НОВИ СТРАХ НАТО-А: Шта Кину чини крајњим ривалом Алијансе

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

01. 10. 2024. у 21:11

ЗА Запад, НАТО [Северноатлантски пакт] се често слави као „највећи савез у историји човечанства“. Ипак, са становишта Кине, то се доживљава као „ратна машина која сеје хаос“.

НОВИ СТРАХ НАТО-А: Шта Кину чини крајњим ривалом Алијансе

Фото Кинеска војска

Кина је 26. јула оптужила НАТО да упорно покушава да „прошири своје злонамерне удице“ у азијско-пацифички регион. Посебно, Пекинг избегава општеприхваћени термин „Индо-Пацифик“ — концепт који прихвата већина света, искључујући Русију. Жанг Ксиаоганг (Zhang Xiaogang), портпарол кинеског Министарства националне одбране, оптужио је НАТО за распиривање сукоба у Авганистану, Ираку, Либији и Украјини.

Оштра критика Кине реторике НАТО-а, коју описује као пуну „лажи, предрасуда, хушкања и клевете“, је разумљива. Ово долази након недавног саопштења НАТО-а на самиту 10. јула у Вашингтону. У документу се Пекинг идентификује као „значајан фактор у рату Русије против Украјине“ и наводи се да Кина представља „системске изазове евроатлантској безбедности“.

Да ли ће се став НАТО-а према Кини променити ако Пекинг, рецимо, престане да подржава Русију у сукобу у Украјини? Не изгледа вероватно. Најновије саопштење НАТО-а истиче да изазови које поставља Кина нису само повезани са ситуацијом у Украјини. Постоји низ других забринутости наведених у документу.

Саопштење наглашава неколико проблема у вези са понашањем Кине: „НР Кина наставља да представља системске изазове евроатлантској безбедности. Видели смо текуће штетне сајбер и хибридне активности, укључујући кампање дезинформисања, које потичу из НРК. Позивамо НРК да поштује своју посвећеност одговорном понашању у сајбер простору.

Забринути смо због развоја свемирских могућности и активности НР Кине. Позивамо ПРЦ да подржи глобалне напоре за промовисање одговорног понашања у свемиру. НРК наставља да брзо шири и диверзификује свој нуклеарни арсенал са више бојевих глава и напредним системима за лансирање. Позивамо ПРЦ да се укључи у стратешке расправе о смањењу ризика и промовише стабилност кроз транспарентност. Отворени смо за конструктиван ангажман са НР Кином, укључујући изградњу међусобне транспарентности ради заштите безбедносних интереса Алијансе.

Фото Shutterstock

Док НАТО ставља значајан фокус на кинеске маневре, алијанса признаје своју сталну посвећеност дијалогу. Ипак, она се такође припрема за повећану будност и снагу против кинеских тактика принуде и стратегија подела унутар алијансе.

Недавно је НАТО појачао своје дискусије и сарадњу са партнерима у Индо-Пацифику, познатим као „ИП-4“ — Аустралијом, Јапаном, Јужном Корејом и Новим Зеландом. НАТО тврди да је Индо-пацифичка област од виталног значаја за алијансу јер активности у њој могу директно утицати на евроатлантску безбедност. Штавише, НАТО и његови партнери у региону деле заједничке вредности и колективну посвећеност очувању међународног поретка заснованог на правилима.

Пре него што су Кина и Русија прогласиле своје „партнерство без ограничења“ у фебруару 2022. и руске потоње инвазије на Украјину, постојао је намерни напор да се повеже евроатлантски регион [примарни фокус НАТО-а] са Индо-Пацификом. Предводећи овај подухват, Сједињене Државе, са својом јединственом позицијом силе у оба региона, пионирски утиру пут.

Западне стратешке елите дуго су веровале да би значајан сукоб који је покренула Кина у Индо-Пацифику значио катастрофу за глобалну економију и европске националне интересе. Стратегија индо-пацифичке сарадње Европске уније из 2021. године наглашава како би безбедносна динамика у Јужном кинеском мору и Тајванском мореузу могла имати директне реперкусије на европску безбедност и просперитет.

Кинеска војска / Фото АП

Постоји школа мишљења која сугерише да би европско учешће у Индо-Пацифику могло помоћи НАТО-у да расподели терет глобалног управљања безбедношћу. Помажући Сједињеним Државама у суочавању са својим најзначајнијим изазовом – Кином – европски партнери из НАТО-а могу да подвуку своју важност као критичних савезника, чиме ће ојачати решеност САД да наставе да дају приоритет европским безбедносним интересима.

Ова перспектива постаје све популарнија, посебно пошто неки заговорници у САД позивају на окретање од Европе како би се више фокусирали на Кину и Индо-Пацифик. Помажући САД да се суоче са изазовом који поставља Кина, европски савезници у НАТО-у могу да покажу своју трајну вредност у оквиру Алијансе и учврсте посвећеност САД да остану пажљиви према европским приоритетима.

Улога НАТО-а у индо-пацифичком региону значајно је порасла, посебно након усвајања Стратешког концепта НАТО-а за 2022. на самиту у Мадриду. Овај кључни документ наглашава „кооперативну безбедност“ као један од три главна задатка НАТО-а поред „одвраћања и одбране“ и „превенције и управљања кризама“. Стратешки концепт по први пут указује на значај Индо-Пацифика, уз напомену да „развој у овом региону може директно утицати на

(bulgarianmilitary.com/Алексеј Ленков)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

НОВА ПРИЛИКА ЗА МЛАДЕ У НИС-У: Пета сезона програма „NIS ENERGY”