ЈЕСТЕ ЛИ СИГУРНИ ДА ПУТИН БЛЕФИРА?! Ево колики је ризик од нуклеарног рата - Стигле најновије стручне процене
ДАНИМА се многи грађани питају колико је реалан ризик од нуклеарног рата након што је амерички председник Џо Бајден овластио Украјину да користи ракете дугог домета за напад на Русију, што је, према новој Путиновој безбедносној стратегији, разлог за рат, укључујући нуклеарни одговор.

Фото: Гугл мапе принтскрин, Профимедиа
Процене нивоа нуклеарног ризика које се појављују у јавности разликују се у зависности од политичких ставова учесника глобалног геополитичког сукоба, али и неких аналитичара; једни тврде да Путин блефира када прети нуклеарном одмаздом или ратом са НАТО алијансом, други сматрају да је неразумно доводити Путина пред зид као особу са психопатолошким карактеристикама, тј. у ситуацији у којој се може осећати лично угроженим.
Шта институције које се баве проценом ризика од нуклеарног рата већ дуже време кажу.
Наравно, ни ове институције не могу да понуде конкретан одговор на то да ли треба очекивати Путинову одмазду сваки пут када прочитамо вест која слави дуготрајни напад на Русију, али можемо бити релативно сигурни у њихове принципијелне оцене да нису.

Чини се да су поруке најугледнијих институција једноставне, јасне и, нажалост, брутално прозаичне: ризик је огроман већ неколико година. Теза да је нуклеарни рат толико незамислив да га неће започети ни најгори манијаци међу важним политичарима не изгледа научно проверљива.
Постоји неколико релевантних институција које процењују нуклеарне ризике, а ми смо за „стручне консултације” изабрали Билтен атомских научника јер је реч о организацији неупитне репутације која је обновила свој „Сат судњег дана” који упозорава колико је човечанству остало до нуклеарне катаклизме.
Билтен атомских научника основали су 1945. године Алберт Ајнштајн и Роберт Опенхајмер са групом научника са Универзитета у Чикагу који су учествовали у Пројекту Менхетн.
Организација је ажурирала своје процене једном годишње од 1947. године, а нису правили посебну процену ризика од нуклеарног рата након Бајденове одлуке да дозволи Зеленском да нападне ракетама ATACMS, али су објавили да живимо у опасном тренутку историје; "још увек смо на "само" 90 секунди до поноћи."

Фото Танјуг/АП
Ако се сензационализам уклони, и позитивни и негативни аспекти дозвољавања напада на мете у Русији могу се показати много мање драстичним него што су претходне дискусије сугерисале. Немогуће је не запитати се зашто су америчке и европске престонице у почетку ову тему приказале као тако монументално ризичну и контроверзну.
Можда зато што је сензационализам валута савремене политике. Али можда зато што и западни лидери и стручњаци срамно слабо разумеју динамику ескалације у великом конвенционалном рату у нуклеарној ери.
Бајденова одлука, која је изазвала толику конфузију, неће променити ток рата. То није зато што су ATACMS неефикасни или зато што је Русија непобедива. Разлог је тај што ниједан систем оружја или појединачна одлука не могу променити ток рата на исцрпљивање.
То може учинити само промена укупног односа људских, војних и економских ресурса. Украјина је инхерентно у неповољнијем положају у овом односу у односу на Русију, што чини њен даљи опстанак и отпор још мање вероватним.
Сједињене Државе и Европа имале су 1.000 дана да одлучно преокрену ситуацију у корист Украјине, али су одлучиле да то не учине. Бајденова одлука о ATACMS-у ће помоћи, али као и много тога другог у овом рату, премало је и прекасно.
(Јутарњи лист)
Препоручујемо



ПОРУКА ИЗ БУНДЕСТАГА: Путин и Трамп могу да реше Украјину, не за 20 година, него заувек
16. 11. 2024. у 22:16

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)