РАДЕ ПО СИСТЕМУ "ПУСТИО СИ ЈЕ И ЗАБОРАВИ ЈЕ": Далекометне америчке, британске и француске ракете које су испоручене Кијеву
ЗАЈЕДНИЧКА британско-француска ракета "сторм шедоу" и "скалп" домета су 300 километара.

Фото Танјуг/АП
Њена главна одлика је што је високопрецизна и мало приметна ракета. Почели су да је праве 1994. године компаније "Матра" и "Бритиш аероспејс".
Бојева глава има пуњење којим се може пробити бункер. Она је тешка 1.300 килограма. Ракета функционише по приципу "пустио си је и заборави". Она лети сама до циља уз помоћ џи-пи-еса. Мора бити програмирана пре пуштања. Кад се примакне циљу, она се подигне у висину и пикира. Таквим ракетама су наоружани авиони једног броја чланица НАТО-а. Цена ракете је, зависно од модела, до два милиона евра.
Ракете које су добили Украјинци биле су домета мањег од 300 километара, али војни експерти тврде да су конструктори направили такве ракете које имају домет и до 560 километара.

Илустрација Новости
Французи су 2006. године одлучили да направе моћну крстарећу ракету која може да се пушта и са бродова и подморница. Прво испитивање је било у јулу 2013. године. Њом су наоружане француске фрегате као и подморнице.
Британци раде на моделу "сторм шедоу" који се користи за гађање бродова. Британци су први пут употребили у ратним условима ту ракету у Ираку 2003. године. Французи су је са "рафалима" користили за време напада НАТО чланица на Либију.
За време рата у Украјини, у Кијеву су се хвалили како су ракетом "сторм шедоу" у јулу 2023. године убили руског генерала Олега Цокова код града Бергјанска, а 13. септембра 2023. погодили су бродоградилиште у Севастопољу, где је оштећена подморница. Четвртог новембра 2023. године погођено је бродоградилиште у граду Керч, а 23. марта 2024. ракетом "сторм шедоу" погођен је центар везе Црноморске флоте.
Те британске ракете су пуштане са украјинског авиона СУ-24.

Фото Танјуг/АП
АМЕРИЧКЕ РАКЕТЕ ATACMS
Армијски тактички ракетни комплекс познатији као ATACMS - "земља-земља" прозводи компанија "Локид Мартин". Домет му је до 300 километара. Њима се гађа са рампи које користе системи "Хајмарс" и МЛРС. Први пут је почео да се користи осамдесетих година. Интересантно је да су у Америци оценили да је тај систем застарео и да га треба заменити савременијим на ком се сада ради. Иначе, цена једне такве ракете је два и по милиона долара.

Илустрација Новости
Има више модела, један је са фугасним пуњењем, а остали су са касетама. У Москви кажу да је могуће да се тим ракетама ка Русији гађа из источног дела Украјине, односно Черниговске или Харковске области.

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)