КОПАЈУ СЕ РОВОВИ ЗА ЦАРИНСКИ РАТ: Трамповом најавом намета на страну робу све би могло да поскупи и у Европи и у САД
Уласком у Белу кућу, Доналд Трамп ће наставити обрачун с мондијализацијом која има своје токове и дубоко је пустила пипке.
Иако ни у првом мандату није успео да смањи трговински дефицит своје земље с Европом, будући шеф америчке државе инсистираће на политици протекционизма која прети да грађанима Старог континента додатно поскупи свакодневицу.
Првобитно најављени екстра намет од десет одсто на европску робу из Трампове предизборне кампање порастао је у међувремену на двадесет. Биће, дакле, теже него што се у први мах мислило.
Из намере да покрене америчку привреду, Трамп је у првом мандату увео низ царинских намета на европску робу, од челика и алуминијума, до соларних панела и беле технике. То, ипак, није спречило да се, од првог дана уласка Трампа у Белу кућу до његовог изласка, за четири године, дефицит Америке у односу на ЕУ увећа за 38 милијарди евра.
Нови-стари председник сада најављује још жешће мере. Како ствари стоје, биће обухваћено практично све што са Старог континента стиже у Нови свет. То би додатно могло да пољуља ионако угрожену европску привреду.
ПОПЛАВА КИНЕСКИХ ПРОИЗВОДА
Истовремено, намера Доналда Трампа да Кинезе оцарини са астрономских 60 одсто, извесно ће приморати Пекинг да проналази нова тржишта. Процењује се да би, тако, још више могли да пласирају своју робу у Европу. Тиме би директно угрозили европске произвођаче и индустрију. То би могао да буде још један негативни ефекат изолационистичке политике која ће се примењивати у Вашингтону.
Процењује се да би Немачка, тако, могла директно да штети 33 милијарди евра, смањењем извоза од 15 одсто, који се наговештава због нових намета. Нарочито би била у тешкоћама аутомобилска индустрија.
То би, затим, имало ланчани ефекат на целу привреду. Немци су, тако, израчунали да би нови Трампов мандат могао укупно да их кошта 127 милијарди, ако уведе царине од 10 одсто, односно 180, ако такса буде износила 20 одсто.
Иако Трамп мисли да би нови намети били од користи америчкој привреди, све би могло да има и контраефекат, јер Европљани сигурно неће седети скрштених руку, па се верује да ће увести реципрочне мере. Тако би европски производи поскупели у Америци, а амерички у Европи. Тиме би се смањио амерички извоз, што би осујетило Трампов план о индустријском замаху. Највећи губитници у овом царинском и трговинском рату били би грађани с обе стране Атлантика, који би робу плаћали скупље.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)