ТЕК ФОРМИРАНА, ЧЕКА ЈЕ РУШЕЊЕ? Наставља се криза на француској политичкој сцени, Влада на великом испиту
Тек представљена Влада премијера Мишела Барнијеа, која се данас први пут окупља на Савету министара код председника Емануела Макрона, има изгледе да буде срушена пре него што уопште буде преузела прве потезе.
Критике пљуште и са левице, и са крајње деснице, што оставља простора за предвиђање гласања о неповерењу, чим се за то буде указала прилика.
Левичари су, природно, најкритичнији. Вођа непотчињених Жан Лик Меланшон је већ позвао своје присталице на рушење "што је пре могуће владе губитника која нема никакав легитимитет". Челник социјалиста Оливије Фор у именовању ове владе види "показивање лакта демократији".
- Обећали су нам владу јединства, добили смо владу тврде деснице. Демократија је понижена – поручила је Лиси Касте коју су левичари одредили као своју кандидаткињу за премијерску функцију.
И шефица њиховог коалиционог партнера из Новог народног фронта, еколога, Марин Тонделије, сматра да је реч о "противприродној влади".
- Не видим како би то могло дуго да траје, имајући у виду да не представља снаге које су избиле на чело после избора. Да смо отпутовали у иностранство и вратили се, рекли бисмо да се ништа није догодило – изјавио је европосланик Франсоа Калфон.
У новој Влади, с министрима и државним секретарима, налазе се, више мање у једнаком броју, макронисти и десничари из редова републиканаца и њихови савезници. Само министарка за еколошку транзицију Ањес Паније Ринаше долази из левог крила макронове центристичке странке, а ту је и један бивши социјалиста, некадашњи посланик Дидије Миго, који је политику напустио још 2010, и који ће бити задужен за правосуђе. Очигледно је нарављен заокрет удесно.
Али, побунили су се и крајњи десничари. Иако је консултована приликом састављања владе, Марин Ле Пен није задовољна. Неки виђени министри, попут блиског Макроновог сарадника Жералда Дарманена нису у саставу Барнијеовог кабинета, на Дарманеново место стављен је "тврди" десничар Брино Ретајо, али то није задовољило апетите крајње деснице.
- Французи, који су два пута током последњих избора изразили жељу за променама после седам година пораза и неуспеха макронизма, добили су реконструисану владу, далеко од очекивања исказаних у јуну. Ова прелазна влада је последица каљуге створене неприродним савезима формираних током парламентарних избора. Наставиц́емо да се припремамо за велику промену, да бисмо омогућили Француској да се опорави – истакла је Марин Ле Пен.
Председник странке Национално окупљање Жордан Бардела био је још експлицитнији.
- То је враћање макронизма на споредна врата. Оваква влада нема никакву будућност – истакао је Бардела, назвавши све оно што се догађа "политикантским калкулацијама".
Левичари су још раније ставили до знања да ће одмах сакнционисати Владу. Али, то неће моћи да ураде без 126 посланика из редова крајње деснице који су у старту изјављивали да ће у партији политичког шаха просуђивати по потезима. Судећи по последњим изјавама, сада је само питање када ће притиснути тастер. Ако ништа друго, биће то у тренутку када се најави повећање пореза, а о буџету ће се расправљати већ за неколико дана.
НЕБЕСКО КРАЉЕВСТВО
Левичари се труде да у својим изјавама и објавама преко друштвних мрежа што оригиналније ударе паљбу по власти.
- У владином краљевству небеском, последњи су први. Што више изгубите на изборима, више министарстава добијате. Макрон је огромна машина да се Французима огади демократија – оштар је био високопозиционирани посланик из Новог народног фронта Франсоа Рифен.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)