БОЛЕСНИК КОЈЕГ НЕМА КО ДА ИЗЛЕЧИ: Немачка привреда све више посрће
НЕМАЧКА економија је у опадању, а владајућа коалиција се распала управо на питању економије и улагања средстава из буџета, наводи Дојче веле (DW).
-Имамо проблем. Сада се нешто мора предузети, признао је копредседник Социјалдемократске партије Немачке (СПД) Ларс Клингбајл прошле седмице, мислећи на економску кризу.
Клингбајл је рекао да је документ који је представио немачки министар финансија Кристијан Линднер (из Странке слободних демократа - ФДП) делимично био ништа друго до "неолиберална идеологија".
Немачка владајућа коалиција распала се у среду, подсећа DW у тексту под насловом "Немачка је опет европски болесник?".
Канцелар Олаф Шолц затражио је од немачког председника Франка-Валтера Штајнмајера да смени Линднера, а остали министри из редова ФДП-а потом су напустили кабинет.
Између осталог, Линднер је желео да спроведе регулаторни мораторијум и смањи порезе.
Такође је хтео да укине солидарни допринос који Немци са запада земље плаћају за развој дела земље који је некада био ДДР и да одложи климатске циљеве за 2050. годину.
Све то било је превише за социјалдемократе канцелара Шолца и Зелене, који су такође у Влади.
Многи немачки привредници су забринути због ових политичких дешавања, истиче DW, наводећи као пример произвођача аутомобилских делова Бош, који мора да прилагоди своје прогнозе за ову годину, што не искључује даље укидање радних места, уз већ укинутих 7.000.
Извршни директор Боша Штефан Хартунг позвао је прошлог четвртка у интервјуу за Тагесшпигел савезну владу да оконча коалициони спор и брзо подржи привреду.
Фондација породичних предузећа оштро је критиковала немачку владајућу коалицију, наводећи да је највећи ризик за Немачку влада која није способна да реагује.
-С обзиром на све лошију економску ситуацију, хитно су нам потребне политичке одлуке, наводе из Фондације.
Економиста Хенинг Фепел, генерални директор Центра за европску политику, изјавио је за DW да владајућа коалиција није успела да структурално врати немачку економију на прави пут раста.
У САД је Доналд Трамп освојио други мандат на председничким изборима, а због тога следе изазови у безбедносној политици, трговини и климатској политици, као и у подршци Украјини.
У контексту глобалне политичке кризе, немачки министар економије Роберт Хабек упозорио је да је ово најгоре време за распад владе, и то сада када Немачка мора да покаже јединство и способност да делује у Европи.
Главни економиста банке ИНГ Карстен Брзески изјавио је да Немачка сада, после четири године стагнације и структуралних слабости, није само, како је навео, "болесник Европе", већ и знатно рањивија него пре осам година када је Трамп освојио први мандат.
Фепел истиче да је општа ситуација у свету иста за све земље и указује да је, чак и поред тога, "привредни раст у Немачкој дуги низ година мањи него у другим земљама, са којима се Немачка може упоредити".
Фепел наглашава да то наговештава да за слабост привреде није одговорна слаба глобална економија, већ специфични структурни узроци које немачка влада треба да идентификује и пронађе решење.
Као четири најхитнија задатка он истиче стабилизацију енергетске транзиције, смањење бирократије, спровођење дигитализације, као и пореске подстицаје за инвестиције.
Мартин Горниг из Немачког института за економска истраживања такође је позвао на "системске промене", и то не у националним размерама, већ - на целом континенту.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)