АМЕРИЧКА ДИЛЕМА НА ПАЦИФИКУ: Брзо ширење кинеске флоте Ј-20 прети преузимању доминације у региону (ВИДЕО)
БРЗО ширење кинеске флоте стелт борбених авиона Ј-20 „Mighty Dragon“ изазива забринутост у вези са балансом ваздушних снага у Пацифику.
- Од 2024. године Кина има 12 бригада Ј-20, што је нагло повећање у односу на само 40 авиона 2022. У међувремену, САД се суочавају са изазовима са све већим трошковима и кашњењима у свом програму Ф-35, као и прераним укидањем програма Ф-22 који ограничава распоређивање америчке флоте пете генерације.
И док радарска невидљивост Ј-20 може бити угрожена његовим дизајном, све већи број ових авиона представља изазов за надмоћ САД у ваздуху у региону.
КИНЕСКА ФЛОТА Ј-20 MIGHTY DRAGON: НАДМАШИВАЊЕ АМЕРИЧКИХ КАПАЦИТЕТА НА ПАЦИФИКУ?
Све веће војно непријатељство Народне Републике Кине (НРК) у индо-пацифичком региону, посебно према Тајвану и Филипинима, остаје непрестан извор забринутости за Сједињене Америчке Државе и њихове савезнике у тој области.
Па, као да већ није било довољно разлога за забринутост, изгледа да ситуација иде од лоше ка још горој у категорији равнотеже снага у ваздушним снагама, пошто НРК повећава своју флоту ловаца пете генерације стелт ловца, док америчка пета генерација ловаца “врти своје точкове” пословично заглављене у неутралном положају. Натионал Интерест сада детаљније испитује овај најновији узнемирујући за САД развој догађаја.
ОСНОВЕ
Прича нам долази из чланка од 14. октобра 2024. у Азија Тајмсу (Asia Times), „овог месеца, одбрамбени часопис Janes (Џејнс) је известио да је кинеска Народна ослободилачка армија-ваздухопловне снаге (ПЛААФ) брзо проширила своју флоту Chengdu Ј-20 'Mighty Dragon' ловаца пете генерације, са дванаест ваздухопловних бригада опремљених од маја 2024... Џејнс напомиње да ово означава нагли пораст у односу на само четрдесет авиона почетком 2022, са преко седамдесет примљених само у прошлој години, судећи по проценама направљеним на основу недавних сателитских снимака.
(Напомена: „Mighty Dragon“ је превод речи „Веилонг“ на мандаринском кинеском. У међувремену, назив за Ј-20 који користи НАТО је „Фагин“, лопов из Оливера Твиста Чарлса Дикенса.)
КАКО И ЗАШТО СЕ ТО ДЕШАВА?
У међувремену, америчка флота стелт ловаца остаје у прашини, барем у погледу броја распоређених у региону. Као што Азија Тајмс примећује:
-САД се боре са растућим трошковима и кашњењима у модернизацији свог упоредивог програма Ф-35, потенцијално мењајући равнотежу ваздушних снага у корист Кине на Пацифику... Док извештај каже да је око 630 Ф-35 тренутно у употреби, са планира набавку још око 1.800, пројектовани трошкови одржавања порасли су са 1,1 билиона долара у 2018. на 1,58 билиона долара у 2023. години, делом због напора да се продужи радни век авиона на 2088... Иако се у извештају помињу напори да се смање трошкови, као што је побољшање поузданости делова и могућности одржавања, који су уштедели процењених 84 милијарде долара, време поправке остаје споро, смањујући доступност млазњака за мисије.
ШТА ЈЕ СА Ф-22 РАПТОРОМ?
Па, тој ситуацији свакако не помаже ни чињеница да је, тадашњи министар одбране САД (СЕЦДЕФ) Боб Гејтс, убио програм Раптор још 2011. године након што је направљено само 187 летелица.
КОЛИЧИНА НАСПРАМ КВАЛИТЕТА: Ј-20 НАСПРАМ Ф-35
Сада, да се не би чинило да је ситуација суморна и пропаст за САД и истовремено чисто сунце и дуга за Кину, треба напоменути да ради праведности и равнотеже постоји нешто више на тој слици од пуког броја авиона. Ту су и питања квалитета као и квантитета, и иако постоји поприлична доза истине у наводној, и највероватније апокрифној изјави Јосифа Стаљина да „квантитет има свој квалитет“, та делимична истина иде само тако далеко.
Као прво, као што раније Кристијан Д. Ор приметио у чланку за Simple Flying раније ове године, Ф-35 има истинску компаративну предност у односу на свог кинеског противника/парњака у смислу истинске стелт способности, другим речима, релативне невидљивости за радаре.
Локид Мартинов Ф-35 Лајтинг 2 има знатно мањи радарски потпис, док су Ченгдуови дизајнери, у својој бескрајној мудрости, да, користим мало сарказма, одлучили да поставе канаре налик шиљцима на предњи део трупа који би могле да угрозе тај тако важан фактор невидљивости, који је, на крају крајева, цео разлог постојања стелт технологије на првом месту, зар не?
Пензионисани пуковник америчког ратног ваздухопловства (УСАф) Џон "ЈВ" Венабле (John "JV" Venable), бивши командант Thunderbirds-а, бивши виши научни сарадник за одбрамбену политику у Heritage Foundation, а сада виши стални сарадник за студије ваздушних снага у Институту за ваздухопловство Мичел је недавно рекао: „Ј-20 би, по мојој процени, био мртав много пре него што би могао да маневрише против Ф-22 или Ф-35. Има довољно шиљака на њему које радар открива, што значи да га Ф-22 и Ф-35 могу видети много даље."
nationalinterest.org/
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (1)