракета је имала конвенционалну фрагментовану бојеву главу од 55 кг.

Побољшана верзија пројектила, означена као Р-33С, имала је активну бојеву главу за навођење.
 


РАДАР ЗАЛСОН

Фото: принтскрин Јутјуб/ Military TV

Р-33 је дизајниран да искористи изузетне перформансе радара Залсонове фазне решетке. Радар је био оријентир у ваздухопловству јер је представљао прво постављање ПЕСА (пасивно електронско скенирано поље /PESA Passive Electronically Scanned Array) антене на борбеном авиону.
До тада су ПЕСА радари били распоређени само на земљи или на стратешким бомбардерима попут Б-1.
За ракету дугог домета био је потребан радар са способношћу откривања великог домета. Када је првобитно распоређен, Залсон је могао да открије мету од 16 квадратних метара на домету од 200 км.
Поред детекције великог домета, радарске карактеристике гледају надоле, обарају гађање мете, дајући МиГ-31 веома веродостојну способност против крстарећих ракета које су летеле ниско по површини. Моћан радар омогућава истовремено навођење шест пројектила на различите циљеве.

Фото принтскрин РуМоД

СНИМАК ИЗ РуМОД

Р-33 је значајно унапређен од првог уласка у службу. Варијанта која се користи на ловцима МиГ-31 од 2012. има домет од преко 300 км. Системи за циљање ракете су такође побољшани, омогућавајући јој да погоди са већим степеном прецизности.

Ракета се креће брзином до 6 маха, што отежава избегавање чак и авионима мете класе ловаца на екстремним дометима. Једини велики недостатак ракете је њена величина и тежина 500 кг, што онемогућава распоређивање на средњим и лаким ловцима.
Пројектил и даље остаје релевантан. Ловци као што су Су-35 и Ф-22 Раптор имају домет ракетног дејства од 130 км и 105 км, респективно, против циљева у ваздуху, што даје руском пресретачу опремљеном Р-33 значајну предност у борби против летелица изван видног поља - BVR (Beyond Visual Range).

Русија је развила наследника Р-33 под називом Р-37. Извозна варијанта Р-37 је означена као РВВ-БД. Р-37 користи ракетни мотор са двоструким импулсом, што га чини веома енергичним и маневарски способним у гађању циљева при удару у мету.

Р-37 није ефикасан само против великих циљева са ниском способношћу маневрисања, као што су бомбардери, AWACS и ваздушни танкери, он такође може ефикасно да ангажује и против борбених авиона слабијег маневрисања.

Извештаји тврде да је Р-37 способан да гађа непријатељске циљеве на дометима од 400 км.
 

НУКЛЕАРНА БОЈЕВА ГЛАВА?

За неке ракете ваздух-ваздух из совјетске ере се знало да имају двоструку конвенционалну и нуклеарну бојеву главу, у складу са доктрином из доба Хладног рата. Међутим, до сада Русија никада није званично признала постојање нуклеарних бојевих глава за ракете ваздух-ваздух.

Употреба нуклеарних бојевих глава у борби ваздух-ваздух је врло мало вероватна у модерном ратовању.

Међутим, нуклеарна бојева глава може бити једина опција ако противник EW (електронско ратовање) учини неефикасним активне тражиоце ракета дугог домета као што су Р-33 и Р-37.

САД и други савезници имају огромну предност у односу на Русију у броју множитеља снага — AWACS, ИСР и танкера за допуну горива — које могу да распореде. Руске снаге не би могле да се супротставе западним силама ако се не неутралише огромна предност.

Ако западни EW буде у стању да учини неефикасним руске активне тражиоце на ракетама, једина опција Русије би била да лансира ракете ваздух-ваздух према последњим познатим координатама циља, ослањајући се искључиво на инерцијалну навигацију да доведе ракете у циљно подручје, а затим детонира њихов нуклеарне бојеве главе.

Употреба ракета ваздух-ваздух са нуклеарним бојевим главама представљала би веома очајничку и ескалирајућу меру, али би била ефикасна.

Читаоцу је препуштено да одлучи да ли је снимак који је објавио РуМоД блеф или наводи на опрез.

eurasiantimes.com/Vijainder K Thakur

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ВАНРЕДНЕ МЕРЕ У МАНЧЕСТЕР СИТИЈУ: Гвардиола увео карантин због лоших резултата и на Божић