ИСПЛИВАЛИ РУСКИ ТАЈНИ ДОСИЈЕИ: Морнарица обучена да гађа Европу нуклеарним ракетама
РУСИЈА је обучила морнарицу да у случају сукоба са НАТО-ом гађа циљеве дубоко у Европи користећи нуклеарне ракете, показали су тајни досијеи у које је „Фајненшел тајмс” имао увид.
Мапе које приказују мете удаљене попут западне обале Француске и Бароу-ин-Фернеса у Великој Британији биле су део детаљне презентације за официре пре инвазије на Украјину, додаје се у извештају.
Позивајући се на 29 тајних руских војних досијеа, ФТ је раније објавио да је Москва вежбала коришћење тактичког нуклеарног оружја у раним фазама сукоба са великом светском силом.
Ови документи, које су ФТ показали западни извори, откривају планове Русије за опсежне ударе широм Западне Европе, предвиђајући да ће се сукоб са Западом проширити изван граница НАТО-а.
Припремљени између 2008. и 2014. године, документи укључују мете за ракете са конвенционалним или тактичким нуклеарним бојевим главама, наглашавајући рану употребу нуклеарних удара, известио је ФТ.
Нуклеарно оружје и морнарица
Како се наводи, Русија је такође у могућности да распореди нуклеарно оружје на површинским бродовима, повећавајући ризик од ескалације или несрећа.
У документу се наводи да "висока маневарска способност" морнарици омогућава да изводи "изненадне и превентивне ударе" и "масовне ракетне ударе из разних праваца".
Нуклеарно оружје је "по правилу" намењено за употребу "у комбинацији са другим средствима за уништавање" за постизање циљева Русије, додаје се у извештају.
Према писању ФТ, аналитичари који су прегледали документе утврдили су да су ти фајлови у складу са НАТО-овом проценом ракетне претње руске морнарице дугог домета и могућом брзом руском употребом нуклеарки.
Мапе, креиране за презентацију, а не за оперативну употребу, истичу 32 НАТО мете широм Европе за руске поморске флоте.
Вилијам Алберки, бивши званичник НАТО-а који сада ради у Стимсон центру, рекао је за ФТ да је узорак мали део "стотина, ако не и хиљада циљева мапираних широм Европе, укључујући војне и критичне инфраструктурне циљеве".
Капацитет Русије да нанесе ударе широм Европе значи да би циљеви широм континента били у опасности чим се њена војска ангажује са снагама НАТО-а у земљама на фронту као што су балтичке државе и Пољска, наводе аналитичари и бивши званичници у извештају.
Поред Француске и Енглеске, руски план обухвата могуће циљање Норвешке, Немачке, локација у Црном мору и Каспијском језеру, али и Пацифику, где би се у конфликте потенцијално укључили савезници Кина, Иран и Северна Кореја, пише ФТ.
- Њихов концепт рата је тотални рат. Они виде ове ствари (тактичке нуклеарне бојеве главе) као потенцијално ратно оружје. Они ће желети да их користе прилично брзо - рекао је Џефри Луис, професор на Мидлбери институту за међународне студије у Монтереју.
Тактичко нуклеарно оружје, које се испоручује преко копна, пројектила који се лансирају са мора или авиона, има краћи домет и мање разорну моћ у поређењу са већим "стратешким" оружјем усмереним на САД.
То оружје, ипак, и даље ослобађа знатно више енергије од нуклеарних бомби коришћених у Нагасакију и Хирошими 1945. године.
Према извештају, у презентацији се такође говори о могућности "демонстрационог удара", односно детонације нуклеарног оружја у удаљеној области да би се застрашиле западне нације пре стварног сукоба.
Иако Русија није званично признала ову тактику, такав удар би показао "доступност и спремност за употребу прецизног нестратешког нуклеарног оружја" и "намеру да се користи нуклеарно оружје", наводи се у извештају.
- Они (Руси) желе да страх од руске употребе нуклеарног оружја буде магични кључ који откључава пристанак Запада - рекао је Алберки, бивши директор НАТО-овог Центра за контролу наоружања, разоружања и непролиферацију оружја за масовно уништење.
НАТО процењује да земље чланице имају мање од пет одсто капацитета противваздушне одбране потребног, а документи који су процурили такође откривају да је Русија задржала способност да распоређује тактичко нуклеарно оружје на површинским бродовима, упркос споразуму са САД из 1991. којим је договорено да се та способност уклони.
У документима се међу овим средствима наводе противподморничке ракете и бродске противваздушне навођене ракете са нуклеарним бојевим главама.
Алберки је истакао ризике ношења нуклеарног оружја на површинским бродовима, који су више осетљиви на оштећења од олује или непријатељске нападе у поређењу са подморницама са стратешким балистичким пројектилима.
Путин: Европа је беспомоћна
Руски председник Владмири Путин је у јуну изнео да је Европа "мање или више беспомоћна" од руских ракетних удара.
Недавне руске војне вежбе, укључујући утовар противбродских ракета П-270 из совјетске ере са нуклеарним бојевим главама на корвету класе Тарантул у Калињинграду, сугеришу да документи који су процурили одражавају тренутну руску војну доктрину, преноси Танјуг.
Снимци са ових вежби показују како руске трупе увежбају процедуре за руковање нуклеарним бојевим главама, преноси ФТ.
Препоручујемо
ВАЖАН СУСРЕТ: Палестински лидер стигао код Путина, у центру пажње биће ова тема (ФОТО)
13. 08. 2024. у 13:01
НОВА ТУРА ПРОЗИВКИ ИЗ РУСИЈЕ: Захарова није штедела речи, Французи су је баш разочарали
13. 08. 2024. у 11:34
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)