уживоХАРИС НАЗВАЛА ТРАМПА И ПРИЗНАЛА ПОРАЗ: Ево шта му је поручила, откривени детаљи разговора
ОЧИ целог света упрте су у Америку, где је изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Доналд Трамп ће бити поново председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света...
УЖИВО РЕЗУЛТАТИ ИЗБОРА
Фокс Њуз пројекција:
- Доналд Трамп - 277 електора
- Камала Харис - 226 електора
За победу је потребно 270.
19:50 Харис позвала Трампа, признала је пораз и честитала му
Камала Харис назвала је Доналда Трампа како би признала пораз на изборима и честитала му на победи, рекао је њен помоћник за НБЦ Њуз.
Како је навео, потпредседница је разговарала о важности мирне предаје власти и о томе да председник буде председник свих Американаца, навео је помоћник.
Према речима два друга помоћника, Харис је јутро и послеподне провела припремајући говору коме ће признати пораз, који би требала одржати у 22 сата по српском времену.
19:20 Када ће Трамп преузети дужност председника?
Доналд Трамп, члан Републиканске странке који је данас победио на изборима за председника Сједињених Америчких Држава, према процедури неће одмах преузети ту функцију, већ тек након што положи заклетву на својој инаугурацији.
Председничка инаугурација се, према 20. амандману америчког Устава, увек одржава 20. јануара, након чега се обично усељава у Белу куц́у после церемоније, пише ЦБС. Инаугурација се одржаава око два и по месеца након дана избора и почиње процесијом до Капитола, према Заједничком конгресном комитету за инаугурационе церемоније.
Потпредседник изговара своју заклетву и први полаже заклетву, а око поднева то чини и председник и изговара сопствену заклетву и полаже заклетву. Затим, председник даје инаугурационо обрац́ање - говор у коме обично износи визију и циљеве председника током мандата.
Након говора, претходни председник почасно одлази са Капитола, а затим следи церемонија потписивања, где нови председник потписује своје прве званичне акције и након тога следе бројне церемоније.
Завршни традиционални догађај инаугурације је преглед уласка, када председник и потпредседник прегледају војне трупе пре него што предводе поворку церемонијалних војних пукова, група грађана, и марширајуц́их бендова од Капитола до Беле куц́е.
18:53 Трампово обећање које мора да испуни, има 90 дана
18:52 Путин ће ипак честитати Трампу?
Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је данас да "још увек не зна ништа" о намери руског председника Владимира Путина да честита Доналду Трампу победу на америчким изборима.
18:46 Демократе криве Бајдена за изборни пораз
Један број демократа у Сједињеним Државама окривљује актуелног америчког председника Џоа Бајдена за пораз њихове кандидаткиње Камале Харис на изборима, преноси ЦНН, позивајући се на вишег представника Харисове предизборне кампање.
- Бајден ће сносити велики део кривице за ово... - цитира га ЦНН.
18:45 Мохамед бин Салман први арапски лидер који је честитао Трампу
Престолонаследник Саудијске Арабије Мохамед бин Салман био је први арапски лидер који је контактирао Доналда Трампа телефоном и честитао му избор за председника САД, јавила је саудијска новинска агенција СПА.
Како наводи агенција, бин Салман је „позвао новоизабраног председника САД Доналда Трампа и током разговора му честитао победу на председничким изборима.
Он је изразио жељу краљевине да ојача историјске и стратешке односе који повезују две земље, пожелевши пријатељски Амерички народ напредује и напредује под његовим вођством.
18:42 Харис ће у свом говору позвати присталице да прихвате резултате избора, кажу њени сарадници
Потпредседница Камала Харис затражиће од својих присталица широм земље да прихвате резултате председничких избора током поподневног признања пораза на Универзитету Хауард, кажу њени помоћници. Кажу да ће позвати целу земљу да заједно ради на проналажењу заједничког језика и циљева.
Харис је покушала да контактира новоизабраног председника Доналда Трампа, рекли су њени помоћници за Си-Ен-Ен, али још увек није успела. Њени помоћници кажу да је њена намера да разговара са њим пре говора
Потпредседница ради на свом говору са својим главним писцем говора Адамом Франкелом и другим саветницима. Од ње очекују да се захвали својим присталицама и понуди поруку упућену млађим гласачима којима се често обраћала током кампање.
18:37 Трамп разговарао са Нетанијахуом
Израелски премијер Бењамин Нетањаху позвао је данас телефоном Доналда Трампа да му честита изборну победу, саопштено је из његовог кабинета.
Како се наводи у саопштењу, Нетањаху је био међу првим лидерима који су позвали Трампа, а разговор је био "топао и срдачан", преноси Тајмс оф Израел.
"Премијер је честитао Трампу на победи на изборима и њих двојица су се сложили да раде заједно за безбедност Израела.
Такође разговарали о претњи Ирана", наводи се у саопштењу. Додаје се да је разговор је трајао неких 20 минута. Раније данас, Нетањаху је честитао бившем председнику САД на скором повратку на функцију.
17:55 Америчке демократе у шоку након изборног пораза Камале Харис
Међу члановима Демократске странке од јутрос су присутни незадовољство и преиспитивање након што је потпредседница САД Камала Харис претрпела шокантан изборни пораз, пренели су амерички медији.
Харисова се сматрала аутсајдером у односу на свог републиканског ривала Доналда Трампа с обзиром да је у изборну трку ушла само три месеца пре избора, али природа њеног пораза навела је неке демократе да поставе бројна питања о будућности странке, преноси Ројтерс.
Најжешће критике упућене су врху странке уз оптужбе да су присталицама демократа пласиране неистине у вези са менталним здрављем председника Џозефа Бајдена, све док катастрофални ТВ дуел са Трампом у јуну није активирао аларм и на крају довео до тога да председник одустане од канидатуре.
Међутим, Бајденово саопштење у априлу 2023. године када је потврдио да ће се кандидовати за други мандат, наишло је на скептицизам многих демократа, али скептици су брзо пристали да се придруже његовој кампањи као саветници, уместо да му се супротставе.
- Странци је потребан потпуни рестарт. Слагали су амерички народ о здрављу и когнитивним способностима председника - рекао је менаџер инвестиционог хеџ фонда Бил Акман, дугогодишњи донатор демократа који је 2024. године подржао Трампа.
Кампања Камале Харис за сада одбија да се огласи, а Бела кућа није одмах одговорила на захтев за коментар, наводи Ројтерс.
___________________________________________________________________________________
17:45 Камала Харис ће се данас обратити нацији
Потпредседница САД Камала Харис ће се касније данас обратити нацији и признати пораз на председничким изборима одржаним у уторак, јавља Ројтерс, позивајући се на два неименована извора.
Харис ће одржати говор у 19 часова по локалном времену у Вашингтону, навео је исти извор. Председник САД Џозеф Бајден такође планира да позове републиканског кандидата Доналда Трампа који је однео победу на изборима и обрати се јавности о резултатима избора, пренео је НБЦ Неwс, позивајуц́и се на неименованог званичника Беле куће.
Медији су претходно објавили да се очекује да ће Харис признати данас пораз у обраћању нацији и својим присталицама на Универзитету Хауард у Вашингтону.
Републикански председнички кандидат Трамп победио је на изборима у САД освојивши укупно 277 гласова електора. За победу на председничким изборима потребно је најмање 270 електора.
___________________________________________________________________________________
17:00 Кина честитала Трампу
Кинеско министарство спољних послова честитало је Доналду Трампу на очекиваној победи у изјави објављеној данас поподне.
"Поштујемо избор америчког народа и честитамо господину Трампу на изборној победи."
Кинески вођа Си Ђинпинг још се није јавно огласио о резултатима избора.
___________________________________________________________________________________
15:44 Долар ојачао у односу на евро
Победа Доналда Трампа ојачала је долар у односу на европску заједничку валуту, а неки аналитичари предвиђају чак да ће један долар ускоро вредети исто као један евро.
Према подацима са валутне берзе Форекс, евро се у 12.35 часова продавао за 1,07186 долара и пао је за 1,98 одсто.
___________________________________________________________________________________
13:47 Реакција из Братиславе: Трамп би могао да заустави или смањи помоћ Украјини
Словачки премијер Роберт Фицо не искључује могућност да би Доналд Трамп као председник САД могао да заустави или значајно смањи помоћ Украјини.
___________________________________________________________________________________
12:31 Трамп до сада освојио 70,9 милиона, а Камала Харис 66 милиона гласова
По тренутним пројекцијама, Трамп води у већини држава.
Трамп води и у гласовима, до сада је освојио 70,9 милиона, а Харис 66 милиона гласова.
Републиканци су освојили већину и у Сенату.
Службе безбедности се спремају да блокирају парк Лафајет сквер у близини Беле куће у случају нереда.
___________________________________________________________________________________
12:10 Трамп освојио 277 електорских гласова
Републикански председнички кандидат Доналд Трамп победио је демократску кандидаткињу Камалу Харис након што је однео победу у Висконсину, јављају амерички медији.
Трамп је у Висконсину добио десет електорских гласова, чиме је освојио укупно 277 гласова електора.
За победу на председничким изборима потребно је најмање 270 електорских гласова.
___________________________________________________________________________________
11:52 ЦНН објавио да је Трамп победник избора
Међународна информативна телевизијска станица ЦНН објавила је да је у председничкој трци за шефа САД-а победио Доналд Трамп.
___________________________________________________________________________________
11:29 Песков: Не знам да ли ће Путин честитати Трампу на победи
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је данас да није упознат са плановима руског председника Владимира Путина да честита Доналду Трампу победу на председничким изборима у САД.
- Што се тиче честитки, не знам за планове Путина да честита Трампу на изборима - рекао је Песков, одговарајући на питање новинара о могућим честиткама Трампу на победи на изборима у САД.
Одговарајући на питање да ли би Трамп био увређен уколико му Путин не би честитао изборну победу и да ли би то погоршало односе између две земље, Песков је рекао да је руски председник више пута потврдио своју спремност на дијалог заснован на правди и једнакости.
- Ипак, не заборавимо да је реч о непријатељској земљи која је и директно и индиректно умешана у рат против наше државе - рекао је Песков одговарајући на питање новинара о могућим честиткама Трампу.
У одговору на питање како ће победа Трампа утицати на рат у Украјини, Песков је навео да САД, које подстичу украјински сукоб, могу помоћи да се он оконча.
- Немогуће је окончати украјински сукоб преко ноћи, али САД могу помоћи да се убрза његов завршетак - истакао је Песков.
Према његовим речима, практично је немогуће још више погоршати односе између Руске Федерације и САД јер су они, како је рекао, на најнижој тачки у историји.
На питање о томе каква ће бити даља Трампова политика према Русији, Песков је одбио да изнесе било каква разматрања.
Говорећи о могућности телефонског разговора Путина и Трампа у блиској будућности, Песков је рекао да то не треба тражити од руске стране.
Песков је навео да Русија одлучно одбацује оптужбе за мешање у америчке изборе.
Он је новинарима рекао и да је Русија такође одлучна у ставу да не прихвата мешање у своја унутрашња питања.
___________________________________________________________________________________
11:09 Победа Доналда Трампа уверљивија него што су многи очекивали
Победа републиканског кандидата Доналда Трампа на америчким председничким изборима на крају ће бити и уверљивија него што су многи очекивали.
Трамп тренутно има велику предност у свих седам ‘свинг‘ држава и биће готово немогуће достићи његову предност.
Пенсилванију, Џорџију и Северну Каролину амерички су медији већ прогласили његовом, а у Мичигену, Висконсину, Невади и Аризони му пребројавање које је већ одмакло иде у прилог.
Тренутно има и пет милиона гласова више од Камале Харис у народном гласању што ће бити тешко достижно чак и с пристизањем резултата из уверљиво демократске Калифорније.
Трамп је пре осам година с 304 електора победио Хилари Клинтон, али је имао 2,9 милиона гласова мање у народном гласању.
Уочи ових избора сви су аналитичари и анкетари најављивали најтјешње изборе у историји, али показало се да су опет подцијенили Трумпа.
___________________________________________________________________________________
10:51 Шолц честитао Трампу: Немачка и САД већ дуго успешно раде заједно
- Немачка и САД већ дуго успешно раде заједно на промовисању просперитета и слободе са обе стране Атлантика. Наставићемо да то радимо за добробит наших грађана - навео је Шолц на друштвеној мрежи ''Икс''.
___________________________________________________________________________________
10:40 Ердоган: Избором Трампа почиње нова ера
- Верујем да ће бити уложено више напора за праведнији свет у овој новој ери која је почела са избором америчког народа", рекао је Ердоган у објави на мрежи Икс, преноси Ројтерс.
___________________________________________________________________________________
10:26 Андрија Мандић честитао Трампу на победи: Најискреније честитке новоизабраном председнику Доналду Трампу на победи
Мандић је први црногорски званичник који је Транпу честитао победу поруком да је "сигуран да ће заједно градити мостове сарадње и очувати мир и стабилност на Западном Балкану".
- Најискреније честитке новоизабраном председнику Доналду Трампу на победи. Она се не огледа само у историјском повратку у Белу кућу, већ и у томе што је заједно са Републиканском странком на чијем је челу остварио победу и у Сенату - навео је Мандић на друштвеним мрежама.
___________________________________________________________________________________
10:02 Зеленски честитао Трампу на победи:Верујем у наставак подршке САД Украјини
Украјински председник Володимир Зеленски честитао је данас републиканском кандидату за председника Сједињених Америчких Држава Доналду Трампу на победи на изборима и рекао да верује у наставак снажне подршке те земље Украјини.
"Радујемо се ери снажних Сједињених Америчких Држава под вођством председника Трампа. Верујемо у наставак снажне, двоспартијске подршке Украјини у Сједињеним Америчким Државама", рекао је он, преноси Укринформ.
___________________________________________________________________________________
9:17 Стигле честитке од Нетанијахуа и Макрона
- Честитам на највећем повратку у историји! - написао је израелски премијер Бењамин Нетањаху на Икс-у.
- Ваш историјски повратак у Белу кућу нуди нови почетак за Америку и моћну посвећеност великом савезу између Израела и Америке.
Француски председник Емануел Макрон објавио је на Икс-у:
- Спремни да радимо заједно као што смо могли током четири године. Са твојим и мојим убеђењима. У поштовању и амбицији. За више мира и просперитета.
___________________________________________________________________________________
9:00 Трамп победио и у Пенсилванији
Америчке телевизијске станице Ен-Би-Си њуз и Си-Ен-Ен објавиле су на основу пројекција да је Трамп победио у Пенсилванији. Касније су вест о победи у овој земљи објавили Политико и Би-Би-Си.
АП је накнадно потврдио да је Трамп освојио Пенсилванију.
Тиме је Трамп добио 267 електорских гласова, а недостају му још три до коначне победе.
___________________________________________________________________________________
8:51 Трамп: Бог је сачувао мој живот, да бих спасао Америку
Новоизабрани председник Доналд Трамп рекао је да је „Бог поштедео његов живот с разлогом“ током свог победничког говора.
Трамп је преживео два покушаја убиства током изборног циклуса 2024.
Први се догодио на његовом скупу 13. јула у Батлеру у Пенсилванији, на којем је убијен ватрогасац.
Трамп је на крају обезбедио кључну државу Пенсилванију у великој победи.
Други покушај убиства уследиодок је играо голф у свом клубу у Вест Палм Бичу на Флориди, 15. септембра.
- Многи људи су ми рекли да је Бог са разлогом поштедео мој живот, а тај разлог је био да спасем нашу земљу и даучиним Америку поново великом - рекао је Трамп.
- И сада ћемо заједно испунити ту мисију.
___________________________________________________________________________________
8:42: Трамп: Зауставићу ратове
- Ја ћу зауставити ратове. Републиканци су странка здравог разума. Нисмо имали ратове током нашег последњег мандата, четири године без ратова. Осим што смо победили ИСИС. Победили смо ИСИС у рекордном року, али није било ратова.
- Рекли су "он ће да започне рат". Ја нећу да започињем рат, ја ћу да зауставим ратове. Ово је велика победа за демократију и слободу. Откључаћемо славну судбину Америке, ми ћемо постићи невероватну будућност за наш народ - рекао је Трамп.
___________________________________________________________________________________
8:36 Вучић честитао Трампу, први европски лидер који је то урадио
Председник Србије Александар Вучић честитао је Доналду Трампу победу на америчким изборима.
- Честитам @реалДоналдТрумп на победи. Заједно се суочавамо са озбиљним изазовима који су пред нама. Србија је посвећена сарадњи са САД на стабилности, просперитету и миру - написао је Вучић на Инстаграму.
___________________________________________________________________________________
8:28 Победнички говор Трампа: Ово ће бити златно доба Америке
- Помоћи ћемо нашој држави да се излечи, поправићемо наше границе, све. Направили смо историју вечерас, прешли смо препреке за које су милили да су немогуће. Погледајте шта се десило, ово је лудо. Хвала људима у Америци. Сваки дан ћу се борити за вас, сваким дахом у свом телу. Ово ће бити златно доба Америке. Ово је величанствена победа која ће нам омогућити да учунимо Америку поново великом - рекао је Трамп уз опште одушевљење публике.
- Америка, Америка - чују се повици.
И поред тога што сам победио у Северној Каролини, добио сам ова места: Џорџију, Пенсилванију, Висконсин. Сада побеђујемо у Мичигену, Аризони, Невади и Аљасци, што би довело до тога да имамо најмање 315 електорских гласова победили на изборима.
Он је рекао да је Џеј Ди Венс био прави избор за потпредседника.
- Па, господине председниче, ценим што сте ми дозволили да вам се придружим на овом невероватном путовању. Захваљујем вам на поверењу које сте ми указали и мислим да смо управо били сведоци највећег политичког повратка у историји Сједињених Држава. И под вођством председника Трампа, никада нећемо престати да се боримо за вас, за ваше снове, за будућност ваше деце, а након највећег политичког повратка у америчкој историји, ми ћемо водити највећу економски повратак под вођством Доналда Трампа“, рекао је Џеј Ди Венс.
8:27 Трамп изашао на сцену, публика у делиријуму
______________________________________________________________________________
8:21 Илон Маск: Будућност ће бити фантастична
- Будућност ће бити фантастична - написао је мултимилијардер Илон Маск на друштвеној мрежи Икс.
___________________________________________________________________________________
8:20 Трампу Пенсилванија
Трамп је освојио Пенсилванију, она носи 19 електорских гласова.
___________________________________________________________________________________
8:10 Трамп води у укупном броју гласова за невероватних 5 милиона
Нико од аналитичара и истраживача јавног мњења није предвиђао да би Доналд Трамп (Доналд Трумп) могао да освоји невероватних 5 милиона гласова више од Камале Харис на националном нивоу.
Подсећамо да је Трамп губио тзв. "популар воте" (укупни гласови) и од Хилари Клинтон 2016. године и од Џоа Бајдена 2020. године.
___________________________________________________________________________________
8:02 Трамп стигао на велику забаву, ускоро се обраћа!
___________________________________________________________________________________
7:49 Фокс њуз пројекција: Доналд Трамп је нови председник САД!
___________________________________________________________________________________
7:45 Јавио се Орбан: Трамп на путу ка дивној победи
Мађарски премијер Виктор Орбан саопштио је данас да је кандидат Републиканске странке на председничким изборима у САД Доналд Трамп ''на путу ка прелепој победи'', пренео је Ројтерс.
___________________________________________________________________________________
7:37 Трамп води у Висконсину, 89 одсто пребројаних гласова
Доналд Трамп води са 120.000 гласова у Висконсину, са скоро 90 одсто пребројаних гласова у овој кључној држави. Висконсин има 10 електорских гласова, а Трамп је сада у значајном вођству, а остало је само 364.000 гласова за пребројавање.
Ако републиканци победе у Пенсилванију и Висконсину, председничка трка би коначно била готова.
Харисова кампања је саопштила да су "изненађени" резултатима у Висконсину. Велики део преосталих гласова је у граду Милвокију, што би могло да успори пребројавање.
___________________________________________________________________________________
7:20 Харис узела Њу Хемпшир
Камала Харис је победила у традиционалном упоришту Демократа, Њу Хемпширу, што јој је донело 4 електорска гласа.
Међутим, слаба је то утеха за актуелну потпредседницу САД.
___________________________________________________________________________________
7:13 Трамп и даље води у свим кључним државама
Доналд Трамп има стабилно вођство у свих преосталих 5 колебљивих држава.
У кључној Пенсилванији, Трамп има предност 51,1 % према 47,8 %. У гласовима то је недостижних 220.000 више него Харис.
Ствари не стоје добро за Харис ни у Мичигену, Висконсину, Аризони и Невади.
Камали је потребно чудо да ово окрене.
___________________________________________________________________________________
6:49 Присталице Камале Харис напуштају штаб, прекинуто праћење резултата!
Харисова кампања искључила је своје пројекције резултата ЦНН-а на својој забави за праћење избора на Универзитету Хауард како се приближила поноћ.
Присталице Харисове почеле су да напуштају догађај!
___________________________________________________________________________________
6:47 Трампов штаб: Звучи као да је радост напустила зграду
Портпарол Трампове кампање разматра како се расположење променило на Харисовој забави.
- Звучи као да је радост напустила зграду - објавила је Каролин Ливит, портпаролка кампање на Икс-у.
___________________________________________________________________________________
6:44 Трамп стиже на забаву, планирано обраћање, Харис отказала говор!
АП јавља да је Трамп стиже на са свог имања Мар-а-Лаго на забаву где су његове присталице већ направиле забаву док пристижу изборни резултати.
Наводи се да се очекује да се он обрати окупљенима.
Америчка агенција истовремено преноси да Камала Харис не планира да се обрати јавности током ове ноћи.
То је навела особа из Беле куће упозната са плановима потпредседнице.
___________________________________________________________________________________
6:38 Трамп заузео и другу кључну државу Џорџију!
Према пројекцији ЦНН-а, Доналд Трамп је заузео другу од седам кључних држава - то је Џорџија и њених 16 електора. Та држава је 2020. била пресудно за Бајденову победу.
Сада је ситуација за Камалу Харис готово безизлазна. Треба јој победа у Пенсилванији и осталим кључним државама. Међутим, у готовој свакој губи!
___________________________________________________________________________________
6:34 Трамп је на путу из Мар-а-Лага до места на ком је планирана забава
Очекује се да ће вечерас разговарати са окупљеним присталицама.
___________________________________________________________________________________
6:33 Кладионице: Трамп 96,7 % нови председник САД
Нешто после четири сата ујутру Доналд Трамп је направио рекордан скок на кладионицама као потенцијални победник председничких избора у САД.
Огромне промене су се десиле у кладионици Полимаркет. Према Полимаркету, ситуација је у овом тренутку следећа:
- Трамп 96,7%
- Харис 3,4%
___________________________________________________________________________________
6:17 Трамп води у свим кључним државама, надомак је велике победе
Након победе у првој колебљивој држави Северној Каролини, Доналд Трамп води у свих шест осталих кључних држава. У најбитнијој, Пенсилванији, надокнадио је заостакак и води са 50,8% према 48,1%.
Погледајте тренутне резултате гласова за сваку кључну државу. Више о томе ОВДЕ.
___________________________________________________________________________________
6:11 Харис има мање гласова од Бајдена 2020. у Филаделфији - и то би могло бити кључно
Камала Харис тренутно заостаје за Џоом Бајденом 2020. у Филаделфији, са до сада пребројаним 68 одсто гласова.
Бајден је у Филаделфији освојио 81,4 одсто гласова, а Харис тренутно има 77 одсто гласова.
Филаделфија је кључна за освајање "свинг" државе Пенсилваније.
___________________________________________________________________________________
6:03 Харис узима Хаваје
Ово су 10. узастопни председнички избори на којима су Хаваји изабрали кандидата Демократске странке. Носе 4 електорска гласа.
___________________________________________________________________________________
5:47 Харис осваја Вирџинију
Потпредседница Камала Харис освојила је Вирџинију у уторак, додајући себи 13 електорских гласова свом броју. Харисова победа значи да је Трамп трећи пут изгубио државу.
___________________________________________________________________________________
5:40 Може ли Трамп први пут победити у укупном броју гласова?
На нивоу целе државе.Трамп тренутно осваја 51,6% гласова испред Камале Харис која добија 46,9% гласова.
У тзв. "попјулар воуту" (укупном броју гласова) Трамп води са 58.778.079 напрема 54.032.854.
Иначе, Трамп је и 2016. и 2020. освојио мање гласова од својих противника. Тако је пре осам година добио скоро три милиона гласова мање од Хилари Клинтон, али је постао председник захваљујући изборном систему.
Питање је да ли сада први пут може да освоји највише гласова.
___________________________________________________________________________________
5:34 Камала тријумфовала у још две државе
Харис је однела победу у Орегону који носи 8 електора и Новом Мексику који носи 5. Али слаба је то утеха за актуелну потпредседницу која не стоји добро у осталих 6 кључних држава. Једну је већ изгубила.
___________________________________________________________________________________
5:29: Си-Ен-Ен и даље чека да прогласи победника Северне Каролине
Како кажу са Си-Ен-Ен-а, има да се преброји још 10 посто гласова.
___________________________________________________________________________________
5:21 Прва кључна држава иде Трампу!
Асошијетед прес је Трампу доделио Северну Каролину. То је прва од седам "свинг" држава које су одлучене, Трамп је велики корак ближе коначном тријумфу.
Трамп је добио 16 електорских гласова у држави након што је победио демократску кандидаткињу Камалу Харис.
Трамп и његов потпредседник Џеј Ди Венс често су посећивали Северну Каролину током јесење кампање, гурајући више протекционистички економски програм и обећавајући да ће сузбити илегалну имиграцију и јужну границу.
___________________________________________________________________________________
5:05 Сјајна атмосфера у Трамповом штабу
У Трамповом седишту Мар-а-Лаго атмосфера је одлична. Са Фокс њуза програм је пренет на Си-Ен-Ен, а када је објављено да бивши председник води у Џорџији, Северној Каролини и Вирџинији, гости су клицали.
Чини се да су сви у његовом штабу уверени у победу, а ситуација на терену даје им за право да буду оптимисти.
___________________________________________________________________________________
5:04 Трамп осваја Ајдахо, Харис Калифорнију и Вашингтон
Доналд Трамп осваја Ајдахо који носи 4 електора. Камала Харис осваја Калифорнију која носи 54 електора и Вашингтон који доноси 12.
___________________________________________________________________________________
5:00 Њујорк Тајмс: Трамп има 83 % шанси за победу
Амерички лист Њујорк тајмс објавио је у 22.18 по источноамеричком времену (4.30 по српском) да кандидат Републиканске странке на 60. изборима за председника Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп има 83 % шансе за победу.
___________________________________________________________________________________
4:52 Илон Маск: Гем, сет и меч!
_______________________________________________________________
4:49 Фикс
Према кладионицама, Трамп сада има 90,1 % шанси за победу на изборима.
___________________________________________________________________________________
4:45 Трамп има велику предност
Сада је предност у електорима 210:112 у корист Трампа.
___________________________________________________________________________________
4:41 Трамп освојио Ајову и Канзас
Као што се и очекивало, Трамп је однео победу у Ајови и Канзасу, државама које носе по 6 електорских гласова.
___________________________________________________________________________________
4:27 Трамп води у Џорџији и Северној Каролини
Поред Пенсилваније, Трамп води и у остале две кључне државе, Северној Каролини и Џорџији.
Трамп води у Џорџији 51.3% према 47.7%, а испред је 170.752 гласова. Има предност и у Северној Каролини 50.7% према 47.9% са 131.146 гласова испред демократског кандидата.
___________________________________________________________________________________
4:23 Све је спремно за славље у Мар-а-Лагу
Доналд Трамп је у Мар-а-Лагу док стижу резултати, а раније је имао нека приватна окупљања. Трампов тим је оптимистичан у погледу шанси за победу, а један члан штаба рекао је да верује у победе у Пенсилванији, Висконсину и Мичигену.
___________________________________________________________________________________
4:15 Трамп је преузео вођство у Пенсилванији
Доналд Трамп је преузео вођство у Пенсилванији, кључној савезној држави која има чак 19 електора.
Пребројано је 47 одсто гласова. Трамп има 49,9%, а Харис 49,2%.
___________________________________________________________________________________
4:13 Њујорк Тајмс: Трамп побеђује, ако Харис не изненади
Њујорк тајмс пише да се, према њиховим пројекцијама, трка нагиње Доналду Трампу, који је благи, али јасан фаворит за победу у Џорџији и Северној Каролини.
___________________________________________________________________________________
4:11 Харис узела Колорадо
Према проценама АП, Камала је освојила и десету државу — Колорадо, приликом чега је додала 10 електорских гласова.
___________________________________________________________________________________
04:05 Трампу још три државе
Бивши амерички председник славио је у Јути (6 електора) и Монтани (4 електора). Освојио је и Мисури (10 електора).
___________________________________________________________________________________
3:57 Ускоро затварање биралишта у три државе
Биралишта се ускоро затварају у Монтани, Невади и Јути.
___________________________________________________________________________________
3:43 Си-Ен-Ен пројекција Трамп - Харис 154:81
3:40 Већина САД је завршила гласање, Трамп води 177:99
Бивши председник Доналд Трамп освојио је 177 електорских гласова, а потпредседница Камала Харис 99 након затварања биралишта у више од четрдесет америчких држава, према пројекцијама америчких медија.
Трамп је до сада освојио Кентаки, Индијану, Јужну Каролину, Западну Вирџинију, Флориду, Оклахому, Алабама, Мисури, Охајо, Мисисипи, Тенеси, Арканзас, Тексас, Северну и Јужну Дакоту и Вајоминг, дајући му 177 од 270 електорских гласова потребних, показују комбиноване пројекције ЦНН-а и Њујорк тајмса.
Предвиђено је да Камала Харис заузме Вермонт, Мериленд, Конектикат, Масачусетс, главном граду Вашингтону, Делавер, Роуд Ајленд, Њујорк, Њу Џерси и Илиноис, односно 99 електора.
Сви досадашњи резултати су у складу са предвиђањима и јасно је да ће победник избора зависити од резултата у "колебљивим" државама - Џорџији, Северној Каролини, Аризони, Невади, Висконсину, Мичигену и Пенсилванији.
Биралишта су и даље отворена у девет савезних држава на западу, а последња ће се затворити на Аљасци у пет сати по средњеевропском времену.
___________________________________________________________________________________
3:36 Трампу још 1 електор
Како преноси АП, Трамп је освојио 3. конгресни округ у Небраски и један електорски глас.
___________________________________________________________________________________
3:27 АП: Смањује се предност Харис у Пенсилванији, прво се бројали гласови поштом
Харис води за око петину процењених гласова пребројаних нешто више од сат времена након затварања биралишта.
Први резултати укључивали су гласачке листиће послате поштом, који су историјски фаворизовали демократске кандидате.
Али јаз се смањује, како се и очекивало, додајући гласове на дан избора из целе државе, наводи АП.
___________________________________________________________________________________
03:19 Пројекција електора АП: Трамп 177, Харис 99
3:15 Камала узима Илиноис и Роуд Ајленд
Потпредседница Камала Харис осваја Илиноис који носи 19 електора и Роуд Ајленд који носи 4 електора.
Пре четири године у поменутим савезним државама победио је Џо Бајден.
___________________________________________________________________________________
03:11 Трамп узео и Охајо
03:03 Трампу још пет држава, Камали Њујорк
Трамп је однео победу у Северној Дакоти, Јужној Дакоти, Луизијани и Вајмонигу, према пројекцији АП-а.
Трамп је освојио и Тексас, према пројекцији ЦНН-а.
Извесна је победа Доналда Трампа у Тексасу, која му доноси 40 електора. После 57 одсто пребројаних гласова, републикански кандидат има предност од 660.000 гласова.
Харис је очекивано тријумфовала у Њујорку.
___________________________________________________________________________________
03:00 Бирачка места се затварају у многим државама
У 3 сата по српском времену затварају се биралишта у Аризони, Колораду, Ајови, Канзасу, Луизијани, Мичигену, Минесоти, Небраски, Новом Мексику, Њујорку, Јужној и Северној Дакоти, Тексасу, Висконсину и Вајомингу.
___________________________________________________________________________________
2:59 Трамп у 104 округа стоји боље него пре четири године
Скоро сви гласови су пребројани у појединим окрузима, тако да се могу смислено упоредити са резултатима из 2020. године.
Постоји 111 бирачких места у пет држава у којима је пребројано најмање 90 одсто очекиваних гласова. Од тих 111 округа, заокрет ка Трампу видљив је у 104. У само пет округа Харис иде боље од Бајдена пре четири године, док је ситуација у два округа иста као и раније.
То је још увек веома мали проценат укупне популације и сви подаци долазе из источних држава, али изгледа да Трамп за сада добро иде.
___________________________________________________________________________________
2:44 Пресек за три кључне државе
Увелико се броје гласови у Џорџији, Северној Каролини, Пенсилванији, три кључне државе.
Џорџија ( пребројано 57 %)
Трамп 55,6%
Харис 43,8%
Северна Каролина ( пребројано 24 %)
Трамп 52,6%
Харис 46,2%
Пенсилванија (пребројано 13%)
Трамп 30,8 %
Харис 68,3 %
Треба имати у виду да тек треба да стигну гласови из републикански јаких округа у Пенсилванији. Ту се предвиђа најнеизвеснија трка.
___________________________________________________________________________________
2:40 Илиноис за Харис
Као што се и очекивало, Харис је победила у Илиноису, који има 19 електора, што је 101:71 за Трампа.
___________________________________________________________________________________
2:38 Камали нова савезна држава
Камала Харис је такође освојила Делавер, који носи три електора, према пројекцији АП-а.
___________________________________________________________________________________
2:35 Трампу Арканзас и Јужна Каролина, Камали Њу Џерзи
Према пројекцији ЦНН-а Трамп осваја Арканзас , 6 електора и Јужну Каролину, 9 електора.
Јужна Каролина је била једна од 13 оригиналних британских колонија у Северној Америци. Ова јако "црвена" држава гласа скоро искључиво за републиканце – осим 1976. године када је подржала Џимија Картера.
Камала Харис узела је победу у Њу Џерзију држави која носи 14 електора.
___________________________________________________________________________________
2:28 За сада без изненађења
Све државе које су освојили Трамп и Харис, предвиђале су и анкете. За сада без изненађења. Кључна борба води се у три свинг државе, Северна Каролина, Џорџија и Пенсилванија. За сада је рано давати било каква предвиђања.
___________________________________________________________________________________
2:27 "Ако узмемо Пенсилванију, добијамо све"
Бивши председник Доналд Трамп рекао је у уторак увече да, ако победи у Пенсилванији, добија све.
___________________________________________________________________________________
2:10 Трамп: Добро нам иде
Доналд Трамп позвао је своје гласаче да не напуштају редове за гласање ако се налазе у њима.
- Драги републиканци, добро нам иде. Ако сте у реду, останите у реду. Не дајте да вас помере, останите у реду. Не могу они ништа да учине у вези с тим. Гласајте и победићемо с великом разликом - рекао је.
___________________________________________________________________________________
2:07 Камала осваја 3 државе, укупно 4
Камала Харис осваја Масачусетс (11 електора), Мериленд (10 електора) и Вашингтон Д.Ц. (3 електора).
___________________________________________________________________________________
2:02 Трампу још 5 држава, укупно 8
Доналд Трамп, према пројекцијама ЦНН-а, освојио је још пет држава. Црвене су Флорида, Тенеси, Мизури, Алабама, Оклахома. Претходно с уцрвене постале Индијана, Кентаки и Западна Вирџинија.
___________________________________________________________________________________
2:00 Затворена биралишта, броји се у Пенсилванији
___________________________________________________________________________________
1:53 Ускоро се затварају биралишта у 16 држава и Вашингтону
Најважнија међу њима је свакако Пенсилванија, која би могла да одлучи о победнику избора.
На излазним анкетама бирачи су као главне теме изабрали демократију, економију и абортус.
___________________________________________________________________________________
1:45 Руска амбасада: То је измишљена клевета
Амбасада Русије у САД каже да оптужбе да се Русија мешала у изборе нису ништа друго до "злонамерна клевета".
___________________________________________________________________________________
1:40 Борба у две кључне државе
Трамп води у Џорџији, док Харис има предност у Северној Каролини. Велика борба води се у две кључне државе.
У Џорџији Трамп води 62 % према 36,8%. Пребројано је око 13 посто гласова.
У Северној Каролини Харис води 67,5 %, Трамп иома 31,3 %. Пребројано је тек нешто више од 2 посто.
___________________________________________________________________________________
01:32 Трамп победио у Западној Вирџинији
Бивши председник Доналд Трамп ће освојити Западну Вирџинију, кажу пројекције ЦНН-а.
У питању су четири електорска гласа у Западној Вирџинији. За победу на председничким изборима потребно је најмање 270 електорских гласова.
Трамп је победио у овој држави 2020.
___________________________________________________________________________________
01:21 Трамп и даље води на Флориди, пребројано више од пола гласова
Са 53 одсто пребројаних гласова на Флориди, Трамп има 53,8 одсто гласова, док је Харис на 45,63 одсто. Према најавама, Трамп би требало да тријумфује у савезној држави која носи 30 електора.
___________________________________________________________________________________
01:15 Бирачка места у још шест савезних држава су затворена
У 19 сати по источном времену затворена су бирачка мјеста у бројним савезним државама:
Џорџија– 16 електора
Индијана - 11 електора
Кентаки - 8 електора
Јужна Каролина - 9 електора
Вермонт - 3 електора
Вирџинија - 13 електора
Посебно ће бити занимљиви резултати у Џорџији, једној од 7 кључних држава.
___________________________________________________________________________________
01:13 Трамп осваја Индијану
Доналд Трамп је победио у Индијани, која има 11 електора.
___________________________________________________________________________________
01:06 Милион гласова стигло са Флориде, Трамп води
Преко милион гласова стигло је са Флориде, нешто око 13 посто.
Трамп: 58.0%
Харис: 41.2%
___________________________________________________________________________________
01:00 Кентаки црвен, Вермонт плав
Си-Ен-Ен верује да ће држава Кентаки припасти Трампу, а Вермонт – Камали. То је 8 до 3 електора за Трампа.
___________________________________________________________________________________
00:58 "Вирџинија може бити црвена": Трампов саветник тврди да бивши председник има много боље шансе
Саветник Доналда Трампа Тим Мурто изјавио је за Пост да су шансе бившег председника боље него 2016. или 2020. на основу анкета које су претходиле изборном дану.
___________________________________________________________________________________
00:54 Трамп се поново огласио о изборним крађама
Бивши амерички председник Доналд Трамп најпре је на својој друштвеној мрежи објавио да се у Пенсилванији дешава велика изборна крађа, а потом да се нешто слично дешава и у Мичигену.
___________________________________________________________________________________
00:51 Дојаве о бомбама послате на седам локација у Џорџији
Дојаве о бомбама упућене су на пет бирачких места у округу ДеКалб у Џорџији, као и на још два места која нису бирачка места, наводи се у саопштењу. Полиција тренутно проверава наведених седам локација.
- Сви ресурси које имамо биће распоређени да осигурамо да сваки грађанин који жели да гласа добије ту прилику и да се сваки глас рачуна - рекао је Мајкл Турмонд, званичник поменутог округа.
- Из опреза, суспендујемо гласање на овим бирачким местима док не добијемо одобрење од полицијске управе ДеКалб да поново отворимо објекте - рекла је Кејша Смит, званичник за регистрацију бирача.
___________________________________________________________________________________
00:45 Завршене припреме у Трамповом штабу
Медији су стигли у предизборни штаб Доналда Трампа. Постављена је позорница са које ц́е се вероватно обратити својим присталицама, али и целом народу.
Постављен је транспарент "Трамп ће то поправити", што је често коришц́ен слоган у његовој кампањи. У току је тестирање звука, а на великим екранима се приказује програм разних ТВ канала.
00:40 Трамп убедљив у Кентакију и Индијани
Вођство Доналда Трампа у Кентакију и Индијани се не смањује. У Кентакију, који носи осам електора, тренутно има 65,4 одсто гласова, док је његова противкандидаткиња Камала Харис добила поверење 33,5 одсто бирача.
У Индијани, која ће обезбедити 11 електора, Трамп има 57,5 одсто гласова, док Харис има 41,4. Остатак гласова поделили су остали кандидати.
___________________________________________________________________________________
00:16 Стигли први резултати, Трамп убедљиво води
Први резултати стижу из две државе, Кентакија и Индијане. Овакви резултати су у складу са анкетама и очекивани. Реч је о државама које су традиционално сигурне за Републиканце. У Кентакију је пребројано 3 посто гласова, у Индијани 5 посто.
Индијана (11 електора):
Трамп 60,8 %
Харис 39,1 %
Кентаки (8 електора):
Трамп 65,9%
Харис 32,9 %
___________________________________________________________________________________
00:12 Бела супстанца пронађена на коверти гласачког листића
Бела супстанца пронађена је на коверти гласачког листића у округу Солт Лејк, Јута.
Коверта је издвојена, прегледана и утврђено је да супстанца није штетна, наводе у полицији. Гувернер Јуте Дирдра Хендерсон, која надгледа изборе у целој држави, похвалила је службеницу округа и њено особље што су брзо деловали како би људи у тој области били безбедни.
- Овај инцидент ће бити у потпуности истражен. Свако ко покуша да застраши изборне раднике или на било који начин омета изборну администрацију може очекивати да ће се суочити са кривичним пријавама - најавила је Хендерсон.
___________________________________________________________________________________
00:00 Затворена прва биралишта
Затворена су биралишта и неким окрузима у Кентакију и Индијани.
Ускоро очекујемо прве резултате.
___________________________________________________________________________________
23:53 Трамп ће се обратити вечерас
Републикански председнички кандидат Доналд Трамп планира да се у неком тренутку вечерас обрати хиљадама присталица који се окупљају у конгресном центру Палм Бич недалеко од његовог клуба Мар-а-Лаго, рекли су за Си-Ен-Ен извори упознати са његовим плановима, али да ли ће се и када то десити и даље је непознато.
Трамп је изјавио да није сигуран какви су му планови и да говор није написан, међутим извори кажу да се очекује да говори без обзира на то да ли је исход утврђен и дали га може брзо саставити.
Трамп је приватно изразио огорчење због идеје да победник неће бити проглашен вечерас.
___________________________________________________________________________________
23:51 Кладионице: Трампу се тренутно дају 61.5 одсто шанси за победу
Прошло је неколико часова откако су отворена гласачка места на изборима у САД, а у овом тренутку, око 23.30 по средњеевропском времену, односно, 15.30 по њујоршком, кладионице дају предност републиканском кандидату Доналду Трампу.
Према британској кладионици Бет365, победа Трампа плаћа се квотом 1.57, док је коефицијент на демократског кандидата Камалу Харис 3.50.
У процентима, то је око 61.5 одсто за Трампа, односно 38,5 одсто за Харис.
У питању је уживо клађење, а квоте ће се, извесно, мењати током ноћи. Уочи отварања бирачких места шансе за победу Трампа биле су у кладионицма 52 одсто, наспрам 48 процената за Камалу Харис.
___________________________________________________________________________________
23:45 Огласила се полиција Филаделфије о оптужбама Трампа
23:31 Трамп: Велика изборна крађа у Филаделфији (ПА)
Трамп је на својој мрежи "Трутх Социал" објавио следеће:
- Пуно се прича о масовној превари у Филаделфији. Стиже полиција!
Подсетимо, Филаделфија је град у Пенсилванији, према многима кључној држави за победу на маеричким изборима.
___________________________________________________________________________________
23:30 Ускоро први резултати излазних анкета
17:30 сати је на истоку Америке и очекујемо почетне податке излазних анкета прикупљених широм земље.
Подсетник, прва биралишта се затварају за пола сата у деловима Индијане и Кентакија.
___________________________________________________________________________________
23:27 Излазна анкета: Седам од 10 бирача каже да САД иду у погрешном правцу
Ево првих података раних излазних анкета, захваљујући анализи гласача Фокс Њуза.
На питање у ком правцу иде земља, 70% испитаника верује да су САД на погрешном путу.
Само 13% је рекло да они или њихова породица "наппредују" у тренутној економији, док је 63% оценило економске услове као "не тако добре" или "лоше".
Већина (56%) је рекла да је финансијска ситуација њихове породице „стабилна“, а 31% је рекло да „заостаје“.
На питање да наведе најважније питање са којим се земља суочава, 39% је рекло економија или радна места, док је 20% рекло имиграција, а само 11% абортус.
___________________________________________________________________________________
23:02 Бирачи у Џексонвилу накратко преусмерени
Гласачи који су стигли на бирачко место у Џексонвилу, на Флориди, накратко су били преусмерени на друго место за гласање након што је напољу пронађен сумњив пакет.
Надзорник избора Џери Холанд рекао је у мејлу да је око 20 бирача послато на друге локације на око 40 минута пре него што је гласање на бирачком месту настављено.
У пакету су на крају биле личне ствари бескућника, рекао је он.
___________________________________________________________________________________
22:46 Град у Мичигену очекује да ће пребројавање бити обављено до 2 сата ујутру
Ворен у Мичигену који није искористио нови закон који дозвољава одређеним местима да почну раније са обрадом превремених гласова прошлог понедељка је на путу да обрађује превремене гласачке листиће рекао је за Си-Ен-Ен упознат са ситуацијом.
Званичник каже да је Ворен обрадио и пребројао најмање 10.000 листића а остало је још 17.000 и верује се да ће бити готов са пребројавањем у 2 ујутру.
Службеник округа Макомб Ентони Форлини, где се Ворен налази, раније је изразио забринутост да ће Ворен успорити бројање уколико не почне да обрађује ускоро.
Али Воренова службеница Соња Буфа бранила је своју одлуку да сачека, рекавши да је то питање интегритета избора.
___________________________________________________________________________________
22:42 Изборни одбор Северне Каролине продужава гласање
Изборни одбор Северне Каролине одржао је хитан састанак и одобрио додатних пола сата гласања на два бирачка места која су, наводно, раније била привремено затворена бирачима због очигледних техничких проблема.
Две одвојене области - једна у округу Бурк у западном региону државе и једна у округу Вилсон, источно од Ролија - сада ће се затворити у 20 сати.
Гласачко место у округу Вилсон имало је ''проблема са штампачем који су довели до тога да бирачи нису могли да гласају око сат времена'', рекао је портпарол државног изборног одбора Патрик Ганон.
Проблем са лаптопом у округу Бурке допринео је кашњењу на бирачком месту у уторак ујутро, рекао је Кени Рајн, директор локалних избора.
___________________________________________________________________________________
22:31 Трампова кампања укинула акредитације појединим новинарима у изборној ноћи
Новинарима из више новинских организација ускраћени су акредитиви за ноћно посматрање избора бившег председника Доналда Трампа у његовом штабу у Вест Палм Бичу на Флориди, у знак одмазде за њихово извештавање о Трамповој кампањи, јавља Си-Ен-Ен.
Новинари портала Политико, Аксиос, истраживачког сајта Пак и Гласа Америке били су међу онима којима је ускраћена акредитација, преноси Си-Ен-Ен.
___________________________________________________________________________________
22:25 Тим Камале Харис оптимистичан
Тим Камале Харис завршава дан оптимистично, али и опрезно када је у питању исход данашњих избор
Њени виши саветници који су недавно боравили у државама на бојном пољу кажу да виде јасне назнаке помака на терену у неколико критичних држава укључујући Пенсилванију и Мичиген, као и помак у трци у последњој недељи кампање.
Неколико људи који су недавно разговарали са Харисом кажу да она проводи дан разговарајући са саветницима и давајући радио интервјуе, са пуним фокусом на изборе.
Харис нерадо чак ни да разговара о могућности победе вечерас, кажу саветници.
Она је ноторно непоколебљива у томе да се „не мери завесе“ уочи избора.
„Она у основи верује да мора да види да се сваки глас пребројава док не успе да издише“, рекла је једна особа.
___________________________________________________________________________________
22:10 Бирачка места у Атланти траже продужење због претњи бомбама
Фултон у Џорџији ће захтевати од суда да продужи време гласања на локацијама где су пријављене претње бомбама које "нису веродостојне" до 19.30 по локалном времену, саопштио је званичник Џорџије који је упознат са захтевом за Си-Ен-Ен
Такође је изјавио да у округу Коб постоје два бирачка места којима је дозвољено да буду отворена до 19.20 и једна локација у округу Гвинет која ће тражити продужење до 20 часова по локалном времену.
Оваква продужења гласања одложило додатно слање гласова.
___________________________________________________________________________________
22: 05 Харис у седишту ДНЦ
Харис је свратила у седиште Демократског националног комитета у Вашингтону како би се захвалила онима који се баве телефонским банкарством за њену кампању.
Она је разговала са више позивалаца и охрабрила их да данас изађу на гласање.
- Добро сам. Само сам желела да вас позовем, да се уверим да знате где можете ићи на гласање уколико већ нисте - рекла је Харис једном позиваоцу путем телефона, преноси Си-Ен-Ен.
- Хвала вам пуно и хвала вам што сте учествовали у овом веома, веома важном процесу... Не можемо без људи попут вас - рекла је присутнима.
___________________________________________________________________________________
ЦНН: Амерички обавештајци испитују е-мејл адресу због наводне руске бомбе
Амерички обавештајни званичници испитују налог е-поште који користи руски интернет домен као потенцијални извор лажних претњи бомбом упућених на дан избора у држави Џорџија, рекли су за Си-Ен-Ен упућени извори.
Један амерички званичник рекао је за Си-Ен-Ен да истражитељи верују ''да су барем неке'' од претњи потекле из Русије.
Обавештајне службе још нису потврдиле да су претње послате е-поштом стигле из Русије, али истражитељи гледају историју активности налога е-поште како би покушали да утврде ко стоји иза претњи, навели су извори.
Лажне претње довеле су до привременог затварања бирачких места у Унион Ситију, недалеко од Атланте, према наводима полиције округа Фултон.
- Чули смо неке претње руског порекла - рекао је новинарима раније данас државни секретар Џорџије Бред Рафенспергер.
Он није прецизирао како су тачно државни званичници утврдили да су претње бомбом стигле из Русије.
___________________________________________________________________________________
Државни секретар Џорџије: "Гласање прекинуто због руских бомби"
Државни секретар Џорџије Бред Рафенспергер рекао је данас новинарима да неуверљиве претње које су накратко пореметиле гласање на два бирачка места, потичу из Русије.
Чули смо неке претње руског порекла. У интересу јавне безбедности то увек проверавамо и веома смо одговорни када чујемо за такве ствари. Изгледа да су спремни на несташлук и не желе да имамо глатке, поштене и тачне изборе. Све што нас може навести да се међусобно боримо - они то рачунају као победу, рекао је он, не наводећи како су државни званичници утврдили да су претње бомбом стигле из Русије, преноси ЦНН.
Лажне претње довеле су до привременог затварања бирачких места у Унион Ситију, недалеко од Атланте, према наводима полиције округа Фултон.
У саопштењу Федералног истражног бироа (ФБИ) није се помињао извор претње.
-ФБИ зна за неколико претњи бомбама које су упућене у Џорџији. Интегритет избора и заштита наше заједнице су наш највећи приоритет, а ФБИ блиско сарађује са државним и локалним партнерима за спровођење закона како би одговорили на претње на изборима и заштитили наше заједнице док Американци остварују своје право гласа, наводи се у саопштењу ФБИ.
У саопштењу се додаје да ФБИ нема информације које би указивале да је претња веродостојна.
___________________________________________________________________________________
ФБИ ухапсио две особе у Мичигену због претњи на изборима
Агенти ФБИ-ја ухапсили су две особе у Мичигену због изборних претњи, преноси ББЦ, позивајући се на писање америчких медија.
Детроит Њуз наводи да је један осумњичени повезан са завером за убиство Доналда Трампа.
Мушкарац по имену Ајзак Сисел, који је наводно објављивао на друштвеној мрећи Реддит под корисничким именом "СхоотУпТрумпРаллy", рекао је истражитељима да верује да би "све било боље да је Трамп мртав".
У другом кривичном предмету који је покренут данас, Кристофер Клеј Пирс (46) из Џексона оптужен је за претње неидентификованом комитету за политичку акцију (ПАЦ) повезаном са демократама у последње две године.
Пирса је наводно раније упозорио ФБИ да би могао бити оптужен за злочин ако настави да објављује претње на интернету, али је наставио да узнемирава групу оријентисану на демократе.
___________________________________________________________________________________
Републиканци воде на Флориди
Републиканци у Флориди тренутно воде за више од милион гласова, навео је на свом налогу на Иксу новинар Ерик Доерти.
___________________________________________________________________________________
Трамп: Ако су фер избори, први ћу их признати
- Ако су то фер избори, ја бих био први који би их признао - изјавио је Доналд Трамп након гласања на Флориди. он је, обраћајући се новинарима рекао да не планира да каже својим присталицама да се уздрже од насиља ако изгуби.
- Не морам да им кажем, јер они нису насилни људи - прецизирао је Трамп.
___________________________________________________________________________________
Прва изјава Трампа након гласања: "Победићу"
Обраћајући се новинарима након гласања, бивши председник Доналд Трамп рекао је да је „веома уверен“ да ће победити на изборима и да „неће бити ни близу“, истовремено изражавајући фрустрацију што ће можда требати неко време да се саопште резултати.
ТРАМП ГЛАСАО НА ИЗБОРИМА
Кандидат Републиканаца за председника Сједињених Америчких Држава, Доналд Трамп, гласао је данас на председничким изборима у САД.
Доналд Трамп је гласао на Флориди.
Бивши председник стигао је у своју гласачку јединицу у Палм Бичу са супругом Меланијом Трамп. Трамп се управо обраћа медијима.
___________________________________________________________________________________
КАМАЛА ИЛИ ТРАМП, ЕВО ШТА ЋЕ ОДЛУЧИТИ ПОБЕДНИКА
Иако су претходни избори били тесно одлучени - победа Џорџа Буша над Алом Гором 2000. године заснивала се на неколико стотина гласова на Флориди - увек је постојао неки осећај у ком правцу се трка нагиње у последњим данима кампање.
Понекад, као 2016. године, тај осећај буде погрешан. Те године анкете су прецениле снагу Хилари Клинтон и нису уочиле покрет у корист Доналда Трампа у последњем тренутку, наводи ББЦ.
___________________________________________________________________________________
ПОКАЗАТЕЉИ ИДУ У РАЗЛИЧИТИМ ПРАВЦИМА
Овог пута, међутим, сви показатељи иду у различитим правцима. Нико не може озбиљно да направи прогнозу у било ком правцу.
Већина завршних анкета налази се унутар маргине грешке, како на националном нивоу тако и у седам кључних "бојишта" држава које ће одлучити изборе. На основу статистике и величине узорака, то значи да било који кандидат може бити у предности.
Ова неизвесност подједнако збуњује политичке аналитичаре и стратегисте кампања.
___________________________________________________________________________________
НЕКОЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊА
Било је неколико изненађења - од којих је најистакнутије недавно признато истраживање у Ајови, склоној републиканцима, а које је показало изненадну предност за Камалу Харис. Али просек у анкетама и модели прогноза, који их тумаче показују да је ово такмичење питање среће.
Само зато што је исход ових избора неизвестан, то не значи да сам резултат неће бити јасан. Промена од неколико процената у било ком правцу могла би омогућити кандидату да освоји све кључне државе.
Ако модели излазности нису тачни и на биралишта изађе више жена, руралних бирача или разочараних младих бирача, то би могло драматично променити коначне резултате. Такође би могло бити изненађења међу кључним демографским групама.
Да ли ће Трамп заиста остварити продор међу младим црним и латино мушкарцима, као што је предвиђала његова кампања?
Да ли Камала Харис придобија већи део традиционално републиканских жена из предграђа, као што се њен тим нада?
Да ли старији гласачи, који редовно излазе на изборе и углавном су наклоњени десници, прелазе у редове демократа?
Након што ови избори буду прошлост, можда ћемо моћи јасно да утврдимо зашто је победнички кандидат изашао као победник.
Можда ће, из ове перспективе, одговор бити очигледан. Али свако ко каже да зна како ће се ствари одвијати сада само заварава себе и друге.
___________________________________________________________________________________
''ПЛАВИ И ЦРВЕНИ ЗИДОВИ''
У већини америчких савезних држава исход председничких избора је готово унапред познат. Али постоји седам кључних држава које ће одлучити ове изборе.
Међутим, нису све кључне државе исте. Сваки кандидат има свој "зид" од три државе, које му пружају најдиректнији пут до Беле куће.
Камалин такозвани "плави" зид, назван по боји Демократске партије, протеже се кроз Пенсилванију, Мичиген и Висконсин у региону Великих језера. Ове државе су биле предмет многих политичких разговора од 2016. године, када је Трамп тесно победио у све три традиционално демократске државе на свом путу до победе.
Џозеф Бајден их је повратио 2020. године. Ако Камала Харис успе да их задржи, неће јој требати ниједна друга кључна држава, све док победи и у једном конгресном округу у Небраски (која има нешто другачији начин доделе гласова у електорском колегијуму).
То објашњава зашто је Камала Харис провела већину времена у овим државама плавог зида током последњих дана кампање, проводећи пуне дане на терену у свакој од њих.
У понедељак увече одржала је свој завршни скуп у Филаделфији, Пенсилванија, на врху 72 степеника који воде до Градског музеја уметности, које је фиктивни боксер Роки, којег тумачи Силвестер Сталоне, прешао у истоименом филму – пре него што је тесно изгубио од свог противника Апола Крида.
Трампов "црвени зид" налази се дуж источне обале САД. Иако се мање помиње, подједнако је важан за његове изборне шансе. Почиње у Пенсилванији, али се протеже јужно до Северне Каролине и Џорџије. Ако победи у овим државама, добиће два гласа више у електорском колегијуму, без обзира на резултате у осталим кључним државама.
То објашњава зашто је у Северној Каролини одржао пет догађаја само у последњој недељи.
Тачка преклапања сваког од ових зидова, наравно, јесте Пенсилванија – највећа изборна награда на овим изборима. Њено надимак, држава кључног камена, никада није био прикладнији.
Понекад се у свим овим анализама изборних мапа и стратегијама губи историјски значај ових председничких избора. Камала Харис и Трамп представљају два веома различита погледа на САД - у вези с питањима имиграције, трговине, културе и спољне политике.
Председник наредне четири године моћи ће да обликује америчку владу - укључујући и савезне судове - на начин који би могао имати утицај генерацијама. Политичка сцена САД се драматично променила у протекле четири године, одражавајући промене у демографском саставу обе партије.
Републиканска партија пре деценију изгледала је веома другачије у односу на популистичку странку коју сада предводи Трамп. Има далеко већу привлачност међу радничком класом и бирачима с ниским примањима.
База Демократске партије и даље почива на младим бирачима и људима других раса, али сада све више зависи од имућних и образованих бирача.
Резултати избора могу пружити додатне доказе о томе како ове тектонске промене у америчкој политици, које су делимично уочене у последњих осам година, преобликују политичку карту САД. А те промене могле би једној страни или другој донети предност у будућим тркама.
Није тако давно, 1970-их и 1980-их година, републиканци су имали готово неосвојиву предност на изборима јер су доследно освајали већину у довољно савезних држава да победе у електорском колегијуму.
Ови избори могу бити трка 50-50, али то не значи да је то нова реалност у америчкој председничкој политици.
___________________________________________________________________________________
НА БИРАЧКОМ МЕСТУ У БЛИЗИНИ БЕЛЕ КУЋЕ ПРОНАЂЕН СУМЊИВ ПАКЕТ, БЛОКИРАНО ЦЕЛО ПОДРУЧЈЕ
У близини Беле куће, на једном гласачком месту у једној од кутија пронађен сумњив пакет.
Одмах је блокирано читаво подручје, а на лице места су стигле бројне патроле полиције.
Како преносе медији, зграда још није евакуисана, али сви који су се у тренутку проналска пакета нашли испред објекта морали су да се склоне на безбедну удаљеност.
___________________________________________________________________________________
БАЈДЕН ИЗБОРЕ ПРАТИ ИЗ БЕЛЕ КУЋЕ
Председник САД Џо Бајден, заједно са супругом Џил и дугогодишњим сарадницима, надгледаће председничке изборе у земљи из Беле куће, а амерички лидер ће редовно бити обавештен о напретку гласања, преноси Си-Ен-Ен, позивајући се на званичника из Беле куће.
Бајден и прва дама Џил Бејд гледаће резултате избора из резиденције Беле куће, заједно са својим дугогодишњим помоћницима и високим особљем Беле куће, према речима једног званичника Беле куће, који нема заказаних јавних догађаја, очекује се да ће редовно добијати вести током трке широм земље - преноси ТВ канал.
Амерички председнички избори одржавају се 5. новембра. Демократску странку представља потпредседница Камала Харис, Републиканску странку представља бивши председник Доналд Трамп.
___________________________________________________________________________________
НЕИЗВЕСНО У ОРЕГОНУ
Становници Орегона који гласају на изборима 2024. имају рок до 20 часова на дан избора да ставе своје гласачке листиће у службени сандучић или да их оставе поштанском жигом до уторка како би се пребројали-
Иако је председничка трка готово закључена за левичарски Орегон, постоји неколико других жестоко оспораваних локалних трка и иницијатива широм државе које треба посматрати - преноси портал Аксиос.
Бивша представница демократа Максин Декстер се суочава са републиканком Џоаном Харбор да би представљала 3. конгресни округ Орегона у Вашингтону, Д.Ц. То је солидно демократски округ који покрива источну страну Портланда до Худ Ривера.
Републиканска америчка представница Лори Чавез-ДеРемер покушаће да одбрани своје место од демократске кандидаткиње, представнице Џенел Бајнум у трци за 5. Конгресни округ Орегона — трци која би могла да одлучи о судбини Представничког дома.
Гласачи Орегона ће такође одлучити ко ће бити изабран на неколико позиција широм државе, укључујући државног секретара, државног тужиоца и благајника.
Гласачи Портланда ће одлучити о свом следећем градоначелнику и ко ће заузети нових 12 места.
___________________________________________________________________________________
ТОПИ СЕ ПРЕДНОСТ ДЕМОКРАТА МЕЂУ ЛАТИНОАМЕРИКАНЦИМА
Дугогодишња гласачка предност коју су демократе имале међу бирачима из Латинске Америке који живе у САД и даље је у паду, и може кључно да утиче на рањивост кандидаткиње те странке Камале Харис и демократе у Конгресу у кључним колебљивим државама.
Како преноси АБЦ, Латиноамериканци чине око 15 одсто популације са правом гласа, већином су конзервативни и залажу се за строжу реформу имиграционе политике САД, наводи се у анализи АБЦ.
Поједине анкете указују да Латиноамериканци евангелисти прихватају амерички национализам и да их одбија политика идентитета, па да би могли да подрже кандидата републиканаца Доналда Трампа.
И Харис и Трамп покушали су да придобију ту бирачку групу, поготово у 28 округа у Тексасу у близини границе са Мексиком.
Како наводи АБЦ, отклон ка републиканцима могао би да утиче и на трку за Сенат у државама са великом латиноамеричком популацијом, посебно у Аризони и Невади, упркос томе што, према анкетама, демократски кандидати имају предност у односу на републиканце.
___________________________________________________________________________________
ДОНАЛД ТРАМП СТИГАО НА ФЛОРИДУ, УСКОРО ГЛАСА
Председнички кандидат Доналд Трамп стигао је у Палм Бич на Флориди.
___________________________________________________________________________________
ТРАМПОВ ТИМ: "ИЗЛАЗНОСТ ЋЕ ОДЛУЧИТИ ИСХОД ГЛАСАЊА"
Најближи сарадници кандидата Републиканске партије на данашњим изборима у САД Доналда Трампа сматрају да ће исход избора одлучити излазност, преноси ЦНН.
''То је оно на шта се ово заправо своди и једина ствар на коју смо тренутно фокусирани'', рекао је неименовани виши Трампов саветник за ЦНН.
Он је додао да се унутар Трампове кампање сматра да је ово ''најјачи циклус који је Трамп до сада извео", посебно кад се погледају истраживања јавног мњења из 2016. и 2020'.
''Осећамо да смо у позицији да ће, ако изађу људи за које мислимо да би гласали за Трампа, он победити'', рекао је саветник.
___________________________________________________________________________________
ФОТОГРАФИЈЕ СА БИРАЛИШТА У ЊУЈОРКУ
Американци из Трамповог родног града полако пристижу да обаве грађанску дужност, а како то изгледа можете погледати ОВДЕ!
______________________________________________________________
ОЧЕКУЈЕ СЕ ДОЛАЗАК ПРВИХ ГЛАСАЧА
Бирачка места у Њујорку, иначе родном месту Трампа, отворена су за гласање.
Грађани могу да изађу на биралишта и у Конектикату, Индијани, Кентакију, Мејну, Њу Џерсију, Њујорку и Вирџинији.
Међу набројаним местима, Њујорк поседује највише електора (28), док Мејн располаже са најмање (4).
___________________________________________________________________________________
ОТВОРЕНА БИРАЛИШТА У ВЕРМОНТУ
Савезна држава Вермонт отворила је биралишта у пет часова по локалном времену, те је на тај начин званично започео дан избора за новог председника Америке.
У предстојећим сатима, грађани ће моћи да гласају и у државама Конектикат, Њујорк и Вирџинија.
___________________________________________________________________________________
"АКО ТРАМП ПОБЕДИ, ЕВРОПА НЕ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ ПРОРАТНО ОРИЈЕНТИСАНА"
Мађарски премијер Виктор Орбан изјавио је данас да ако бивши председник САД и кандидат републиканаца на предстојећим председничким изборима Доналд Трамп победи, Европа не може да остане проратно оријентисана.
Орбан је у интервјуу за мађарски државни радио Кошут рекао и да Европа не може сама да поднесе терет руског рата против Украјине, у који је Европа "неодговорно увучена", а и да ће Европљани морати да се "прилагоде ситуацији".
Поводом избора у САД, Орбан је казао да је још почетком године рекао да ће до краја године услови у свету бити другачији и да ће те промене уследити победом Доналда Трампа, пренео је мађарски портал Телекс.
Према његовим речима, промениће се и однос према миграцијама и родним питањима.
Мађарски премијер такође је истакао своју подршку Трампу. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
___________________________________________________________________________________
ЕВО КО ЈЕ ФАВОРИТ У КЉУЧНИМ ДРЖАВАМА
Најновији подаци анкета из свих седам држава и даље наговештавају да ће борба између два председничка кандидата бити тесна и незвесна.
Као што је био случај последњих неколико недеља, предности у свакој од држава су премале да би се ефикасно могло рећи ко је први - посебно када се узме у обзир маргина грешке од око три до четири процентна поена.
Приликом последње провере, пре неколико сати, подаци су указивали на малу предност за Трампа у Невади, Џорџији, Северној Каролини и Аризони, као и за Камалу у Висконсину и Мичигену. Анкете показују да је за сада двојац изједначен у Пенсилванији. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
___________________________________________________________________________________
ТРАМП И КАМАЛА О ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ
ПОДПРЕДСЕДНИЦА САД и демократски председнички кандидат Камала Харис изјавила је да ће, уколико буде изабрана за председницу, подржати земље Западног Балкана у борби против корупције и наставку евроатлантских интеграција, док је бивши амерички председник и републикански кандидат Доналд Трамп обећао економску сарадњу и јачање безбедности у том региону.
Представници изборних штабова Харис и Трампа у писаном одговору македонском сервису Гласа Америке објаснили су ставове председничких кандидата уочи избора у САД који се одржавају данас.
- Харис је доследно заговарала унапређење демократије, владавине права и борбу против корупције. Борба против корупције је суштински интерес америчке националне безбедности, што је један од разлога због чега је Харис у потпуности посвећена унапређењу евроатлантских аспирација земаља Западног Балкана. НАТО и ЕУ почивају на заједничким демократским вредностима, укључујући јаке, независне и одговорне институције - навео је портпарол изборног штаба Камале Харис у кратком одговору на питање о будућој политици демократа према Западном Балкану. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
___________________________________________________________________________________
ОВДЕ СЕ ОДЛУЧУЈЕ ПОБЕДНИК ИЗМЕЂУ ТРАМПА И ХАРИС
Како последњих месеци стоје ствари, седам држава које се у америчкој политичкој терминологији називају "сwинг статес" (неодлучне државе, односно оне у којима се не може са сигурношћу рећи ко ће победити) могле би 5. новембра да одлуче ко ће бити наредни председник САД - садашња потпредседница Камала Харис или бивши председник Доналд Трамп.
Сва тренутна истраживања јавног мњења у вези са председничким изборима у САД шаљу исту поруку: потпредседница Камала Харис и бивши председник Доналд Трамп су практично изједначени у националном гласању. Иако Харисова према последњим анкетама благо води, та разлика се подводи под оно што се зове "могућност статистичке грешке".
Штавише, иако нека истраживања дају предност једном или другом кандидату, резултати генерално остају унутар граница те статистичке грешке.
Међутим, због система Електорског колеџа у САД, избори неће бити одлучени на основу националног гласања, већ комбинацијом држава које сваки од кандидата освоји. Да крајње поједноставимо, свака држава победнику даје одређени број такозваних електорских гласова, а победник је онај ко их више сакупи. Дакле, не обавезно онај кандидат који добије укупно више гласова бирача, већ онај који освоји више електора.
Као и на сваким изборима, само неколико држава је ове године заиста конкурентно, и те државе привлаче највећу пажњу кампања у последњим недељама изборне трке док обе стране покушавају да стекну предност. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ.
___________________________________________________________________________________
СТИГЛИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ИЗБОРА
Председнички избори у САД почели гласањем у Диксвил Ночу у Њу Хемпширу, где су биралишта отворена у поноћ по времену на источној обали САД (шест сати ујутру у Србији).
Си-Ен-Ен преноси да су Доналд Трамп и Камала Харис добили по три гласа свако.
У Дичвил Ночу су на изборе изашла четири регистрована гласача Републиканске партије и двоје неопредељених, што значи да се неко од републиканаца определио за Камалу уместо за Трампа. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
___________________________________________________________________________________
ЗАШТО СЕ ИЗБОРИ У АМЕРИЦИ УВЕК ОДРЖАВАЈУ УТОРКОМ?
Одлуком Конгреса из 1845. године председнички избори одржавају се у уторак након првог понедељка у новембру. Сједињене Државе тада су још биле већином аграрно друштво, па је избор новембра омогућавао многим Американцима да стигну на бирачка места након јесење сетве и пре зиме. Пошто је недеља била Божји, а среда пијачни дан, избор је пао на уторак. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
___________________________________________________________________________________
АМЕРИЧКИ СРБИН, КАНДИДАТ ЗА КОНГРЕСМЕНА, ЗА ''НОВОСТИ''
РОБЕРТ Ковић, адвокат српског порекла и кандидат за конгресмена 2021. године из Њу Џерзија, анализира за ''Новости'' председничке изборе у САД. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
___________________________________________________________________________________
СВЕ ОЧИ УПЕРЕНЕ У ПЕНСИЛВАНИЈУ
ПОСЛЕДЊИ дан уочи гласања у САД председнички кандидати Демократске и Републиканске странке Камала Харис и Доналд Трамп провели су на скуповима у Пенсилванији, кључној "колебљивој" држави за коју се сматра да ће и одредити победника.
У трци за последњи глас ривали су одржали неколико митинга, Харисова у Алентауну, Питсбургу и Филаделфији, док је Трамп, поред Пенсилваније, посетио бираче у још две "неодлучне" државе Северној Каролини и Мичигену. На изборима је досада гласало више од 76 милиона бирача, што је скоро половина укупног броја гласача.
У САД има 50 држава од којих већина деценијама уназад по традицији гласа за плавог, демократског, или црвеног, републиканског кандидата. За разлику од њих, у седам "колебљивих" држава оба кандидата имају једнаке шансе да победе због тесне разлике. То су Пенсилванија, Северна Каролина, Џорџија, Мичиген, Аризона, Висконсин и Невада.
Улазе у историју
УКОЛИКО бирачи на изборима у Америци поверење укажу актуелном потпредседнику САД Камали Харис, она ће постати прва жена на високој функцији у историји те земље, као и прва Афроамериканка. Уколико лидер републиканаца освоји други мандат, он ће постати први председник од 19. века који је победио пошто је изгубио на изборима за реизбор, и први који је осуђен за кривично дело.
Према анкети Еј-Би-Си њуза од 3. новембра, бивши председник има предност од један до три бода у Џорџији, Аризони и Северној Каролини, док је трка неизвеснија у преостале четири државе. Трамп за длаку води у Пенсилванији и Невади, а Харисова у Мичигену и Висконсину. Ипак, ове резултате треба узети са резервом због маргине грешке од око три до четири процентна поена.
Да би тријумфовао, један од ривала мора да освоји минимум 270 електорских гласова од укупно 538. Пенсилванија има највише (19), следи Северна Каролина (16), па Џорџија (16), Мичиген (15), Аризона (11), Висконсин (9) и Невада (6). Пенсилванија као најмногољуднија колебљива држава стала је на страну победника на протекла два избора. Осим тога, ниједан демократа није освојио Белу кућу без победе у Пенсилванији још од 1948. године.
Бирачи у Пенсилванији су прекинули низ од шест демократских победа у тој држави када су помогли Трампу да победи бившег државног секретара САД и тадашњег демократског председничког кандидата Хилари Клинтон 2016. године, а затим су подржали актуелног шефа Беле куће Џозефа Бајдена у трци против лидера републиканаца четири године касније. Бајден је преокренуо Пенсилванију 2020. године великом победом у Филаделфији, као и у густо насељеним предграђима око тог града и Питсбурга.
Електорски колеџ
НА изборима у САД становници не гласају директно за свог кандидата, већ бирају електоре, који чине део Електорског колеџа. Они бирају председника. Електорски колеџ обухвата све савезне државе и састављен је од представника, електора, који гласове распоређују на основу резултата гласања у држави. У свим државама, осим у две, сви електорски гласови иду победничком кандидат, без обзира на то колико тесну победу је остварио. Победника на председничким изборима одређује, дакле, Електорски колеџ, а не највећи број гласова који кандидат освоји у САД.
Пенсилванија, Мичиген и Висконсин познати су и под именом државе "плавог зида", јер су раније углавном стајали уз скуте демократа, што се променило последњих година. Трамп је 2016. освојио срца бирача у све три државе, а Бајден 2020. Уколико Харисова освоји све три постоји шанса да ће јој бити довољне за победу. Ипак, анкете показују да је трка тесна у све три државе, док ће излазност бирача бити кључна. Државе "плавог зида" обично гласају на исти начин. Последњи пут када нису све стале уз истог кандидата било је 1988. На наредних осам избора једини пут када су државе "плавог зида" прешле на страну републиканца било је 2016. године.
Преостале четири неодлучне државе називају се још и земљама "сунчаног појаса". Аризона, Џорџија и Северна Каролина су некада важиле за републиканска упоришта. Трамп је два пута победио у Северној Каролини, али су разлике биле тесне 2020. Последњи демократа који је овде победио био је Барак Обама 2008, док је Бајден постао први кандидат из редова плавих који је освојио Џорџију још од Била Клинтона 1992. и Аризону од Клинтона 1996. године.
___________________________________________________________________________________
Камала Харис или Доналд Трамп?
Победник ће четири године служити у Белој кући, почев од јануара 2025. године. Ово су 60. председнички избори по реду, а одржавају се заједно са изборима за сва места Представничког дома, и 33 места Сената.
Председник има овлашћење да самостално доноси неке законе, али углавном мора да сарађује са Конгресом кад је реч о њиховом усвајању. На светској сцени, он има значајну слободу да представља земљу у иностранству и да води спољну политику, напомињу медији.
Бивши председник САД Доналд Трамп добио је подршку своје Републиканске странке са огромном предношћу у односу на страначке ривале. Постао је званични републикански кандидат на партијској конвенцији у Милвокију. Трамп је за свог потпредседника изабрао сенатора из Охаја Џеј Ди Венса.
Потпредседница САД Камала Харис придружила се трци за Белу кућу након што је актуелни председник Џозеф Бајден од ње одустао, а у редовима демократа она није имала противкандидате. Њен потпредседник је гувернер Минесоте Тим Валц.
___________________________________________________________________________________
Специфичан изборни систем
Изборни систем у САД је веома специфичан, јер председника не бирају грађани директно, већ то чини електорски колеџ, што значи да победник председничких избора у САД неће бити особа која добије највише гласова широм земље, јер свака од 50 држава има одређени број гласова електорског колеџа, делимично заснованог на броју становника.
Електора има укупно 538, а победник је кандидат који освоји 270 или више електорских гласова. Све државе, изузев две, имају правило да победник узима све електорске гласове.
Електорски колеџ је систем који обухвата све савезне државе и састављен је од представника, електора, који гласове распоређују на основу резултата гласања у својој држави.
У свим државама, осим у две, сви електори иду победничком кандидату те државе, без обзира на то колико тесну победу је остварио.
Укупно има 538 електора и тај број се не мења. Он је једнак укупном броју чланова Конгреса САД који чини 435 чланова доњег дома, Представничког дома, и 100 чланова горњег дома - Сената, уз три електора из Дистрикта Колумбија.
___________________________________________________________________________________
За победу — 270 електорских гласова
Да би победио, председнички кандидат мора да освоји већину - 270 електорских гласова.
Победника на председничким изборима одређује Електорски колеџ, а не укупно највећи број гласова у САД, а разлог за то је што би неки од кандидата у појединим државама могао да победи са малом разликом у броју гласова, док би у државама које је изгубио могао да изгуби са великом разликом.
То се догодило петорици председника: Џону Квинсију Адамсу, Рутерфорду Хејсу, Бенџамину Харисону, Џорџу Бушу Млађем и Доналду Трампу 2016. године.
Критичари Електорског колеџа указују на ове случајеве тврдећи да систем не представља националну вољу бирача, док присталице оваквог система кажу да се на тај начин штите мале државе, као и географски велике државе које имају мали број становника.
САД немају централну изборну комисију - свака држава организује сопствени процес пребројавања гласачких листића.
Локални и државни званичници објављују податке о резултатима избора у реалном времену, а први резултати се не објављују док се сва биралишта званично не затворе.
Након што се гласови преброје, они се оверавају на локалном и државном нивоу. Државе потом предају документацију у којој се идентификују електори који представљају кандидата који је освојио гласове у тој држави.
Електори су обично изабране присталице одређене странке или их именују политички званичници. Они се састају у својим државама у децембру како би дали своје гласове за председника и потпредседника.
Затим се Конгрес, чији мандат почиње у јануару, састаје у новом саставу, обично 6. јануара, како би пребројао електорске гласове и званично прогласио победника. Председник полаже заклетву на церемонији инаугурације 20. јануара.
Могуће је да кандидат освоји највише гласова на националном нивоу, као што је то био случај са Хилари Клинтон 2016. године, али да ипак буде поражен.
Већина америчких држављана од 18 или више година старости имају право гласа на председничким изборима.
Све државе, осим Северне Дакоте захтевају од људи да се региструју како би могли да гласају. Свака држава има свој процес регистрације бирача и рок до када они морају да се региструју.
___________________________________________________________________________________
„Колебљиве државе“
Биралишта се отварају 5. новембра у периоду од 6.00 до 8.00 сати ујутру по локалном времену, зависно од временске зоне у којој се налазе појединачне савезне државе, а затварају се у периоду од 18 до 21 сат.
Биралишта ће, на пример, бити отворена од 6.00 сати у Аризони, Конектикату, Илиноису, Индијани, Кентакију, Мејну, Кентакију, Њу Џерзију, Мисурију и Њујорку. У Њујорку и Северној Дакоти биралишта ће бити затворена у 21.00 сат по локалном времену. У Аризони и на Хавајима не поштује се летње рачунање времена.
Тринаест држава има више временских зона: Ајдахо, Орегон, Канзас, Небраска, Северна Дакота, Јужна Дакота, Тексас, Флорида, Индијана, Мичиген, Кентаки, Тенеси и Аљаска.
Већина држава у великој мери нагиње ка Демократској или Републиканској странци, тако да је фокус обично на десетак држава у којима би било који од кандидата могао да победи и оне су познате као „колебљиве државе“ (сwинг статес).
Реч је о државама: Аризона, Џорџија, Мичиген, Пенсилванија, Висконсин, Северна Каролина и Невада.
Иначе, више од 75 милиона Американаца до недеље је већ гласало на раним председничким изборима у САД.
То је више од 48 одсто од укупног броја бирача који су гласали на председничким изборима у САД 2020. године када је гласало 154,6 милиона, објавио је амерички портал „Аксиос“, наводећи да ти подаци указују да рано гласање и гласање путем поште постају све популарнији методи гласања.
___________________________________________________________________________________
Избор нових чланова Конгреса
Бирачи ће сутра, такође, бирати нове чланове Конгреса - дома у којем се усвајају закони.
Бира се свих 435 посланика доњег дома — Представничког дома Конгреса, чији је мандат две године, као и 35 од стотину чланова горњег дома, Сената, за шестогодишњи мандат.
Републиканци тренутно контролишу Представнички дом, који иницира планове потрошње. Демократе контролишу Сенат, који гласа о кључним именовањима у влади.
Ова два дома доносе законе и могу да контролишу планове Беле куће уколико се странка која контролише било који од два дома не слаже са председником.
Обично се победник проглашава у ноћи избора, али је 2020. године било потребно неколико дана да се преброје сви гласови.
Период након избора је познат као транзиција, у случају да дође до промене председника. Новој администрацији то даје времена да именује министре у кабинету и направи планове за нови мандат.
Председник званично полаже заклетву у јануару на церемонији познатој као инаугурација, која се одржава на степеницама здања Капитола у Вашингтону.
Две главне странке, Републиканска и Демократска, номинују председничке кандидате, који су претходно изабрани на страначким предизборима.
Бивши председник САД Доналд Трамп добио је подршку своје Републиканске странке са огромном предношћу у односу на страначке ривале, а званични републикански кандидат постао је на партијској конвенцији у Милвокију.
Трамп је за свог потпредседника изабрао сенатора из Охаја Џеј Ди Венса.
Потпредседник САД Камала Харис придружила се трци за Белу кућу након што је актуелни председник Џозеф Бајден од ње одустао, а у редовима демократа она није имала противкандидате.
Трамп добија Ајдахо у Харису у Калифорнији Доналд Трамп осваја Ајдахо који носи 4 електора. Камала Харис осваја Калифорнију која носи 54 електора
Препоручујемо
СУТРА ОДЛУЧУЈУЋИ ИЗБОРИ ЗА ЦЕО СВЕТ: Американци бирају председника и чланове конгреса
04. 11. 2024. у 08:33
ИЗБОРИ У САД 2024: Сви детаљи које треба да знате о процесу и кандидатима
03. 11. 2024. у 16:00
ХАРИС НАЗВАЛА ТРАМПА И ПРИЗНАЛА ПОРАЗ: Ево шта му је поручила, откривени детаљи разговора
ОЧИ целог света упрте су у Америку, где је изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Доналд Трамп ће бити поново председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света...
05. 11. 2024. у 08:19 >> 20:12
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
ШТА ЈЕ СА ПОПОВИЋЕМ? Огласила се Сашина ћерка - објавила фотографије
САША Поповић се почетком септембра у потпуности повукао из јавног живота. Најновија сезона „Звезда Гранда” стартовала је без њега, а Воја Недељковић нашао се у његовој фотељи до даљег.
06. 11. 2024. у 17:00
Коментари (0)