СВЕТ БИ САДА БИО ПОТПУНО ДРУГАЧИЈИ: Бивши шеф НАТО-а открио да ли се могао спречити рат у Украјини, ево шта је био преломни тренутак

Бојан Милић

13. 10. 2024. у 20:20

ПОСЛЕДЊЕГ дана на месту генералног секретара НАТО-а, после 10 година рада, Јенс Столтенберг није желео да се осврће уназад, али, у интервјуу за магазин Политико, он није могао а да не изрази једно велико жаљење.

СВЕТ БИ САДА БИО ПОТПУНО ДРУГАЧИЈИ: Бивши шеф НАТО-а открио да ли се могао спречити рат у Украјини, ево шта је био преломни тренутак

Фото: ЕПА/Профимедиа/илустрација

- Да смо испоручили делић оружја које смо испоручили после 2022. године, можда бисмо заправо спречили рат - рекао је он.

Иначе, Столтенберг није делио замерке и избегавао је да критикује било коју чланицу алијансе, иако чврсто верује да се може много више учинити да се помогне Украјини.

То је врста приступа због које је 65-годишњи норвешки политичар био омиљен међу већином савезника.

Такође је радио на томе да учврсти своје наслеђе као други најдужи шеф у историји НАТО-а, преузимајући одлучнију улогу у последњих неколико месеци на плану да испоручи више помоћи Украјини следеће године. Побринуо се и да САД пребаце део механизма за пренос оружја за Украјину под контролу НАТО-а, обезбеђујући одређени степен стабилности.

Чак и о Трампу, који је био жестоко скептичан према НАТО-у, Столтенберг је одбио да спекулише. И у интервјуу, свом последњем пре него што је отишао са функције прошле недеље, позвао је европске савезнике да не стварају "самоиспуњавајућа пророчанства".

Јуче је био последњи дан Јанса Столтенберга као шефа НАТО-а, а како сам каже, "чудан му је осећај".

- Време је за одлазак, а НАТО ће бити у сигурним и добрим рукама са новим генералним секретаром, Марком Рутеом. Али истовремено ће ми недостајати НАТО. Била је привилегија служити. Овде имам људе који ће ми недостајати, али то је део живота - рекао је Столтенберг који ће бити именован за новог председавајућег Минхенске безбедносне конференције.

- Да будем искрен, и раније сам се повлачио, и имао сам исти осећај да крочим у празнину. Сваки пут је тешко, али сваки пут ће се догодити нешто ново и узбудљиво у будућности - објашњава Столтенберг.

Пре него што је избио потпуни рат у Украјини, руски председник Владимир Путин послао му је писмо 2021. године, захтевајући да се не примају нове чланице НАТО-а и да се на источном крилу не смеју налазити трупе НАТО-а.

- Захтеви у писму били су у складу са оним што је Русија формулисала раније на различитим састанцима. Наравно, није било могуће да НАТО каже да смо "затворили НАТО продавницу" — не само за Украјину, већ и за Финску и Шведску. Они желе да зауставимо свако даље проширење. Гарантовање војног присуства НАТО-а у источном делу алијансе значило би увођење неке врсте прворазредног и другоразредног чланства у НАТО-у -  објашњава Столтенберг у интервјуу за Политико.

- Упркос томе, ми смо заправо били вољни да седнемо  са њима. И имали смо састанак у Савету НАТО-Русија у јануару 2022. године, јер смо сматрали да је важно учинити све што можемо да имамо политички, дипломатски процес да покушамо да спречимо рат - додаје.

Нажалост, судећи по Столтенбергу, његов задатак није био успешан.

- И када сам дошао на дужност 2014. године, један од мојих главних задатака је био да покушам да ојачам политички дијалог са Русијом. Али, наравно, оно што смо видели током година, а посебно у јесен 2021. и почетком 2022. године, јесте да је простор за политички дијалог био изузетно мали - рекао је Столтенберг.

Европа и САД су се више пута раздвајале у мишљењима током руског рата против Украјине - због тенкова, затим ракета, па Ф16, сада напада на велике удаљености.

- Најтежа расправа била је, на један начин, пре инвазије. Рат није почео 2022. године, почео је 2014. године, како илегалном анексијом Крима, тако и када је Русија ушла у источни Донбас у лето 2014. године. А савезници из НАТО-а пружили су извесну подршку Украјини. Сећам се да је једна од мојих првих посета заправо била Јавориву, постројењу за обуку НАТО-а за Украјину 2015. године. Напорно сам радио да покушам да убедим НАТО савезнике да учине више, да пруже већу војну подршку, више обуке. Неки савезници јесу, али то је било релативно ограничено, а то је било веома тешко дуги низ година, јер је политика НАТО-а била да НАТО не треба да пружи смртоносну подршку Украјини - рекао је Столтенберг и додао да и даље верује да су боље наоружали Украјину после 2014. године, била би спречена инвазија Русије.

- Мој став је да је ово агресорски рат Русије против Украјине. То је очигледно кршење међународног права. Према међународном праву, Украјина има право на самоодбрану, а право на самоодбрану укључује и право на ударе по легитимним војним циљевима на територији агресора, Русије. Поздрављам да неки савезници немају ограничења, осим што то мора бити у границама међународног права. А други су заправо попустили своја ограничења за употребу оружја -  додаје Столтенберг.

Кандидат за председника САД Доналд Трамп недавно је рекао за украјинског председника Володимира Зеленског као "највећег продавца у историји".

- Оно што ћу рећи је да ко год да буде изабран за председника Сједињених Држава у новембру, важно је да се европски савезници ангажују са Сједињеним Државама како би осигурали да наставе да подржавају Украјину, јер је то у безбедносном интересу свих нас да Украјина превлада као суверена, независна нација у Европи. Сећам се да смо разговарали о Џавелинима, противтенковском оружју, и заправо је тадашњи председник Трамп донео одлуку да се доставе Украјини - објашњава Столтенберг.

Столтенберг је истакао да сви желе да се овај рат заврши, али да је најбржи начин да се рат заврши губитком рата. Нажалост, то неће донети мир већ окупацију Украјине.

- Изазов је окончати рат на начин на који Украјина наставља као суверена, независна нација, а једини начин да се то постигне јесте да се осигура да Русија схвати да не може постићи своје циљеве на бојном пољу - закључује Столтенберг и додаје да не верује да може да промени Путиново мишљење, али да може да промени његову калкулацију.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО: РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ПОКАЗАО ЈЕ НЕПОШТОВАЊЕ: Легенда Јувентуса критиковала Влаховића (ВИДЕО)