АМЕРИЧКИ СРБИН, КАНДИДАТ ЗА КОНГРЕСМЕНА, ЗА ''НОВОСТИ'' Ковић анализира изборе у САД: Трамп има план, Камала покушава... (ФОТО)
РОБЕРТ Ковић, адвокат српског порекла и кандидат за конгресмена 2021. године из Њу Џерзија, анализира за ''Новости'' председничке изборе у САД.
Прво, да бисмо знали како функционише изборни систем САД, морамо разумети ''Електорски колеџ''. Свака држава има одређени број "изборних гласова" на основу броја изабраних званичника које држава има. На пример, свака држава има два (2) савезна сенатора и одређени број представника у Представничком дому који се заснива на становништву државе. Примера ради, у Њу Џерзију имамо 15 електорских гласова које чине два (2) сенатора и тринаест представника у Представничком дому. Њујорк има два (2) сенатора и двадесет и девет представника јер држава Њујорк има већи број становника од Њу Џерзија. Дакле, кандидат који добије највише електорских гласова побеђује у трци за председника САД. Укупно има 538 електорских гласова, а победнику је потребно 270 електорских гласова за победу. Погледајте мапу испод:
Изборни стратези и кандидати партија одлично знају где су релативне снаге и слабости њихове политичке опције у земљи, на основу изборне историје и партијске припадности.
На пример, ако погледате изборе у САД 1996. и 2020. године, црвене државе су типично републиканске, док су плаве државе типично демократске државе. Наравно, временом се неке државе мењају и подржавају другог кандидата. Те државе се сматрају "државама бојишта". Ове године и последњих неколико избора, ''државе бојишта'' укључивале су Пенсилванију, Аризону, Џорџију, Мичиген, Охајо, Северну Каролину, Висконсин и Неваду.
Foto: Printskrin
Овде је фокус битке тренутно због "свинг гласача", што значи ''витерс'' - може ићи у оба смера, барем на овим изборима. За неколико година могу се размотрити и друге ''државе бојишта'' у зависности од тога која су политичка питања у тој кампањи. Тренутно, већина анкета показује да су Доналд Трамп и Камала Харис или изједначени или имамо Трампа испред Камале за 0,1 проценат. Међутим, људи прво морају знати да се Трамп никада није добро котирао на анкетама. Када је победио Хилари Клинтон, анкете су показале да је имао око 91% шансе да изгуби, али ју је лако победио. Друго, републикански бирачи не воле да се одазивају на анкете, тако да се бројеви бирача обично искривљују према демократама, и то скоро увек.
Тренутно Доналд Трамп ужива подршку делова земље који су подржали демократе на неколико последњих избора. Великим делом је ово због:
1) Инфлације и утицаја који је имала Бајденова администрација на економију откако је актуелни председник изабран;
2) Камала Харис је неискусна, недопадљива и симбол је неуспешног Бајденовог председништва.
Расположење у земљи је напето и влада узнемирење због историјског и економског значај ових избора. Излазност бирача ће бити висока и видимо огромну про-Трамп излазност на биралишта. Харисова ће добити подршку типичних либералних друштвених сегмената попут Холивуда, док ће Трамп уживати подршку уобичајених конзервативних области попут средњег запада и пољопривредних области.
Ако Трамп победи, чини се да намерава брзо да покрене елементе свог плана и кадрове, и то одмах. Верујем да је већ разговарао са израелским премијером Бенјамином Нетанјахуом и дао му рок да се тамо реши сукоб. Он такође има планове да реши проблем са нашом јужном границом и одмах се поново фокусирао на америчку производњу енергије.
Харисова, с друге стране, изгледа да је ''заглављена'' покушавајући да аргументује људима да је другачија него Бајден, иако је последње четири године провела или не радећи релативно ништа или промовишући његову неуспешну политику. Чини се да је либерална и демократска главна покретачка снага да подрже Харисову и не воле Трампа, и то је све. Али не могу да укажу на његову политику која није успела, осим да се укључе у политички двоструки разговор и "заврте" стварност у оно што треба да према њима буде истина да би добили подршку за своју кандидаткињу.
Подсећамо, првог уторка након првог понедељка у новембру одиграва се изборни дан у САД. Данас, 5. новембра 2024. године, Американци излазе на изборе. Важно је напоменути да грађани данас не гласају за председничке кандидате, у овом случају Доналда Трампа и Камалу Харис, већ за делегате својих држава који ће кроз ''Електорски колеџ'' бирати између двоје кандидата.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)