КАРИЈЕРА МАРИН ЛЕ ПЕН ДОВЕДЕНА У ПИТАЊЕ: Почело суђење историјској лидерки Националног окупљања
СУДСКИ процес против Марин Ле Пен започео је у париској Палати правде, а историјска лидерка Националног окупљања ризикује наставак политичке каријере.
Ле Пенова је оптужена са још 24 члана странке за злоупотребу јавних фондова у оквиру афере "фиктивних запошљавања" посланичких асистената у Европском парламенту од 2004. до 2016. године.
У то време странка се још звала Национални фронт, Марин Ле Пен је у једном периоду била њен председник, а обављала је и функцију европосланика и председника посланичке групе у ЕП.
Реч је о 21.200 евра месечно који су европским посланицима стављани на располагање за ангажовање асистената. ЕП сматра да су асистенти ове странке постојали само "на папиру", а да су у ствари обављали страначке послове у Паризу. Међу њима су телохранитељ Жан Мари Ле Пена, као и секретарица и шефица кабинета Марин Ле Пен. ЕП процењује да је укупно оштећен за 6,8 милиона евра.
Казна коју ризикује Марин Ле Пен је изузетно велика. У теорији, прети јој затвор од 10 година и милион евра казне, а може да јој се забрани и политичко ангажовање у периоду од 5 до 10 година. Процес ће трајати два месеца, а пресуда се очекује почетком следеће године.
Марин Ле Пен се појавила на почетку суђења, иако јој то није била обавезна. Чекао је огроман број новинара из земље и иностранства. Истакла је да ће долазити на рочишта када год буде могла у тренутној веома напетој општој политичкој ситуацији.
Већ у уторак биће одсутна, јер ће слушати представљање програма нове Владе Мишела Барнијеа у скупштини. Као предедница групе своје странке у парламенту, наставиће да то ради и за време трајања процеса.
- Изложићемо аргументе који су изузетно озбиљни и које ће, верујем, суд узети у обзир. Имам поверења у правосуђе, иначе не бих била овде – поручила је Ле Пенова долазећи на суђење, истичући да није забринута.
Сматра да би у супротном била доведена у питање парламентарна слобода, а процес ће искористити да докаже да њена странка није прекршила ниједно политичко и административно правило.
Адвокати ЕП желе да докажу да је постојао организовани систем за извлачење европског новца. Суд би требало да одлучује на основу тога колико је била Марин Ле Пен била упућена у оно што се догађало. С друге стране, њени адвокати наглашавају да је све питање интерпетације у вези с тим шта треба да ради посланички асистент. Постоје и различите дефиниције око ове активности у Француској и у европским институцијама.
- Ова афера није требало никада да дође пред суд, јер када се правосуђе бави тиме шта раде скупштински помоћници, контролише оно што раде посланици, а то је потпуно супротно уставном принципу поделе власти – нагласио је бивши европосланик Брино Голниш који се такође нашао на оптуженичкој клупи.
Поручио је да нема никаквог фиктивног запошљавања, и да су њихови асистенти радили, и то пуно, док адвокат ЕП сматра да ова институција не може да финансира политичке партије.
Присталице Националног окупљања сматрају да је све ово "политичка намештаљка" из "кухиње" бившег социјалистичког преседника ЕП Мартина Шулца. Процес виде као прилику да се супорставе "технократском систему" из Брисела. Противници Марин Ле Пен кажу да ће суд користити као "политичку трибину".
Читав процес има лош тајминг по председницу скупштинске групе Националног окупљања која је већ виђена као председничка кандидаткиња на изборима за две и по године. Ако дође до другостепеног поступка и жалбе и све се отегне, тек тада би могло да буде изузетно компликовано у сусрет овим изборима. Евентуална забрана бављења политиком на одређено време у првостепеном поступку, важила би и за време жалбеног процеса.
У прошлости је било подударних случајева. Коалициони савезник председника Емануела Макрона, шеф центристичке странке Модем Франсоа Бајру, недавно је ослобођен сличних оптужби, док су неки његови сарадници осуђени.
Одлазак Марин Ле Пен на суд има и значајан политички одјек, имајући у виду да се ради о амблематичној личности странке која је освојила највише гласова на претходним европским и парламентарним изборима.
С обзиром на то да се цео процес тиче Националног фронта, његов некадашњи председник Жан Мари Ле Пен, који сада има 96 година, налази се у таквом здравственом стању да неће моћи да присуствује суђењу.
Препоручујемо
ЛЕ ПЕНОВА ЖЕЛИ ПО СВАКУ ЦЕНУ ДА ЗБАЦИ МАКРОНА: Најавила важну ствар за следећу годину
09. 09. 2024. у 12:36
"НИСАМ РАЗГОВАРАЛА САМ МАКРОНОМ" Ле Пен: Ја нисам његов директор за људске ресурсе
08. 09. 2024. у 23:30
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)