ИДФ ПРЕТИ ИРСКИМ ТРУПАМА: Израел наставља са провокацијама

Јована Шведић

12. 10. 2024. у 17:53

ИРСКО-ИЗРАЕЛСКА дипломатска криза разрешена је након што је Израел повукао своје снаге са ватрених положаја на неколико метара од пункта УН-а у јужном Либану са особљем ирских мировних снага.

ИДФ ПРЕТИ ИРСКИМ ТРУПАМА: Израел наставља са провокацијама

Фото Shutterstock

Ирски председник Мајкл Хигинс назвао је израелске захтеве да мировне снаге УН-а напусте своје положаје док је њихова "инвазивна војска" кренула дубље у либанску територију ''нечувеном претњом''.

Инцидент је потврдио да се Израел све више отуђује на међународној сцени, док наставља да провоцира институције међународног хуманитарног права.

Сателитски снимци које је објавила ирска државна телевизија РТЕ показују двадесетак војних возила Израелских одбрамбених снага (ИДФ), укључујући тенкове, која се налазе на само 60 метара од границе испоставе УН-а 6-52 прошле суботе док су размењивали ватру са војском Хезболаха.

Од понедељка је 30 ирских војника стационираних у УНП6-52, отприлике један километар од либанског града Марун Ел-Рас, пребачено у бункер и изоловано од својих 300 колега у кампу Шамрок, који се налази западно од Бинт Џбеила и 7 километара од границе са Израелом.

Акције Израела изазвале су оптужбе Хезболаха, либанских медија и ирског министра одбране Мичела Мартина који је рекао да ИДФ користи ирске трупе као покриће, или живи штит, док су продужавали своју инвазију. 

УН су комуницирале са израелском сталном мисијом при УН у Њујорку у вези са тренутном ситуацијом.

У уторак је генерални секретар УН-а Антонио Гутереш саопштио да су се израелске снаге удаљиле од ирске позиције након разговора на високом нивоу.

Снаге од преко 347 ирских војника стациониране су у Либану, од којих је 332 прикључено Привременим снагама Уједињених нација у Либану (УНИФИЛ) и стационирано у кампу Шамрок (УНП 2-45), где је РТЕ известио о константној активности израелских дронова изнад кампа прошле недеље.

Они помажу да се састави снага од 10.000 међународних мировних снага УНИФИЛ-а у јужном Либану, које патролирају такозваном Плавом линијом, демаркацијом која је договорена пре него што је Израел протерао земљу 2006. након његове инвазије 1982, а више од 30.000 ирских војника је служило у УНИФИЛ од свог оснивања 1978.

Дипломатски односи Израела са Ирском су затегнути већ неко време.

Као бивша колонија Енглеске, ирска подршка Палестини међу популацијом је велика, а њени политичари међу најгласнијима у осуђивању и критиковању израелског напада на Газу.

Међутим, велики део подршке садашње владе Палестинцима је симболичан, јер је Харисова десничарска коалиција одбијала да донесе закон о окупираним територијама (2018), којим би се забранила трговина и економска подршка илегалним насељима на територијама које су окупирале Израел .

Усвојен је већином гласова и у ирском Seanad (горњем дому) и у Dáil (доњем дому), што је навело америчке законодавце да упозоре на озбиљне последице по ирску економију ако се примени.

УН су историјски сматрале корисним да укључе ирске трупе у мировне мисије у осетљивим областима као што су Либан и Конго, делом због историјске политике неутралности њихове земље и историје колонијализма.

Четрдесет осам ирских војника је убијено у Либану након њиховог првобитног распоређивања  од 1978. до 2000. године, када је Ирска завршила своје прво распоређивање у УНИФИЛ, а своје војнике је вратио као мировне снаге 2006.

Неколико ирских мировњака је убијено у Барахиту у одвојеним инцидентима између 1986. и 1991. године, истом граду на југу Либана где је израелски ваздушни напад погодио општинску зграду у понедељак, убивши 10 ватрогасаца у нападу који подсећа на гађање основних радника у Гази у последњих 12 месеци.

1986. године, један ирски војник је убијен из ватреног оружја након што су га ИДФ и снаге израелске милиције позициониране испред Барахита пуцале на њега.

Годину дана касније, један ирски војник је погинуо када је тенк ИДФ-а у селу испалио гранате на његову канцеларију УН-а.

1989. три ирска војника су убијена од нагазне мине и гранатирања.

Ирска је послала своје војнике назад као мировне снаге након 2006. године, када је Хезболах натерао Израел да напусти већи део земље у историјском поразу израелске државе.

(Зи Нетворк)

БОНУС ВИДЕО:

ДРАМАТИЧАН СНИМАК ИЗ ГАЗЕ: Погледајте упад израелске полиције

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ОДРЖИВИ МАРКЕТИНГ: Пут ка будућности која брине о свима