"ОСОВИНА" ЕУ БЕЗ БУЏЕТА: Париз и Берлин, као кључне престонице ЕУ, суочени с великим финансијским тешкоћама

Француска и Немачка кубуре с усвајањем буџета за следећу годину, а ствари се нарочито компликују уласком у Белу кућу Доналда Трампа који заступа политику "Америка најпре".

ОСОВИНА ЕУ БЕЗ БУЏЕТА: Париз и Берлин, као кључне престонице ЕУ, суочени с великим финансијским тешкоћама

Foto: Profimedia

То значи да ће две највеће силе ЕУ сачекати Нову годину без усвојених буџета, или, приде, са срушеним владама. Овај други сценарио већ је виђен у Берлину, мада ни Париз није далеко од тога.

Француска скупштина, у којој представници власти представљају мањинске снаге, недавно је великом већином одбила предлог прихода за буџет, због чега се о трошковима није ни расправљало. Власти су, имајући у виду да је предлог буџета одбијен, интегралну верзију, без великог броја амандмана који су поднели опозициони посланици, проследили Сенату, у ишчекивању да тамо прође.

- Каква чудна демократија, сада ће Сенат преузети улогу Скупштине – прокоментарисао је посланик опозиције, а пренели француски медији.

Расправу у скупштини пратило је велико негодовање опозиције незадовољне повећањем пореза и других намета. Француска се налази у великој финансијској кризи, њен јавни дуги износи преко три хиљаде милијарди евра, а власти покушавају да уштедом, али и таксама, намакну 60 милијарди у новом буџету.

После одбијања скупштине, ствари се политички знатно компликују. Премијер Барније је већ најавио да практично не види други излаз него да прибегне фамозном члану 49.3 Устава који му омогућује прокламовање закона без гласања посланика, што за собом аутоматски повлачи гласање о поверењу Влади.  

Власти последњих дана поручују да су спремне на неке уступке, али је велико питање да ли ће то задовољити крајње десничаре. Левичари су већ дигли руку за смену владе, остаје само да се томе још прикључе следбеници Марин Ле Пен. Они поручују да ће Владу процењивати на основу потеза, односно, у овом случају, према тачном садржају текста буџета. А у њему мора да се стеже каиш.

Када је реч о Немачкој, после распада "семафор коалиције", канцелар Олаф Шолц – који више нема већинску подршку ни у својој странци – одлучио је да се подвргне гласању о поверењу пре Божића. Датум превремених избора је 23. фебруар. До тада, Немачка може да се нада евентуално само изгласавању ребаланса за ову годину, али не и усвајању буџета за следећу. Прети зато блокада буџетских расхода.

Обе владе, и у Француској, и у Немачкој, воде политичари који немају велику потпору. САД ће, под вођством Доналда Трампа, већ имати велику предност у вођењу протекционистичке политике, а ЕУ препуштена сама себи, неће моћи да се ослони на уморна плећа својих узданица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

КАКВА ИГРА ЈОКИЋА: Никола уништио великог ривала, сви у чуду због овог потеза (ВИДЕО)