ДИГИТАЛНИ ЕВРО: Где престаје овлашћење централне банке и почиње овлашћење земаља чланица ЕУ?
СПРЕМА се битка између најмоћнијих европских земаља и Европске централне банке (ЕЦБ) око контроле новог монетарног инструмента за који се обе стране плаше да би могао да дестабилизујеи банкарски систем континента ако се њиме лоше управља.

Фото Архива
У срцу сукоба лежи дигитални евро – виртуелни пандан кованицама и новчаницама евра. Годинама је ЕЦБ развијала паневропски платни инструмент који би могао да парира америчким платним картицама.
Како се пројекат приближава реализацији, почело је натезање конопца. Неколико влада Европске уније, укључујући Француску и Немачку, тврде да је ЕЦБ добила превише контроле над једним кључним аспектом: колико ће грађанима бити дозвољено да имају ове дигиталне валуте у "новчаницима" које подржава централна банка.
Иако делује као суво техничко питање, улози су огромни. Политичари и технократе забринути су да би грађани, ако се граница постави превисоко, током кризе могли да повуку огромне суме из традиционалних банака, угрожавајући тако стабилност читавог банкарског система.
Неки су такође забринути да би било какво ограничење могло да наруши личну финансијску слободу, изазивајући страх од државе "Великог брата", рекао је "Политику" дипломата који је желео да остане анониман.
У центру свега је фундаментално питање: где престаје овлашћење централне банке и почиње овлашћење земаља чланица ЕУ? Тридесет година након што је ЕЦБ постала главни монетарни чувар блока, сукоб приморава на поновну процену деликатне равнотеже између политике и централног банкарства.
За неке је то неопходан притисак на претерано широк стисак ЕЦБ-а. Али у Франкфурту, званичници то виде као политичко мешање у област која тога треба да буде ослобођена. У суштини, како је један дипломата рекао, спор је мање о техничким детаљима, а више о "борби за власт".
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)