КИНА И ЈАПАН ПОСТИГЛИ ДОГОВОР О ВОДИ НУКЛЕАРНЕ ЕЛЕКТРАНЕ ФУКУШИМА: План надгледања отвара пут Пекингу да укине забрану увоза морске хране
КИНА и Јапан постигли су споразум у вишегодишњем спору око пречишћене отпадне воде испуштене из нуклеарне електране Фукушима Даичи.
Споразум, који укључује међународно праћење и који је први пут објављен у петак, отвара пут за укидање опште забране јапанске морске хране коју је Пекинг увео прошле године која је уследила као одговор на испуштање воде из постројења уништеног након земљотреса и цунамија 2011. године.
Две земље су постигле "међусобно разумевање" средином августа, јавила је кинеска државна телевизија ЦЦТВ, додајући да ће званично бити саопштено у догледно време.
Портпарол кинеског министарства спољних послова рекао је новинарима да је компромис резултат најмање 10 консултација.
- Кина је почела да прилагођава мере контроле увоза и одлучила да постепено обнавља увоз јапанских производа рибарства који испуњавају њене стандарде - рекао је у петак јапански премијер Фумио Кишида и додаје да остаје став Јапана да сва ограничења треба одмах уклонити.
С друге стране, противљење Пекинга самом пуштању воде се није променило, истиче се у извештају ЦЦТВ, цитирајући неименоване изворе.
Кинеска страна је ублажила свој став након што је Јапан пристао да формира дугорочни међународни механизам за праћење који омогућава заинтересованим странама, укључујући Кину, да врше независно узорковање и провере.
Кина је инсистирала на узорковању као предуслову за укидање забране увоза јапанских морских производа. Јапан се томе опирао, тврдећи да је испуштање воде већ имало одобрење Међународне агенције за атомску енергију, чији је Пекинг члан.
Упркос забрани морске хране, кинески бродови су наставили да пецају у погођеним водама.
Укупан увоз морских плодова у Кину опао је за 10 одсто у доларима између септембра 2023. и јула ове године, у поређењу са истим периодом годину дана раније, према кинеским царинским службама, наглашавајући утицај забране.
(Ники)
БОНУС ВИДЕО:
ЗОО ВРТ У ХОНГ КОНГУ ПРОСЛАВИО РОЂЕЊЕ ПАНДЕ: Погледајте младунче са њиховом мајком Јинг Јинг
Препоручујемо
КАЊЕ ВЕСТ ПОМАЖЕ ЕКОНОМИЈИ КИНЕ: Турнеја донела преко потребан економски подстицај
19. 09. 2024. у 18:41
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)