ВАШИНГТОН ПРИТИСКА АНКАРУ: Предајте нам контролу над ПВО С-400, а ми ћемо вас вратити у програм ловаца Ф-35 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

29. 10. 2024. у 17:13

РУСКИ министар спољних послова, Сергеј Лавров, одбацио је могућност да Турска преда Сједињеним Државама противваздушни систем С-400 руске производње.

ВАШИНГТОН ПРИТИСКА АНКАРУ: Предајте нам контролу над ПВО С-400, а ми ћемо вас вратити у програм ловаца Ф-35 (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Он је нагласио да уговор о куповини из 2017. године укључује сертификат крајњег корисника, који забрањује Турској да продаје или преноси систем било којој трећој страни без одобрења Русије.

Лавровове изјаве уследиле су као одговор на извештаје у медијима према којима је Вашингтон поново предложио Турској да се одрекне контроле над С-400 како би обновила учешће у програму борбених авиона Ф-35.

Током 79. Генералне скупштине Уједињених нација прошлог месеца, Лавров је истакао обавезујући карактер корисничких уговора за систем С-400, напомињући да ти уговори јасно специфицирају крајњег корисника.

Да би Турска пренела или променила начин коришћења ових одбрамбених система, рекао је Лавров, била би потребна изричита дозвола Русије, оригиналног добављача. Овај услов, нагласио је Лавров, одржава контролу Москве над технологијом одбране коју извози, наглашавајући важност поштовања међународних споразума о трговини оружјем.

Споразум између Турске и Русије о куповини система противваздушне одбране С-400 био је централна тачка међународне контроверзе од потписивања 2017. године. Уговор, вредан око 2,5 милијарде долара, Турској је омогућио један од најнапреднијих система противваздушне одбране у свету, изазивајући значајну забринутост међу њиховим НАТО савезницима.

Турска је примила прве компоненте С-400 у јулу 2019. године, што је повећало тензије са Сједињеним Државама и НАТО-ом, који су ову куповину сматрали потенцијалном претњом безбедности савеза.

Према грчким медијима, у јулу су високи амерички званичници предложили својим турским колегама да Турска или пребаци свој систем противваздушне одбране С-400 америчкој страни, или да га премести у амерички контролисани део турске ваздухопловне базе Инџирлик.

Заузврат, САД би размотриле поновно укључивање Турске у програм борбених авиона Ф-35. Турска је претходно искључена из овог програма од стране САД због набавке система С-400 од Русије.

Фото: Министарство одбране Руске Федерације/Јутјуб/Florin Mocanu

Грчки медији су цитирали изворе који су изјавили да је Турска одолела примамљивој понуди САД, али је наводно није потпуно одбацила. Такође је цитиран Мајкл Рубин, експерт из Америчког института за предузетништво и бивши званичник Пентагона, који је навео да су турски званичници одговорили на понуду изјавом да ће задржати С-400 у војним складиштима унутар Турске, радије него да се одрекну контроле над њима.

Неколико дана након објављивања ових информација, поново радознали Грци извештавају да извори из турског Министарства одбране нису потврдили нити негирали било какав напредак у преговорима око С-400 и Ф-35, наглашавајући да Анкара остаје при својој позицији.

Према једном извору, ставови обе земље у вези са питањима С-400 и Ф-35 нису претрпели „никакве промене“, а Турска наставља да тврди да би савезници требало да избегавају наметање рестрикција или санкција једни другима, јер су такве акције у супротности са духом сарадње у НАТО-у.

Извор је додао да Турска очекује од својих савезника да доносе одлуке у складу са циљевима колективне безбедности НАТО-а и да укину све наметнуте или имплицитне рестрикције.

Анкара остаје при ставу да би уклањање ових ограничења ојачало кохезију савеза и допринело уједначеној безбедносној политици у оквиру НАТО-а.

Што се тиче замене за Ф-35, Турска се потпуно ослонила на сопствени ловац пете генерације, TF-X, званично назван КААН.

Последњих месеци, Анкара је убрзала развој аутохтоног TF-X, чак штавише Каан, први борбени авион 5. генерације који су изградили Турци, могао би остварити успех на међународном тржишту.

Терористички напад испред зграде компаније “Tusaş” у Анкари, кључног предузећа турске ваздухопловне индустрије, изазвао је бурне реакције у политичким круговима и на друштвеним мрежама Турске. Међу кључним пројектима компаније где је извршен терористички напад је између осталих и ловац пете генерације КААН.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: Деца из СОС Дечјег села Србија освојили јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.