ПОЖАР У “ДОМУ” БРИТАНСКИХ НУКЛЕАРНИХ ПОДМОРНИЦА: Инцидент у стратешком бродоградилишту BAE Systems, има повређених (ВИДЕО)
НА бродоградилиштима BAE Systems у Barou-in-Furnesu на северозападу Енглеске избио је велики пожар.
Ова бродоградилишта играју стратешку улогу у британској одбрамбеној индустрији, јер се овде граде нуклеарне подморнице нове генерације.
Према подацима ЦНН-а, ово предузеће производи подморнице намењене јачању поморских снага Велике Британије.
Узрок пожара још увек није утврђен, а истрага о околностима инцидента је у току. Локална полиција је уверила да нема опасности од нуклеарног зрачења, упркос профилу предузећа.
За сада је познато да су у инциденту повређене две особе које су већ хоспитализоване ради пружања медицинске помоћи.
Локалне власти прате ситуацију и предузимају мере за спречавање ширења пожара како би се минимизирале могуће последице за безбедност региона.
Пожар је наводно настао у Devonshire Dock Hall-у, примарном монтажном месту објекта, где је у изградњи подморница класе Astute вредна 1,6 милијарди фунти. На снимцима које су снимили локални становници види се јак дим који избија из зграде, што је навело званичнике да апелују на оне у близини да држе прозоре и врата затворенима и избегавају то подручје.
Ватрогасци су саопштили да су пожар локализовали и да су прешли на гашење око 15 часова.
Раније је полиција саопштила да је Devonshire Dock Hall, главни објекат зграде, евакуисан током ноћи.
Министарство одбране (МОД) саопштило је да сарађује са BAE Systems и службама за хитне случајеве након пожара.
С обзиром на тренутну геополитичку ситуацију, а познавајући историју, чекамо да видимо да ли ће медији да пребаце одговорност на обавештајне службе са истока.
BAE Systems је британска одбрамбена и ваздухопловна компанија, једна од највећих у свету у својој индустрији. Развија и производи оружје, војну опрему, ваздухопловну опрему и поморске системе. Компанија ради са владама и војскама широм запада како би обезбедила своје напредне технологије и свеобухватна одбрамбена решења.
Бродоградилиште старо 150 година, које се налази око 350 километара северозападно од Лондона, тренутно гради неколико нуклеарних подморница за Краљевску морнарицу.
Објекат у Barou-in-Furnesu смешта подморнице класе Astute и програм Dreadnought у Великој Британији, као једно од ретких бродоградилишта способних да граде овакве подморнице.
У овом бродоградилишту изграђене су подморнице које носе нуклеарне ракете Уједињеног Краљевства, а сада се граде подморнице које ће их заменити и које би требало да уђу у употребу током 2030-их, о чему смо већ писали.
Тачније, у Barou-in-Furnesu, BAE гради подморнице класе Dreadnought које ће преузети улогу нуклеарног одвраћања за Велику Британију, те заменити садашњу улогу подморница класе Vanguard.
КОЈЕ ПОДМОРНИЦЕ СЕ ПРОИЗВОДЕ У BAROU-IN-FURNESU?
Класа Astute Краљевске морнарице састојаће се од седам нуклеарних подморница. HMS Astute, Ambush, Artful, Audacious и Anson су тренутно у активној служби, док су још две јединице (HMS Agincourt i HMS Agamemnon) у изградњи.
Подморнице класе Astute Краљевске морнарице не користе традиционалне оптичке перископе и опремљене су технологијом високе резолуције за скенирање хоризонта.
Такође, ове подморнице се рекламирају за “најтише икада изграђене”, а могу обићи свет потпуно зароњене и способне су да саме производе кисеоник и пијаћу воду.
Арсенал оружја класе Astute укључује крстареће ракете Tomahawk IV Land Attack (TLAM), које омогућавају подморницама да гађају циљеве на копну на удаљености већој од 1.000 км с великом прецизношћу.
Такође, класе Astute су опремљене торпедима Spearfish. Тежине скоро две тоне, ово тешко торпедо може нападати циљеве на удаљености до 14 миља (што може бити повећано на 30 миља при нижој брзини).
Класа Dreadnought Краљевске морнарице представља “следећу генерацију” британских подморница у оквиру нуклеарног одвраћања.
Као и подморнице класе Vanguard (такође изграђене у Бароу током 90-их) које ће заменити у флоти Краљевске морнарице, подморнице класе Dreadnought биће способне за лансирање балистичких ракета Trident 2 D5.
Нове подморнице ће имати по три одељка за ракете, а сваки одељак ће садржати по четири лансирне цеви за ракете (познате као „Quad Pack“) и пет нивоа палубе, што даје укупно 12 ракета. Подморнице класе Dreadnought ће такође имати четири торпедне цеви пречника 533 мм за торпеда Spearfish.
Dreadnought ће бити прва класа британских подморница са кормилима у облику слова X, која омогућавају боље управљање у води у односу на традиционална кормила у облику крста.
Дизајн у облику слова X је хидродинамички ефикаснији, што доприноси смањењу буке и отежава њихово откривање.
Ова нова кормила ће бити употпуњена Пумпјет погоном, који је дизајниран за смањење буке подморница, посебно при великим брзинама. Пумпјет који се користи на класи Dreadnought је најтиши до сада.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)