КИНЕСКИ ПРОТИВ АМЕРИЧКОГ “НЕВИДЉИВОГ”: Да ли је кинески Шенјанг ФЦ-31 достојан одговор на Ф-35 Лајтинг 2 америчког ратног ваздухопловства?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

06. 11. 2024. у 07:11

КАДА је у питању напредна војна технологија, многе нације гледају на Сједињене Америчке Државе као на инспирацију. Ово укључује Кину, која стално развија опрему како би надмашила западне конкуренте.

КИНЕСКИ ПРОТИВ АМЕРИЧКОГ “НЕВИДЉИВОГ”: Да ли је кинески Шенјанг ФЦ-31 достојан одговор на Ф-35 Лајтинг 2 америчког ратног ваздухопловства?

Фото Википедија CC BY-SA 4.0 Danny Yu

Шенјанг (Shenyang) ФЦ-31 (такође је познат као Ј-31 или Ј-35) је један од таквих авиона који има за циљ управо то, а многи стручњаци га пореде са ловцима које су изградили Локид Мартин и други познати амерички произвођачи.

Развој Шенјанг ФЦ-31 компанија Shenyang Aircraft Corporation (SAC) започела је рад на ФЦ-31 с циљем стварања ловца пете генерације који би парирао онима развијеним за и у служби код западних земаља.

Пројекат је био обавијен велом тајне, и тек 2011. године, када су слике процуриле на интернет, јавност је сазнала за овај стелт авион.

Шенјанг је започео пројекат без званичне подршке Ваздушних снага Народноослободилачке армије Кине (ПЛААФ). Зашто?

Па, компанија је желела да осигура извоз купцима и понуди алтернативу земљама које нису могле да купе или пак нису желеле да се расипају купивши амерички Локид Мартин Ф-35 Лајтинг 2.

Фото: Профимедиа/Илустрација

СПЕЦИФИКАЦИЈЕ SHENYANG FC-31

Шенјанг ФЦ-31 је замишљен као двомоторни, вишенаменски стелтх ловац пете генерације. Труп је израђен од лаганих композитних материјала, који побољшавају његове стеалтх способности и смањују радарски одраз.

Такође има усиснике са напредним DSI (diverter-less supersonic inlet), закошене вертикалне стабилизаторе и дводелну кабинску куполу, што све доприноси његовом стелт профилу.

Авионика ФЦ-31 укључује електро-оптички систем циљања, напредни радар и премазе за смањење детекције од стране непријатељских сензора. ФЦ-31 има напредни радар са активним електронским скенирањем (АЕСА) као ловац пете генерације. Постоји сличност у конфигурацији горњег дела кокпита Ј-35 и америчког Ф- 35Б.

Прототип је покретан изврсним руским моторима РД-93, омогућавајући му да достигне брзину од 1,8 маха на великим висинама, док се очекује да будуће варијанте користе кинески мотор WS-13E.

Авион је опремљен са две унутрашње коморе за наоружање, које могу да носе четири ракете средњег домета (по две у свакој комори).

Такође има шест спољашњих тачака за качење, омогућавајући ФЦ-31 да носи ракете ваздух-ваздух (ПЛ-10 и ПЛ-15) и ваздух-земља.

ПОРЕЂЕЊА СА ЗАПАДНИМ АВИОНИМА

ФЦ-31 је често упоређиван са сличним авионима, најчешће, са Ф-35 Лајтинг 2. Обе летелице имају сличан дизајн са нагласком на прикривеност, напредну авионику и вишенаменске способности.

Док за свог ловца амерички стручњаци наводе да има супериорнију авионику и богатију оперативну историју, потенцијал ФЦ-31 лежи у његовој прилагодљивости и исплативости.

У поређењу са Ф-35, сматра се приступачном алтернативом за земље које нису у могућности да га купе, Пентагон не сматра подобне или једноставно не желе да дају толики новац.

Због сличности са западним авионима, компанија Shenyang Aircraft Corporation је више пута била оптуживана за крађу технологије, а неки тврде да дизајн ФЦ-31 у великој мери позајмљује од Ф-35 и Локид Мартин Ф-22 Раптор.

Упркос овим оптужбама, ФЦ-31 представља значајно достигнуће кинеске ваздухопловне индустрије.

ЗАРОБЉЕН У ФАЗИ ПРОТОТИПА

Упркос обећавајућем дизајну, за ФЦ-31 се сматра да је у још увек фази прототипа. Један од главних разлога за то је недостатак подршке и финансирања од стране кинеске војске, тврде западни медији.

Фото Википедија CC BY-SA 4.0 WC

Док је Ченгду Ј-20 усвојен од стране Ваздушних снага Народноослободилачке армије, ФЦ-31 се још увек бори да пронађе јасно место у оквиру кинеских оружаних снага.

Поред тога, развој поузданих и снажних домаћих мотора свакако представља изазов, што одлаже прелазак авиона у фазу спремну за масовну производњу.

Планови за ФЦ-31 укључују потенцијални извоз у земље савезнике Кине и развој морнаричке варијанте за употребу на носачима авиона.

Морнаричка верзија има низ промена, као што су лансирна шипка за катапулт и склопива крила, што га чини погодним за операције на носачима. Ова верзија обавила је свој први лет у октобру 2021. године.

Појава ловца ФЦ-31 у јулу 2021. године „привукла је пажњу политичко-војних фактора у САД“, наводи се у неколико наслова који су се убрзо појавили у западној штампи.

Поред негативне пропаганде и исмевања, ипак постоје амерички војни стручњаци који виде ФЦ-31 као прекретницу у дугогодишњим напорима Кине да изгради моћне снаге поморске снаге базиране на носачима.

Кинески носач авиона нове генерације фуџијан (Fujian), који би требало да буде испоручен Ратној морнарици 2025. године, дизајниран је да буде опремљен ловцима ФЦ-31, а борбена ефикасност такве комбинације, према Кини, биће упоредива или чак супериорнији од било којег од америчких носача авиона на нуклеарни погон.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОВО СЕ ДЕСИЛО ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Српски кошаркаши у Партизану без поена у вечитом дербију