АКО МАСК ДОЗВОЛИ КИЈЕВ НАПАДА МОСКВУ: Нови дрон Паланциа могао би да погоди мете дубоко у унутрашњости Русије (ВИДЕО)
АНАЛИТИЧАРИ сугеришу да би најновији украјински дрон камиказа Паланциа могао значајно да утиче на Русију, посебно ако Илон Маск дозволи коришћење Старлинк-а за офанзивне операције или нападе на руску територију.
Дакле, шта украјински дрон чини изазовом за Русију? И како би интеграција Старлинк-ових интернет могућности претворила овај камиказа дрон у страшно оружје?
УАВ Паланциа има труп овалног облика са два пара крила. Први пар је постављен напред, испод трупа, док је други позади, на врху. Његов реп се састоји од два крила постављена под углом од 45 степени, смештена близу једног изнад мотора.
Камиказа дрон полеће са писте, покретан једним мотором постављеним позади, са двоструким усисницима ваздуха постављеним на бочним странама задњег трупа. Овај дизајн је намењен за повећање прикривености и спречавање усисавања крхотина током полетања. Судећи по ауспуху, можда је то пуслџет (pulsejet) мотор, иако је то спекулативно. Постоје две главне теорије: мотор је или пулсни или традиционални турбомлазни.
Пулсџет мотор ради пулсирајућим паљењем горива, стварајући серију брзих експлозија које стварају потисак. Овај дизајн је једноставан, обично са мало или без покретних делова. Пулсџет мотори троше више горива од турбомлазних, али њихова једноставност смањује тежину и омогућава складиштење више горива у трупу.
Дужина дрона је око 2 метра. Његов облик подсећа на крстарећу ракету из совјетске ере, али се лансира са земље на шасији са точковима домаће израде коју покреће потисак мотора дрона.
Стручњаци сугеришу да УАВ Паланциа није аутономно возило већ даљински управљано. Ова разлика је кључна јер украјинском дрону даје значајну предност у односу на руску противваздушну одбрану. Даљински управљан значи да оператер дрона може да маневрише, да лети на веома малим висинама, ефикасно избегавајући непријатељске радаре. Насупрот томе, аутономни дрон или муниција држе се унапред постављене путање, често на већим висинама, што олакшава откривање путем радара.
УЛОГА СТАРЛИНКА
Да би Паланциа УАВ одржао дуг и непрекидан лет, потребна му је конзистентна интернет конекција. Уђите у Старлинк, сателитску констелацију коју је креирао Илон Маск. Ова мрежа сателита, смештена у ниској орбити, нуди савршено решење за УАВ Паланциа. Огроман број сателита и њихова распрострањена дистрибуција значајно компликују напоре да се омета систем, захваљујући редунданси коју обезбеђују алтернативни комуникациони путеви.
Један од кључних разлога зашто је сазвежђе Илона Маска Старлинк тако тешко ефикасно ометати је њен велики број сателита. Са хиљадама ових сателита у ниској Земљиној орбити, мрежа је изузетно отпорна и редундантна. Чак и ако су неки сателити заглављени, систем може без напора да преусмери податке кроз друге сателите, обезбеђујући континуирану повезаност и функционалност.
Старлинк сателити користе више фреквенција и напредне технике “скакања” фреквенције. То значи да њихови комуникациони сигнали стално померају фреквенције у обрасцу који само систем познаје, што ометачима чини невероватно тешким да ефикасно закључају и ометају сигнале.
Ниска Земљина орбита [ЛЕО] Старлинк сателита додаје још један слој одбране од ометања. Ови сателити се брзо крећу по небу, тако да сваки покушај ометања мора пратити и циљати ове објекте који се брзо крећу. Брзо кретање отежава потенцијалним ометачима, којима би били потребни високонапредни и прилагодљиви системи да би били у току.
Старлинк такође користи напредне протоколе за шифровање да би обезбедио своје комуникације. Чак и ако би ометач успео да пресретне сигнале, њихово дешифровање би био веома изазован задатак. Ово шифровање осигурава да сви пресретнути подаци остану нечитљиви и бескорисни, додатно штитећи интегритет мреже.
Старлинкова децентрализована мрежа представља значајан изазов за ометање. Традиционални сателитски системи често зависе од ограниченог броја земаљских станица, али Старлинкова инфраструктура је обимна и разнолика. Као резултат, сваки покушај ометања мреже захтевао би циљање више локација одједном, што је и сложено и скупо.
Илон Маск је ограничио употребу Старлинка од стране украјинске војске за офанзивне операције у септембру 2022. Ова одлука је била вођена забринутошћу да би Старлинк могао да се користи за олакшавање напада на Русију, потенцијално ескалирајући сукоб у шири рат.
Маск је нагласио да је Старлинк првобитно био обезбеђен Украјини за хуманитарне и одбрамбене потребе, попут одржавања комуникација и приступа интернету током сукоба. Међутим, након што је открио да се Старлинк користи у офанзивне сврхе, укључујући нападе дроновима, Маск је увео ограничења како би спречио његову употребу у овим операцијама. Овај потез је изазвао значајне контроверзе, с обзиром на кључну улогу Старлинка у одржавању комуникационе инфраструктуре Украјине током рата.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (1)