НОВИ КИНЕСКИ ПВО СИСТЕМ: HQ-9B са надоградњом од 8 пројектила за борбу против више типова летелица на различитим даљинама (ВИДЕО)
ЦЕНТРАЛНА команда Кинеске народне ослободилачке армије (ПЛА) приказала је нову варијанту система ПВО дугог домета HQ-9B.
Недавне слике откривају HQ-9B/V у новој поставци, са лансерима са транспортером који су сада опремљени мањом, лакшом класом ракета земља-ваздух. Импресивно, ови лансери могу да носе до осам пројектила.
У почетку су HQ-9 били опремљени само већим пројектилима већег домета, са по четири на свакој лансирној ракети. Према државном Global Tiems, ове нове мање ракете су прилагођене за гађање ближих циљева. Ово стратешко прилагођавање побољшава могућности сваког HQ-9B, пружајући више слојева заштите.
HQ-9B је најшире произведени ракетни систем земља-ваздух великог домета изван Русије. Сличан добро познатом руском С-400, он се може похвалити великом покретљивошћу и распоређује ракете, радаре и командне јединице из мобилних камиона како би побољшао преживљавање. Кинеске напредне електронике и радарске могућности дају HQ-9B запажену предност у односу на његове руске колеге у перформансама.
Док је Русија извршила ограничена улагања у ловачку авијацију након Хладног рата, ослањајући се првенствено на земаљске системе за заштиту ваздушног простора, кинеска ПЛА је увелико улагала у борбену авијацију, користећи копнене системе као комплементарну подршку.
Русија је револуционисала противваздушну одбрану стварајући системе који распоређују више класа ракета са различитим дометима за решавање различитих претњи. Кинески и севернокорејски системи су од тада усвојили сличне могућности.
HQ-9B је стално добијао на снази на извозним тржиштима. Британски извори наводе да су Туркменистан, Узбекистан и Пакистан изабрали овај систем уместо руских алтернатива да замене своје старе С-200 из совјетске ере.
Иако остаје непотврђено, такође се шапуће да је Мароко купио HQ-9B. Што се тиче система средњег домета HQ-22 (ФК-3), он је нашао нови дом у Србији. Упркос притиску Запада да усвоји системе стандарда НАТО-а, Србија је дочекала HQ-22 раширених руку, примивши њихове јединице у априлу 2022.
Са дометом од 250 километара, HQ-9B може покрити пространу површину од скоро 200.000 квадратних километара. Његова радарска покривеност од 360 степени и систем хладног лансирања омогућавају да гађа циљеве у било ком правцу. Ове карактеристике, заједно са побољшаним сензорима и везама за пренос података, представљају значајне надоградње у односу на HQ-9А, који је почео са радом отприлике деценију раније, 2000-2001.
Рани развој HQ-9 '90-их доживео је значајан подстицај од трансфера технологије. Важно је напоменути да је Русија, кључна држава наследница Совјетског Савеза, обезбедила огроман извоз својих система С-300 током те деценије. Поред тога, приступ Израела најновијим технологијама америчког система Патриот одиграо је кључну улогу.
Захваљујући значајним побољшањима у одбрамбеном и ширем технолошком сектору Кине, нација је превазишла своје ослањање на страни трансфер технологије. Ова новостечена независност омогућила је Кини да развије и унапреди HQ-9B користећи своје аутохтоне технологије.
Вежбе са HQ-9B сада су уобичајен призор. То укључује покретање електромагнетних напада на системе и извођење симулираних ваздушних напада у тимским вежбама црвеног и плавог. Бивши официри ПЛА наглашавају важност рада ових система на непознатом терену и ригорозног тестирања особља одмах од почетка службе нових система.
Систем је распоређен у значајном броју на главним потенцијалним жариштима, укључујући стратешки важна острва у Јужном кинеском мору. HQ-9B су 2015. године распоређени у Хотан у провинцији Синђанг, близу спорних територија у Кашмиру на које полаже Индија. Верује се да је ово распоређивање, заједно са одсуством упоредивих система у индијској служби, утицало на одлуку Делхија да наручи руске С-400 три године касније.
Поред распоређивања на копну, морнаричка варијанта HQ-9B, позната као HHQ-9B, интензивно се користи од стране ПЛА морнарице од средине 2010-их. Овај систем је активан на преко три десетине површинских разарача, укључујући класе Тип 052Ц, Тип 052Д и Тип 055. Ови разарачи такође користе системе наоружања блиског домета и ракете земља-ваздух кратког домета HHQ-10 за комплементарну противваздушну одбрану кратког домета.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)