МОЋНИ НОСАЧ "СУДЊЕГ ДАНА": Нова убитачна "Нуклеарна песница" руске војне индустрије
КАДА је прошле недеље руски министар спољних послова Сергеј Лавров открио да његова земља мења доктрину о употреби нуклеарног наоружања, наговестивши да ће садржати и могућност превентивног нуклеарног удара, какву имају САД, најзад су се упалили "лампице" упозорења у НАТО алијанси.
Нешто раније, а пре Лавровљевих упозорења Западу због умешаности у рат у Украјини, на Међународном војнотехничком форуму "Армија 2024" (од 12. до 14. августа) приказана је и нова ударна песница руског атомског одвраћања. Ракета RS-24 је пројектована да погађа стратешке циљеве на удаљености до 11.000 км, по неким изворима и до 13.000 километара.
Пројектил RS-24-YARS приказиван је на отвореном делу изложбеног простора.
Интерконтинентална балистичка ракета пете генерације RS-24 YARS носач нуклеарних глава је савремена ракета "судњег дана" и била је изложена да подсети да је Русија нуклеарна сила са највећим бројем нуклеарних бојевих глава. Али, YARS, према важећој нуклеарној доктрини Руске Федерације, није предвиђена као средство за напад, већ за одвраћање непријатељске агресије. Његова употреба је екстремна мера, која је могућа само као одговор на напад, односно тзв. узвратни удар.
YARS са интерконтиненталном балистичком ракетом је стратешки комплекс генерације са интерконтиненталном балистичком ракетом чија нуклеарна пуњења чине дељиве нуклеарне главе које могу да пробију противракетну одбрану противника и да погоде до шест циљева на удаљености до 11.000 км. Овај систем је модификација ракетног система из совјетских времена "Топољ-М". Преоружавање руских стратешких нуклеарних снага је завршено 2023. године када је Топољ избачен из наоружања. Заједно са другим стратешким ракетним системима, YARS чини основу стратешких ракетних снага, у ствари, основу копненог дела руске нуклеарне тријаде.
Нуклеарна тријада је општеприхваћен термин за стратешке нуклеарне снаге државе које укључују три компоненте: стратешку авијацију, копнене интерконтиненталне ракете и подводне носаче нуклеарних ракета. Оваква подела стратешких нуклеарних пројектила државе обезбеђује немогућност потпуног уништавања борбеног нуклеарног арсенала у случају изненадног напада и пружа већу флексибилност у његовој примени. Чак и при пуном уништењу нуклеарног арсенала две компоненте, трећа треба да је способна да изврши узвратни удар, гарантујући уништење противника или да причини неприхватљиву штету и уједно је фактор одвраћања од тзв. првог удара.
Постоје две врсте комплекса YARS - мобилни и стационарни, који је смештен у ракетне силосе. Системи базирани на силосима су боље заштићени од крстарећих пројектила.
Ракете се налазе дубоко у силосима и заштићене су армирано-бетонским поклопцем.
Мобилни системи се брже распоређују, захваљујући њиховој покретљивости, непријатељу је теже да одреди њихову локацију, посебно у шумовитим подручјима.
Покретна YARS ракета је опремљена системом прерачунавања лета. Захваљујући томе, пројектил се може лансирати са било које тачке дуж руте борбеног дежурства. Да би се повећала сигурност мобилног комплекса, у саставу је лажни дивизион, који се састоји од комплекса на надувавање и симулатора рада мотора. Односно, непријатељу је тешко да одреди где је циљ мамац, а где прави комплекс. Мобилни ракетни систем смештен је на белоруски трактор МАЗ-МЗКТ-79221.
Шасија на точковима је тешка 44 тоне, има велику носивост (80 тона), у покрету достиже брзину од 45 км/ч, има домет крстарења од 500 км. Саопштено је да су конструктори побољшали маневарске карактеристике трактора посебно за систем РС-24.
Ракета РС-24 има вишеструку бојеву главу која носи три до шест нуклеарних пуњења са индивидуалним навођењем, од којих свако има своју унапред програмирану мету. Ова нуклеарна пуњења омогућавају да једна ракета погоди од три до шест циљева. Укупна снага ракете може се разликовати у зависности од броја коришћених бојевих глава и варира од 150 до 300 килотона (једно пуњење - 50 кт). Грешка на циљу не прелази 150 метара, а с обзиром на то да је површина дејства пречника десетак километара, то је занемарљива грешка.
YARS је непрекидно на борбеном дежурству, у режиму високе борбене готовости, и способан да у сваком тренутку зада узвратни удар ономе ко се усуди да први нападне Русију.
Важан део тријаде
НУКЛЕАРНА тријада" Руске Федерације - систем нуклеарног одвраћања - укљује нуклеарне подморнице, стратешку авијацију, као и интерконтиненталне балистичке ракете, чији је истакнути представник YARS. Назив система YARS се може дешифровати као "Ракета за нуклеарно одвраћање".
* * * * * * * * * * * * * * *
ФОРУМ У КУБИНКИ ЈЕ ВИШЕ ОД САМЕ ИЗЛОЖБЕ, СЛУЖИ И КАО ПОДСЕТНИК ДА ЈЕ ДОМАЋИН ВЕЛИКА СИЛА
Због "СВО" овај сајам био само за специјалисте
МЕЂУНАРОДНИ војнотехнички форум "Армија" одржава се сваке године од 2015. године у складу са наредбом руске владе. Организатор је Министарство одбране Руске Федерације.
Форум "Армија" је више од саме изложбе. Главни изложбени и пословни делови манифестације одржавају се на територији главног изложбеног места Министарства одбране Русије - конгресно-изложбеног центра "Патриот". Центар се налази у Кубинки, на око 60 км од Москве. Наоружање и војна опрема Копнене војске демонстрира се на оближњем војном полигону Алабино и воденим површинама, а ваздухопловни део форума одвија се на аеродрому Кубинка. Одвојене прикази у оквиру форума организују се и у војним окрузима Руске Федерације, као и у Северној флоти.
Од 2015. број људи који посећују форум расте из године у годину. Од тадашњих 200.000, ове године је изложбене експонате посматрало више од милион људи. Форум је добио сверуски значај, јер је велика већина посетилаца из Русије.
Велика атракција у Кубинки ове године био је јуришни дрон "гром" носивости две тоне.
Млазни дрон величине авиона носи авио-бомбе масе од 100 до 500 кг, вођене ракете на подесним конзолама испод крила и у трупу. Предвиђен да дејствује на живу силу и технику у позадини непријатеља у садејству са борбеном авијацијом.
Приказан је и систем Панцир СМД-Е који служи за одбрану од дронова, а представљен је на штанду холдинг компаније "Високопрецизни комплекс". Модификовани систем намењен је за заштиту инфраструктурних објеката од дронова и развио га је Конструкторски биро "КБП" Тула.
Борбени модул више није на шасији точкаша, уместо топова постављене су ракете малог калибра, а радар за навођење је промењен за праћење малих циљева. Сада се борбени модул може поставити на кров зграде, као и на прилазе електранама или рафинеријама нафте. Борбени комплет може да садржи 12 ракета већег домета распоређених у 12 контејнера или 48 антидрон ракета распоређених у контејнеру по четири комада.
Контејнери се могу комбиновати у зависности од процењене угрожености. Даљина гађања ваздушних малогабаритних циљева мање антидрон ракете је до 7 км на висини до 5 км.
Комплекс Панцир-С1 је на много начина супериорнији од сличних страних. Може да се распореди на положаје невероватно брзо - за мање од пет минута. Време реакције "панцира" је само четири до шест секунди, што је постало апсолутни рекорд међу оружјем овог типа. Најновије модификације комплекса су способне да пресретну чак и ракете из америчког система Химарс, које су сматране нерањивим.
На војнотехничкој изложби "Армија 2024" први пут је приказано роботско самоходно гусеничарско оруђе калибра 122 мм на шасији гусеничара "клевер" ("детелина") - "хаубица Д-30".
Најједноставније речено, ради се о хаубици познатој широм света коју руске трупе активно користе током војних операција, а која сада може да се креће и гађа без посаде, јер се њоме управља даљински са удаљености до половине километра.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)