ИРАН ОТВАРА ФАБРИКУ РАТНИХ АВИОНА: Турски медији - Иран има за циљ да направи руске Су-30 и Су-35, Москва дала лиценцу? (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

24. 10. 2024. у 21:30

ПРЕМА изворима из Турске, које цитира ирански новинар Хајал Муазин, Иран планира да почне да производи руске борбене авионе Су-30 и Су-35 у земљи.

ИРАН ОТВАРА ФАБРИКУ РАТНИХ АВИОНА: Турски медији - Иран има за циљ да направи руске Су-30 и Су-35, Москва дала лиценцу? (ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport www.roe.ru

Према информацијама, Техеран је већ добио лиценцу за производњу ових авиона и спрема се да у блиској будућности постави фабрику за склапање.

-Ово ће бити значајан корак у развоју иранске авијације, навео је Муазин у свом извештају.

Информације сугеришу да је у Ирану планирано да се произведе између 48 и 72 ловца Су-35 Фланкер-Е за потребе његовог ратног ваздухопловства. Тачан број Су-30 Фланкер-Ц серије планираних за иранску монтажу остаје нејасан. Потенцијално покретање монтажне производње у Ирану не само да би омогућило тој земљи да своје оружане снаге обезбеди савременим борбеним авионима, већ би отворило нова радна места и развила сопствену авио-индустрију.

Овај корак би такође смањио зависност Ирана од спољних залиха војне опреме, што је посебно важно у контексту међународних санкција које ограничавају приступ низу технологија и наоружања. Међутим, није јасно да ли наводна дозвола Ирану даје право да производи и извози ловце у треће земље.

Овакав развој догађаја могао би се посматрати као велики корак у еволуцији руско-иранске војно-техничке сарадње, која се интензивира усред све већег притиска Запада и Израела на Иран. Пренос дозвола за производњу борбених авиона наглашава јачање стратешких односа између Москве и Техерана, што потенцијално утиче и на регионалну и међународну безбедност.

Ирански војни аналитичари су последњих година више пута истицали да би локална производња Су-30 и Су-35 омогућила Техерану да обезбеди већу оперативну аутономију и флексибилност, посебно у светлу текућих регионалних тензија. Према њиховим речима, такав пројекат би могао да доведе до јачања одбрамбених способности земље.

За сада нема ажурираних информација о испоруци Су-35 Ирану. Ови авиони су се очекивали последњих месеци, али и Техеран и Москва су ћутали. Идеја домаће производње Су-35 и Су-30 није нова за јавност. Када је испитан у јулу 2023, ирански министар одбране Мохамед-Реза Гараеи Аштијани (Mohammad-Reza Gharaei Ashtiani) наговестио је промену стратегије. Његов одговор сугерисао је да Иран поседује способност да производи ове ловце високих перформанси у земљи.

Иако оклева да открије детаље, Аштијани је рекао: „У једном тренутку смо се договорили о куповини, али смо схватили да имамо могућност да производимо ове [борбене авионе] у својој земљи. Он, међутим, није искључио могућност преиспитивања куповине, наводећи да власти „процењују ситуацију“ и да могу поново да процене ако буде потребно.

Набавка ловаца Су-35 од Русије донела би значајно побољшање способности иранског ваздухопловства. Су-35 је вишенаменски ловац који нуди напредну маневарску способност, софистициране радаре и побољшане системе наоружања. Ове карактеристике би омогућиле Ирану да ојача своје одбрамбене способности против претњи из ваздуха и да предузме широк спектар мисија, од ваздушних борби до прецизних удара на копнене циљеве. Ова нова опрема би омогућила Ирану да боље контролише свој ваздушни простор, посебно у стратешки критичним областима као што је Персијски залив.

Поседовање Су-35 би такође имало регионалне импликације, ојачавајући позицију Ирана на Блиском истоку. То би могло помоћи у балансирању војне моћи у региону и повећању утицаја Ирана у односу на земље попут Саудијске Арабије. Поред тога, трансфер технологије повезан са овим испорукама омогућио би Ирану да унапреди своју техничку базу и потенцијално развије домаћу производњу савремених војних технологија. Ово би дугорочно ојачало земљу, посебно у клими међународних санкција и притиска.

Су-30 и Су-35 су два најнапреднија вишенаменска ловца коју је развио руски произвођач Сухој. Они деле низ заједничких карактеристика, али такође поседују кључне разлике које их чине погодним за различите мисије. Су-30 је двосед, вишенаменски ловац већег домета и капацитета за различите борбене задатке.

Опремљен је са два мотора АЛ-31Ф и има борбени радијус до 3.000 км без допуњавања горива, што га чини погодним за дуге мисије и патроле. Авионика Су-30 укључује мултифункционални радар Н001ВЕ, који му омогућава откривање ваздушних и земаљских циљева на великим удаљеностима. Авион такође има систем за контролу ватре и дигиталне екране у кокпиту, који пилотима пружају максималну свест о ситуацији.

Фото: ЕПА

Tekst potpisa

Су-35, пак, представља значајану еволуцију заснована на Су-30, која нуди снажније моторе и напреднију авионику. Главна разлика лежи у моторима АЛ-41Ф1С, који пружају бољу управљивост и супер маневарске способности. Ови мотори садрже технологију векторисаног потиска, омогућавајући авиону да изводи сложене маневре из ваздуха и одржава контролу при нижим брзинама.

Су-35 је такође опремљен побољшаним радаром Ирбис-Е, који нуди већи домет откривања циљева — до 400 км за ваздушне објекте и 200 км за земаљске циљеве. Ово га чини ефикаснијим у откривању и праћењу више циљева истовремено.

Што се тиче наоружања, оба авиона су способна да носе широк спектар наоружања. Су-30 је обично наоружан ракетама ваздух-ваздух као што су Р-77 и Р-73, као и ракетама ваздух-земља као што су Х-29 и Х-31. Такође долази са топом 30 мм ГШ-30-1.

Су-35, међутим, има побољшане могућности наоружања и може да носи ракете следеће генерације као што су Р-77-1 и Р-37М, као и високо прецизно оружје ваздух-земља, укључујући Х-58 и Х-59 пројектила. Авионика Су-35 укључује унапређени систем електронских противмера, што га чини отпорнијим на савремене претње, укључујући радарске и инфрацрвене вођене ракете.

Разлике између Су-30 и Су-35 чине их погодним за различите мисије. Су-30 је пожељнији за дуге патролне мисије и ударе великог домета због свог проширеног домета и подешавања са два пилота, што олакшава дуготрајне операције. Насупрот томе, Су-35 је погоднији за брзу и агресивну ваздушну борбу, захваљујући својој супер-маневарској способности и супериорној авионици. Његова способност да рукује вишеструким ваздушним циљевима чини га кључном компонентом у модернизацији било које ваздушне снаге, пружајући предност у савременим ваздушним операцијама.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СВЕ СЕ ПРЕОКРЕНУЛО У ПОСЛЕДЊИ ЧАС: Четири велике националне анкете откривају ко ће бити нови председник САД

СВЕ СЕ ПРЕОКРЕНУЛО У ПОСЛЕДЊИ ЧАС: Четири велике националне анкете откривају ко ће бити нови председник САД

МАЊЕ од две недеље остало је до америчких председничких избора, а трка је и даље крајње неизвесна. Најновије анкете показују да Доналд Трамп ипак тесно води испред Камале Харис. У чак четири велике националне анкете, Трамп је први пут од почетка августа стекао предност над својом демократском противницом.

24. 10. 2024. у 16:34

Коментари (0)

БИО ЈЕ ПРВА ХИВ ПОЗИТИВНА ОСОБА У ЈУГОСЛАВИЈИ: Члан групе ЕКВ је према речима својих пријатеља живео и умро као анђео