КАМАЛА ТРАМПА ПРОГЛАШАВА ПРЕДСЕДНИКОМ: Кандидаткиња демократа на изборима за шефа Беле куће потврдиће победу свог ривала у јануару
ПОБЕДУ Доналда Трампа (78) на председничким изборима у САД у јануару ће у Конгресу потврдити, ни мање ни више, него његова супарница у трци за Белу кућу, актуелна потпредседница САД Камала Харис (60).
Према америчком Уставу, потпредседник је уједно председник Сената, чија је улога и да прогласи резултате избора за Белу кућу. То ће се догодити 6. јануара 2025, на дан када су, пре четири године, на церемонији проглашења Џозефа Бајдена за председника САД, присталице његовог тадашњег ривала Трампа, сумњајући на крађу избора, упале у Конгрес. Због тог напада и Трамп се нашао на оптуженичкој клупи.
Сада, скоро четири године касније, према последњим подацима избора за председника САД, Трамп је освојио 301 електорски глас, док је Камали Харис припало 226. Новом председнику САД јуче је припала већина гласова у још једној "колебљивој" држави, Невади. Када је реч о гласовима бирача, лидер републиканаца је освојио 73 милиона, а потпредседница САД 69. Чекали су се резултати из још једне америчке савезне државе, Аризоне. А када је реч о гласовима за места у Конгресу, републиканци су већ освојили већину у Сенату, док се за места у Представничком дому и даље не знају коначни резултати. Републиканци засад имају 211 посланика, од потребних 218, а демократе 200.
Прва дама: Позитивна сила
СУПРУГА новоизабраног америчког председника Доналда Трампа Меланија изјавила је да жели да буде позитивна, уједињујућа сила у Белој кући. Она је у емисији "Фокс и пријатељи" изјавила да сада има много више искуства и много више знања. "Била сам раније у Белој кући. Дакле, када уђете, тачно знате шта можете да очекујете. Знате какве људе треба да имате уз себе", рекла је она. Будућа прва дама је ставила до знања да ће фокусирање на садашње и будуће потребе америчке деце бити у средишту њене платформе за други мандат. Како се наводи, требало би да се да очекује да се "мека дипломатија" кроз забаве настави и повећа у другом Трамповом мандату, као и да би посета краља Фелипеа и краљице Летиције од Шпаније могла да буде једна од првих државних посета САД, пошто је прва планирана посета краљевске породице отказана због пандемије короне.
Трамп је победио у Ајдаху, Јути, Монтани, Вајомингу, Северној и Јужној Дакоти, Небраски, Канзасу, Оклахоми, Тексасу, Мичигену, Висконсину, Ајови, Мизурију, Арканзасу, Луизијани, Мичигену, Индијани, Кентакију, Тенесију, Мисисипију, Алабами, Флориди, Џорџији, Северној Каролини, Охају, Западној Вирџинији, на Аљасци и у Пенсилванији. Харисовој су припали гласови бирача у државама Дистрикт Колумбија, Мериленд, Делавер, Њу Џерси, Конектикат, Роуд Ајленд, Масачусетс, Њу Хемпшир, Вермонт, Њујорк, Мејн, Вирџинија, Илиноис, Минесота, Колорадо, Њу Мексико, Вашингтон, Орегон, Калифорнија и Хаваји.
Овог пута, атмосфера у Вашингтону је далеко помирљивија него пре четири године. Лидер републиканаца у првом интервјуу за америчке медије, откако је остварио убедљиву победу над Камалом, у телефонском разговору за Ен-Би-Си њуз, осврнуо се на разговоре са одлазећим председником САД Џозефом Бајденом и потпредседницом Харис, после свог тријумфа.
- Веома лепи разговори, пуни поштовања у оба смера - навео је нови председник, додавши да је Харисова разговарала о транзицији власти и да би волела да све прође глатко, са чиме се он сложио.
Додао је да се са Бајденом договорио да ускоро иду на ручак, те да се од среде чуо са вероватно 70 лидера из света, међу којима је поменуо израелског премијера Бењамина Нетанијахуа и украјинског председника Владимира Зеленског, лидере земаља у којима се воде сукоби. Истакао је да се и даље није чуо са шефом Кремља Владимиром Путином, али да мисли да ће разговарати.
Напоменуо је да велику победу на председничким изборима види као шансу да у другом мандату "унесе здрав разум у земљу", те приметио да је привукао гласове бирача из најразличитијих група Латиноамериканаца, младих, жена, те становника пореклом из Азије.
- Почео сам да увиђам да би до престројавања могло доћи јер демократе нису у складу са начином на који размишљају становници земље. Не можете да одузмете полицију, такве ствари. Они не желе да одустану и да не раде, а људи то разумеју - рекао је Трамп.
Богати још богатији
ПОСЛЕ победе Доналда Трампа на председничким изборима рачуни милијардера су се увећали. Десет најбогатијих људи света на "Блумберговој" листи су за један дан увећали богатство за чак 64 милијарде долара. Највише је профитирао извршни директор компаније "Тесла" и водећи Трампов присталица Илон Маск, чији је новчаник дебљи за 26,5 милијарди долара и сада износи 290 милијарди долара, пренео је британски "Гардијан".
Маск је увећао иметак захваљујући скоку акција "Тесле" и тако додатно учврстио позицију најбогатијег човека света. Оснивач "Амазона" Џеф Безос има сада седам милијарди долара, док се председник компаније "Оракл" и симпатизер републиканаца Лари Елисон преко ноћи обогатио за скоро 10 милијарди долара и сада је "тежак" 193 милијарде долара.
Више новца добили су и бивши извршни директори "Мајкрософта" Бил Гејтс и Стив Балмер, "Гугла" Лари Пејџ и Сергеј Брин, као и чувени инвеститор Ворен Бафет, док је богатство извршног директора "Мете" Марка Закербергa стагнирало. Једини дневни губитак забележио је власник луксузне корпорације LVMH Бернар Арно.
Лидер републиканаца одмах почиње да формира свој тим. Главну менаџерку кампање Сузи Вајлс поставио је за шефицу кабинета, која је тако постала прва жена у историји САД на тој позицији. Трамп је још у победничком говору напоменуо да му је Вајлсова помогла да оствари "једну од највећих политичких победа у историји". У саопштењу ју је описао као снажну, паметну, иновативну и цењену особу која ће бити кључна у остваривању циљева да Америку поново учине великом.
Вајслова важи за доброг републиканског стратега са великим искуством. Мање од годину дана након што је почела да се бави политиком, придружила се кампањи Роналда Регана, бившег председника САД, уочи избора 1980. Године 2010. помогла је Рику Скоту, тадашњем бизнисмену са мало политичког искуства, да постане гувернер Флориде за само седам месеци. Била је део Трампове предизборне кампање 2016. и 2020. када је стекла широко признање.
Осим ње, Трамп јуче није помињао ко ће још бити део његовог тима, али то није спречило медије да наставе да спекулишу о потенцијалним именима. Тако је "Фајненшел тајмс" известио, позивајући се на неименоване изворе, да се зет новоизабраног председника Џаред Кушнер неће враћати у Белу кућу, али би могао да седне у фотељу саветника за Блиски исток. Супруг Трампове ћерке Иванке је био један од главних саветника у Трамповом прошлом мандату и играо кључну улогу у преговорима који су довели до Абрахамских споразума, који су успоставили дипломатске односе између Израела и неколико арапских земаља, укључујући УАЕ, Бахреин, Судан и Мароко.
Наредна Трампова администрација планира да настави са проширењем броја арапских земаља које имају дипломатске везе са Израелом, а Саудијска Арабија би могла да буде кључна, оцењује угледни лист. Савезници лидера републиканаца очекују да ће Кушнер имати саветодавну улогу у вези са политиком према Блиском истоку, с обзиром на његову блиску сарадњу са званичницима у Израелу.
Увреде главног савезника
БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Леми, одбацио је као "старе вести" своје претходне оштре критике на рачун Трампа, укључујући и ону да је "социопата који симпатише нацисте". Леми је рекао да је то био део прошлости и да се не каје због својих ранијих изјава. У међувремену, британска потпредседница владе, Анђела Рејнер, открила је да је разговарала са Трамповим потпредседником, Џеј Ди Венсом и похвалила је разговор са сенатором из Охаја. Рејнерова је претходно критиковао Трампа, називајући га "апсолутним идиотом" због начина на који је управљао кризом коју је изазвала корона. А у јулу, Венс је изазвао контроверзе изјавом да би Велика Британија под новом лабуристичком владом могла да постане "исламистичка земља", што је Рејнерова назвала "неприхватљивом" изјавом.
Такође, Трампов тим разматра могућност ангажовања кључних националних безбедносних званичника за Блиски исток, укључујући бившу званичницу Савета за националну безбедност Викторију Коутс и Мигела Кореу, бившег генерала који је радио са Кушнером.
Фотељу шефа америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) могао би да заузме Џон Ретклиф, бивши конгресмен из Тексаса. Њега је Трамп 2020. номиновао за директора обавештајне службе.
Нови председник је уређење границе САД поставио као један од првих приоритета своје администрације пошто 20. јануара званично преузме највишу функцију у земљи. На питање да ли ће у дело спровести предизборно обећање о масовним депортацијама, лидер републиканаца је одговорио потврдно.
- Они желе да имају границе и воле да људи долазе, али морају то да учине са љубављу према земљи и да уђу легално - истакао је нови-стари шеф Беле куће.
Истакао је и да није неко ко каже: "Не, не можете да уђете".
- Ми желимо да људи уђу. Али, немамо избора. Убијали су људе, вође нарко-банди су уништавали државе, а сада ће отићи назад у те земље, јер неће остати овде. Не постоји цена за то - категоричан је Трамп.
Он, међутим, није прецизирао на који начин планира да имплементира план о масовној депортацији илегалних миграната, док стручњаци оцењују да ће му за ову акцију бити потребна подршка савезних агенција међу којима су министарства правде и одбране. Зато ће се наредних дана са посебном пажњом пратити кога ће нови председник поставити на те функције. Током кампање, Трамп је рекао и да ће завршити изградњу зида на граници са Мексиком, која је почела током његовог првог председничког мандата. Током администрације председника Џозефа Бајдена и потпредседнице Камале Харис, број прелаза на јужној граници САД достигао је рекордне нивое крајем прошле године, а затим је опао ове.
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ТВРДЕ: Трамп и Маск разговарали са Зеленским о подршци Украјини
08. 11. 2024. у 18:44
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)