И ТУРЦИ РАТУЈУ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ? Интензивније борбе између Израела и Либана отвориле питање да ли би још земаља могло да се укључи у сукоб

А.Војиновић

10. 10. 2024. у 06:00

СА појачавањем израелских ваздушних и копнених напада на југ Либана, те новим ударом Ирана на територију Израела минулих недеља, знатно се увећала претња да Блиски исток чека ескалација.

И ТУРЦИ РАТУЈУ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ? Интензивније борбе између Израела и Либана отвориле питање да ли би још земаља могло да се укључи у сукоб

Танјуг

Заоштравање борби уочи годишњице напада палестинског Хамаса на Израел, поново је отворило питање да ли би рат толико могао да се прошири регионом да се у сукобе укључе још неке земље. Ову опцију, недавно је подгрејао турски председник Реџеп Тајип Ердоган, оптуживши, с парламентарне говорнице у Анкари, Израел да намерава да нападне његову земљу.

- У Светој земљи, полудела израелска влада ће, у свом верском фанатизму, након Газе и Либана, можда да циља и на нашу домовину - рекао је Ердоган, оптуживши Нетанијахуа да сања о томе да заузме Анадолију и тако следи утопију.

Траже примирје, а шаљу оружје

ПРЕДСЕДНИК Турске Реџеп Тајип Ердоган јуче је поново критиковао Тел Авив, истакавши да је Израел "терористичка ционистичка организација". "Израел је починилац геноцида у Гази, али је овај злочин почињен уз снажну подршку западних земаља и администрација. Они који јавно говоре о прекиду ватре и умерености, настављају да иза сцене пружају Израелу све врсте оружја, муниције и обавештајне подршке. Тако је у САД, Немачкој и свим западним земљама. Сви су исти, не разликују се једни од других", поручио је Ердоган.

Његова изјава, изазвала је немир код локалног становништва, а турски посланици одржали су седницу иза затворених врата како би разговарали о ширењу рата на Блиском истоку. Ердоган је од почетка сукоба између Израела и Хамаса био на палестинској страни и на свим меридијанима јавно критиковао израелску владу због страдања у Појасу Газе. Турска је, у међувремену, обуставила трговинску размену са Израелом и поднела захтев за придруживање судском процесу који се, против Тел Авива, води у Међунардоном суду правде у Хагу, поводом оптужби за геноцид.

Девлет Бахчели из Партије националистичког покрета, оценио је да је вероватно да ће хаос у суседним земљама доћи до турских граница и да ће Израел узнемиравати Турску у блиској будућности. Лидер главне опозиционе Републиканске народне партије Озгул Озел, одбацио је те наводе.

- Неразумно је мислити да ће Нетанијаху напасти Турску, која је чланица НАТО и има велику војску. Ердоган је покренуо то питање да би спречио да се Турци фокусирају на незапосленост, инфлацију, сиромаштво и високе цене - оценио је он.

После Сафиједина, Касем?

ПРЕМИЈЕР Израела Бењамин Нетанијаху потврдио је да је израелска војска (ИДФ) убила планираног новог лидера либанског покрета Хезболах Хашема Сафиједина, који је био мета ваздушног напада у Бејруту прошлог четвртка. Он тврди и да је Израел, такође, убио Сафијединову замену, али није рекао о коме је реч. "Израел је деградирао Хезболахове способности, уклонили смо хиљаде терориста, укључујући лидера Хезболаха Хасана Насралаха и његову замену, и замену његове замене. Данас је Хезболах слабији него што је био годинама", поручио је Нетанијаху. Хезболах није коментарисао да ли је Сафиједин жив или је погинуо. На позицији вршиоца дужности шефа Хезболаха је тренутно Наим Касем, који је недавно у говору на ТВ поручио да "су војне способности те групе нетакнуте и да ће Израелци само даље патити како се борбе буду настављале".

Стручњаци, такође, сматрају да Ердоганова изјава није реална.

- Тај сценарио је немогућ. Турска је чланица НАТО. Напасти Турску значило би сукобити се с НАТО и САД. Осим тога, Израел нема никаквог разлога да нападне Турску. Ердоган својим изјавама покушава да консолидује своју базу и покаже да је солидаран с Палестинцима. Турска има другу највећу војску у НАТО и присни је савезник САД, исто као и Израел - изјавила је за Дојче веле Селин Наси са Лондонске школе економије, додавши да је Анкара тренутно фокусирана на стабилизацију своје економије, те да би јој регионални сукоб само унео додатну несигурност.

У међувремену, власти у Техерану поручиле су арапским државама Персијског залива да би било неприхватљиво уколико одобре коришћење њиховог ваздушног простора или војних база против Ирана. "Јасно смо ставили до знања да ће Техеран сваку акцију земље Персијског залива против Ирана сматрати операцијом коју предузима цела група и Техеран ће на то одговорити", рекао је неименовани ирански званичник за Ројтерс.

Истовремено, група иранских парламентараца позвала је Врховни савет националне безбедности да одобри промену одбрамбене доктрине којом би се дозволила производња нукеларног оружја због израелских претњи. Иранска доктрина, која следи фетву врховног вође земље Алија Хамнеија, забрањује употребу нуклеарног оружја, сматрајући да је то супротно исламу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КО ЈЕ БИЛА АНДРИЋЕВА ЖЕНА? У Нобеловцу је игра заносна Сарајка - Тихомир Станић је хтео само њу (ФОТО)