КИЈЕВ ТВРДИ ДА ЈЕ ИЗВЕО ВЕЛИКИ ПОДВИГ: Усред сукоба са Русијом успешно тестирана прва украјинска балистичка ракета (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је извела успешно тестирање своје прве балистичке ракете домаће производње, изјавио је 27. августа председник Володимир Зеленски.
-Можда је прерано говорити о томе, али желим да поделим ову вест са вама, рекао је председник на форуму „Независност Украјине 2024“ у Кијеву, а цитира њихов Кијев Индипендент.
Зеленски је честитао украјинској одбрамбеној индустрији на пројекту, али није изнео даље детаље о оружју.
Дан раније, министар одбране Рустем Умеров рекао је да Украјина припрема одговор на руске ваздушне нападе оружјем сопствене производње.
-Ово још једном доказује да су нам за победу потребне далекометне способности и укидање ограничења за ударе на непријатељске војне циљеве, рекао је Умеров. „Украјина припрема сопствени одговор. Оружје сопствене производње“.
Зеленски је раније открио да је Украјина развила ракетни дрон домаће производње под називом Паљаница. Тврдио је да је ракети дрон већ коришћено против Русије.
Кијев је добио известан број ракета дугог домета од партнера као што су америчке АТАЦМС, британске Сторм шедоу или француске СЦАЛП/Т. Њихов потенцијални утицај је ограничен западним ограничењима на ударе дубоко на руску територију, где је тренутно у току невиђена кампања моћника са запада како би се ограничења укинула.
Русија редовно користи своје заиста супериорне хиперсоничне ракете као што су Искандер-М или Кинжал у нападима на украјинске циљеве, док украјинска војска претежно користи совјетске Точка-У.
УКРАЈИНА УЛАЗИ У БАЛИСТИЧКИ КЛУБ
Балистичке ракете су врсте ракета дугог домета које прате закривљену, балистичку путању да би достигле циљ. Ове ракете се лансирају на суборбиталну путању и излазе из Земљине атмосфере пре него што поново уђу и погоде мету.
Често се исте користе за ношење нуклеарних, хемијских, биолошких или конвенционалних бојевих глава на велике удаљености. Ретко, али постоје и оне са касетим бојевим главама, попут Искандер-М.
Постоји неколико типова балистичких пројектила, класификованих према домету:
*Балистичке ракете кратког домета (СРБМ) – са дометом до 1.000 км.
*Балистичке ракете средњег домета (МРБМ) – са дометом од 1.000 до 3.500 км.
*Балистичке ракете средњег домета (ИРБМ) – са дометом од 3.500 до 5.500 км.
*Интерконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ) – са дометом од преко 5.500 км.
Балистичке ракете су стратешко оружје због своје способности да са великом прецизношћу погађају циљеве на великим удаљеностима и носе моћне бојеве главе.
Многи од њих су опремљени напредним системима за навођење и могу носити више независних бојевих глава (МИРВ), које могу погодити различите циљеве.
ЗАШТО СУ НАПАДИ БАЛИСТИЧКИМ РАКЕТАМА ПОСЕБНО ОПАСНИ?
Напад балистичким пројектилима је неколико пута опаснији од напада крстарећим ракетама, а кратко време и мало способних средстава за пресретање су посебно критични фактори. Примера ради, узмимо тренутни сукоб у Украјини. Уколико је ваздушна узбуна објављена у Кијеву око 11, прве ракете над градом су већ 10 минута касније.
Током напада крстарећим ракетама, стално се бележе полетање стратешких бомбардера, њихов лет у подручје лансирања или одлазак руских бродова у Црно море. Ракете Х-101, Х-555 лете брзином од 800-900 км/х, а време од објаве самог аларма до удара може се мерити сатима.
Међутим, у случају напада балистичким пројектилима, све је много компликованије за противника. Осим тога, пресретање балистичких ракета може да уради само неколико противракетних система и то веома софистицираних.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (4)