СРПСКИ СТРУЧЊАК "КРИВ" ЗА КИНЕСКИ УСПЕХ У ОТКРИВАЊУ Ф-22 ЛОВАЦА: Пекинг користи “револуционарне радаре” и систем BeiDou сателита
КИНЕСКИ научници су наводно развили нову радарску технологију која може да прати и детектује Ф-22 Рептор америчког ваздухопловства, један од најнапреднијих стелт борбених авиона на свету. СРПСКИ СТРУЧЊАК "КРИВ" ЗА КИНЕСКИ УСПЕХ У ОТКРИВАЊУ Ф-22 ЛОВАЦА
Ова иновација наводно користи сигнале кинеског навигационог сателитског система BeiDou, преносе кинески медији.
Нова радарска метода је описана као исплативо решење које се ослања на једноставну пријемну антену. Ово олакшава постављање на различитим локацијама.
За разлику од традиционалних радара, овај систем не емитује сигнале, што значајно смањује ризик од откривања сопствене локације – што је суштинска предност током војних операција, тврди се у извештају СЦМП-а.
Овај пробој је детаљно описан у рецензираном раду објављеном у часопису Националног универзитета за одбрамбену технологију. У њему је истраживачки тим користио Ф-22 Рептор као хипотетичку мету за демонстрацију способности радара.
Уз употребу BeiDou сигнала, радар може открити обрасце преламања узроковане стелт авионима. Ови обрасци стварају јединствене одјеке, омогућавајући научницима да процене тип и локацију авиона.
BeiDou, кинески глобални сателитски систем за навигацију, има скоро двоструко већи број сателита од ГПС-а у САД-у, пружајући снажну глобалну покривеност.
Истраживачи описују сигнале система као стабилне, континуиране и прецизне, што га чини погодним за осветљавање малих циљева или циљева које је тешко детектовати. Ова функција је посебно корисна у идентификацији стелт авиона, који су дизајнирани да минимизирају радарске потписе.
Међутим, научници признају изазове у коришћењу ових сигнала за детекцију. Сигнали које преламају прикривени авиони често су слаби док стигну до земље, а могу бити додатно заклоњени рефлексијама од зграда, дрвећа и других објеката у животној средини, стварајући сметње.
Да би се решиле ове компликације, претходни пасивни радарски системи су захтевали сложене двоканалне структуре за пријем којима је била потребна референтна антена усмерена директно на сателит. Овај традиционални приступ је радарским системима додао и цену и сложеност.
Насупрот томе, нови дизајн радара који је предложио кинески тим уводи нову методу „слепе детекције“, која ради са једном антеном за пријем.
Ово елиминише потребу за референтним сигналом, значајно смањујући и трошкове хардвера и рачунарске захтеве. Поједностављена структура такође чини систем лакшим за примену и отпорнијим на непријатељско ометање, повећавајући његову поузданост у ратном сценарију.
КИНЕСКА НОВА РАДАРСКА ТЕХНОЛОГИЈА
Ако су кинеске тврдње тачне, појава ове нове радарске технологије могла би значајно утицати на ефикасност стелт ловаца.
Познат по својој способности да избегне непријатељски радар и противваздушну одбрану, Ф-22 се у великој мери ослања на своје стелт способности да би гађао копнене и ваздушне циљеве.
Предвиђене метрике перформанси кинеских истраживача такође указују да би нова радарска технологија могла да се користи за откривање других стелт авиона, укључујући Ф-35.
Одбрамбени аналитичар из Мичигена Peter Suciu објаснио је да стелт технологија не чини летелицу невидљивом за радар, него је намењена да одложи откривање и праћење.
Стога, остаје могуће да кинески радарски системи прате Ф-22 Рептор под одређеним условима. Важно је узети у обзир оперативни контекст Ф-22, као што је да ли је на лету са додатним резервоарима за гориво или да ли је Ф-35 напуњен убојним средствима која премашују његов унутрашњи капацитет лежишта за бомбе.
У међувремену, овај наводни радарски продор приписује се јединственом алгоритму који је 1991. осмислио Горан Живановић, информатичар у Београду, главном граду бивше Југославије.
Живановић је осмислио иновативну методу за детекцију скривених цикличних фреквенција у електромагнетним сигналима. Међутим, након објављивања свог рада, наизглед је нестао из академске заједнице, што се поклопило са распадом Југославије годину дана касније.
Према извештају СЦМП-а, за разлику од своје нејасноће на Западу, идеја Горана Живановића је стекла значајно поштовање и примену у Кини, посебно у областима као што су радар, комуникација и сонарна технологија.
Надовезујући се на Живановићев темељни алгоритам, кинески истраживачки тим је направио велика побољшања, прилагођавајући га за откривање скривених сигнала циљева.
У серији симулационих тестова, унапређени алгоритам је показао ефикасност успешним уочавањем удаљености, правца и брзине три стелт мете усред радио буке.
Овај напредак не само да показује потенцијал алгоритма, већ и наглашава своју улогу у јачању способности Кине у праћењу напредних војних средстава, унапређујући стратешке циљеве нације у области одбрамбене технологије.
КИНЕСКЕ ТВРДЊЕ О ТЕХНОЛОГИЈИ ОТКРИВАЊА СТЕАЛТ ЛЕТЕЛИЦА
Развој означава још један корак у напорима Кине да унапреди своју војну технологију, посебно у решавању изазова који представљају стелт авиони попут Ф-22, који су познати по својој способности да избегну откривање радара.
Ова најновија тврдња је само једна у низу тврдњи Пекинга о свом напретку у анти-стелт технологији.
Раније ове године, у априлу, кинески истраживачи повезани са ваздушним снагама земље тврдили су да су развили радарски систем способан да открије стелт авионе, укључујући Ф-22.
У септембру су се појавиле нове тврдње да би Пекинг могао пратити стелт млазњаке користећи Старлинк сателите Илона Маска. Истог месеца, кинески научници су најавили развој радара способног да детектује дуготаласне сигнале које рефлектује јоносфера, потенцијално повећавајући способност уочавања Ф-22.
У 2022, извештаји су указивали да су кинески инжењери створили компактни инфрацрвени систем за претрагу и праћење (ИРСТ) који је способан да идентификује топлотни потпис летелица велике брзине са значајних удаљености. ИРСТ технологија је од суштинског значаја за откривање стелт авиона, како извештава EurAsian Times.
Интерес Кине за праћење стелт авиона није нов. Још 2016. године, кинески државни медији су тврдили да је Народноослободилачка армија (ПЛА) успешно надгледала америчке Ф-22 Репторе изнад Источног кинеског мора.
Поред тога, неки кинески комерцијални сателити покретани вештачком интелигенцијом наводно су пратили авионе Ф-22 кроз облаке.
Овај развој догађаја наглашава забринутост Кине због претње коју представљају амерички стелт ловци. Студије кинеске војске експлицитно су истакле Ф-22 и Ф-35 као „значајне“ ризике у регионима као што су Јужно кинеско море и Тајвански мореуз.
Упркос тврдњама Кине у вези са њеним напретком у откривању стелт авиона, ниједна од ових тврдњи није независно потврђена. Војни стручњаци и аналитичари, они које је консултовао EurAsian Times, често су изражавали сумње у изводљивост и практичност таквих технологија.
Они постављају питање да ли су ови развоји засновани на стварности или су само теоријски концепти који тек треба да се докажу у сценаријима из стварног света.
Неки стручњаци сугеришу да би кинеске тврдње могле бити преувеличане, потенцијално служећи као стратешки наратив који има за циљ пројектовање технолошке супериорности, а не одражава истински напредак у војним способностима.
eurasiantimes.com/ Ашиш Дангвал
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
СИ ЂИНПИНГ СТИЖЕ НА САМИТ БРИКС-А: Потврђен долазак кинеског председника у Казањ
18. 10. 2024. у 11:03
БИВШИ ЦИА ШЕФ АНАЛИТИКЕ ЗА РУСИЈУ: Нико не може победити Москву, осим… (ВИДЕО)
11. 10. 2024. у 19:01
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (1)