СВЕ ОЧИ УПЕРЕНЕ У ПЕНСИЛВАНИЈУ: Дан уочи избора Трамп и Харисова провели у посети кључној колебљивој држави

А.Војиновић

05. 11. 2024. у 06:15

ПОСЛЕДЊИ дан уочи гласања у САД председнички кандидати Демократске и Републиканске странке Камала Харис и Доналд Трамп провели су на скуповима у Пенсилванији, кључној "колебљивој" држави за коју се сматра да ће и одредити победника.

СВЕ ОЧИ УПЕРЕНЕ У ПЕНСИЛВАНИЈУ: Дан уочи избора Трамп и Харисова провели у посети кључној колебљивој држави

Foto: Tanjug/AP

У трци за последњи глас ривали су одржали неколико митинга, Харисова у Алентауну, Питсбургу и Филаделфији, док је Трамп, поред Пенсилваније, посетио бираче у још две "неодлучне" државе Северној Каролини и Мичигену. На изборима је досада гласало више од 76 милиона бирача, што је скоро половина укупног броја гласача.

У САД има 50 држава од којих већина деценијама уназад по традицији гласа за плавог, демократског, или црвеног, републиканског кандидата. За разлику од њих, у седам "колебљивих" држава оба кандидата имају једнаке шансе да победе због тесне разлике. То су Пенсилванија, Северна Каролина, Џорџија, Мичиген, Аризона, Висконсин и Невада.

Према анкети Еј-Би-Си њуза од 3. новембра, бивши председник има предност од један до три бода у Џорџији, Аризони и Северној Каролини, док је трка неизвеснија у преостале четири државе. Трамп за длаку води у Пенсилванији и Невади, а Харисова у Мичигену и Висконсину. Ипак, ове резултате треба узети са резервом због маргине грешке од око три до четири процентна поена.

Да би тријумфовао, један од ривала мора да освоји минимум 270 електорских гласова од укупно 538. Пенсилванија има највише (19), следи Северна Каролина (16), па Џорџија (16), Мичиген (15), Аризона (11), Висконсин (9) и Невада (6). Пенсилванија као најмногољуднија колебљива држава стала је на страну победника на протекла два избора. Осим тога, ниједан демократа није освојио Белу кућу без победе у Пенсилванији још од 1948. године.

Улазе у историју

УКОЛИКО бирачи на изборима у Америци поверење укажу актуелном потпредседнику САД Камали Харис, она ће постати прва жена на високој функцији у историји те земље, као и прва Афроамериканка. Уколико лидер републиканаца освоји други мандат, он ће постати први председник од 19. века који је победио пошто је изгубио на изборима за реизбор, и први који је осуђен за кривично дело.

Бирачи у Пенсилванији су прекинули низ од шест демократских победа у тој држави када су помогли Трампу да победи бившег државног секретара САД и тадашњег демократског председничког кандидата Хилари Клинтон 2016. године, а затим су подржали актуелног шефа Беле куће Џозефа Бајдена у трци против лидера републиканаца четири године касније. Бајден је преокренуо Пенсилванију 2020. године великом победом у Филаделфији, као и у густо насељеним предграђима око тог града и Питсбурга.

Пенсилванија, Мичиген и Висконсин познати су и под именом државе "плавог зида", јер су раније углавном стајали уз скуте демократа, што се променило последњих година. Трамп је 2016. освојио срца бирача у све три државе, а Бајден 2020. Уколико Харисова освоји све три постоји шанса да ће јој бити довољне за победу. Ипак, анкете показују да је трка тесна у све три државе, док ће излазност бирача бити кључна. Државе "плавог зида" обично гласају на исти начин. Последњи пут када нису све стале уз истог кандидата било је 1988. На наредних осам избора једини пут када су државе "плавог зида" прешле на страну републиканца било је 2016. године.

Преостале четири неодлучне државе називају се још и земљама "сунчаног појаса". Аризона, Џорџија и Северна Каролина су некада важиле за републиканска упоришта. Трамп је два пута победио у Северној Каролини, али су разлике биле тесне 2020. Последњи демократа који је овде победио био је Барак Обама 2008, док је Бајден постао први кандидат из редова плавих који је освојио Џорџију још од Била Клинтона 1992. и Аризону од Клинтона 1996. године.

Електорски колеџ

НА изборима у САД становници не гласају директно за свог кандидата, већ бирају електоре, који чине део Електорског колеџа. Они бирају председника. Електорски колеџ обухвата све савезне државе и састављен је од представника, електора, који гласове распоређују на основу резултата гласања у држави. У свим државама, осим у две, сви електорски гласови иду победничком кандидат, без обзира на то колико тесну победу је остварио. Победника на председничким изборима одређује, дакле, Електорски колеџ, а не највећи број гласова који кандидат освоји у САД.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)