КАКВО НАОРУЖАЊЕ ЋЕ ИМАТИ ПРВИ ТУРСКИ ЛОВАЦ 5. ГЕНЕРАЦИЈЕ КААН: Носиће 10 тона оружја - Колики ће домет имати ракете ваздух-ваздух? (ВИДЕО)
ВЕЋ неколико месеци турска авио-компанија ТАИ, произвођач турског првог борбеног авиона пете генерације, КААН, најавила је да ће овај авион моћи да носи оружје укупне тежине до 10 тона.
Узимајући ово у обзир, вреди детаљније погледати типове ракета и муниције са којима ће турски ловац бити опремљен када постане потпуно оперативан у једном тренутку током следеће деценије.
Када су први пут представљене неке техничке карактеристике авиона КААН, аналитичарима и посматрачима је запало за око то што ће турски авион моћи да носи 10 тона оружја.
За поређење, амерички ловац пете генерације Ф-35 може да носи оружје укупне тежине до 6 тона.
Међутим, овај број сам по себи не значи много. У домену наоружања борбених авиона несумњиво више значи квалитет него квантитет, па хајде да видимо које ће бити опције наоружања за ову платформу из Анкаре.
КОЈЕ ОРУЖЈЕ ЋЕ НОСИТИ ТУРСКИ КААН?
За сада знамо са сигурношћу које ваздух-ваздух оружје ће КААН моћи да користи у мисијама. С обзиром на то да је првенствено развијен као ловац за остваривање надмоћи у ваздуху, КААН је дизајниран тако да се боље сналази у ваздушним борбама и у општим мисијама борбе против ваздушних циљева.
У овој улози КААН ће моћи да носи следеће оружане системе:
турску ваздух-ваздух ракету Bozdoğan,
америчку ваздух-ваздух ракету АИМ-9X АСРААМ,
америчку ракету АИМ-120 АМРААМ компаније Рајтеон и турски Gökdoğan.
Детаљније, турске ракете Bozdoğan (Merlin, žurica) i Gökdoğan (Peregrine, sivi soko) биће једино ваздух-ваздух оружје домаће производње које ће КААН носити.
Прва ракета има домет од 15 километара, док друга досеже 65 километара (изван визуелног домета, познато као БВР).
Америчке ракете AIM-9X и AIM-120 су популарно ваздух-ваздух оружје које користе многе земље широм света.
AIM-9X Sidewinder (ASRAAM је напредна ракета ваздух-ваздух са максималним дометом од 15 километара.
С друге стране, AIM-120 (AMRAAM) је средњедометна ракета која може погодити циљеве на максималној удаљености од 120 километара.
У наредном периоду пратићемо даљи развој и могуће додатке у арсеналу турског авиона.
Каан, одговор Турске након искључења из Ф-35 програма од стране САД
КААН је пројекат развијен у турској одбрамбеној индустрији. То је најамбициознији оружани програм у историји Турске, а циљ је производња авиона 5. генерације. Турци су већ развили прототип који је два пута летео и до сада прошао све тестове.
Након тих тестова летења, извршни директор Turkish Aerospace Industries (TAI), Темел Котил, изнео је смеле тврдње да је њихов нови ловац КААН „бољи од“ америчких Ф-35.
КААН има дужину од 21 метар и, према произвођачу, може достићи максималну брзину од 1,8 Маха захваљујући својим двоструким моторима. Поседује, наравно, стеалтх карактеристике и биће опремљен наоружањем ваздух-ваздух и ваздух-земља, као и паметном муницијом.
Искључени из Ф-35 програма због одлуке о куповини руских С-400 ПВО система, Турска је остала “рањива”, а ваздухопловне снаге су постале Ахилова пета, нарочито јер САД још одуговлаче са набавком Ф-16 Блоцк 70 Випер авиона за Турску и модернизацијом постојећих Ф-16 авиона на најмодернији стандард.
Са друге стране, у Турској се планира набавка преко стотину авиона КААН, који ће чинити највећи део ловачке флоте турског ратног ваздухопловства.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)