АМЕРИКАНЦИ ПОВУКЛИ СВЕ НОСАЧЕ АВИОНА СА БЛИСКОГ ИСТОКА: Хути настављају да нападају теретне бродове који плове за Израел (ВИДЕО)
ДАНА 19. новембра 2024. јеменска коалиција Ансарулах, позната као Хути, покренула је значајан удар на турски теретни брод Анадолу С. Овај 183-метарски брод је пловио у Црвеном мору, једном од најкритичнијих поморских рута на свету, које повезује Медитеран са Арапским полуострвом.

Фото принтскрин /телеграм РВвоенкор
Удар на Анадолу С није био изолован инцидент. То одражава намерне и континуиране напоре Хута да спрече испоруку робе у Израел, као и ширу регионалну стратегију за спровођење делимичне блокаде израелских интереса.
Учешће Хута у сукобу протеже се ван граница Јемена, јер су блиско повезани са Хезболахом у Либану. Заједно су координирали своје напоре против израелских циљева, а Хути су покренули серију напада на израелску инфраструктуру, укључујући нападе дроновима на електране и ваздушне нападе у центру Тел Авива.
Ове акције су изазвале међународну забринутост, посебно због потенцијала да ови напади утичу на глобалну трговину. Црвено море служи као витални коридор за робу, а Суецки канал је један од најважнијих бродских рута на свету. Ометајући ове путеве, Хути не само да изазивају израелске линије снабдевања, већ представљају и ширу претњу глобалној трговини.
Као одговор на ове ескалирајуће нападе, Сједињене Државе и Уједињено Краљевство повећале су своје војно присуство у региону, гађајући локације за лансирање пројектила и дронова Хути у покушају да смање претњу комерцијалном бродарству.

Фото Танјуг/АП
САД су нагласиле важност заштите слободе пловидбе и осигуравања да кључни међународни трговински путеви остану отворени. Међутим, упркос овим акцијама одмазде, Хути остају непопустљиви у свом ставу, уоквирујући своје нападе као део ширег отпора израелским војним акцијама у Гази и њиховој подршци палестинским групама.
Конфликт који је у току у Црвеном мору има озбиљне импликације не само на регионалну безбедност већ и на глобалну трговину. Способност Хута да гађају комерцијалне бродове и ометају кључне трговачке руте наглашава рањивост светских поморских путева на такво асиметрично ратовање.
Ова ситуација је отежана све већим ангажовањем међународних сила, које су почеле да третирају ове поморске ударе као директну претњу глобалној стабилности. Сједињене Државе су, посебно, јасно ставиле до знања да ове нападе сматрају озбиљним поремећајем глобалне трговине и спровеле су више војних операција са циљем да смање способности Хута да покрену даље нападе.
Истовремено, Хути настављају да се позиционирају као шампиони палестинског отпора. Њихова реторика наглашава солидарност са Газом и оправдавају своје нападе на бродове повезане са Израелом као део веће кампање подршке палестинском народу. Овај наратив је одјекнуо код многих у арапском свету, подстичући антиизраелска осећања и додатно компликујући геополитичку динамику Блиског истока.
Све већи савез Хута са групама као што је Хезболах такође сигнализира дубљи стратешки помак у региону, где недржавни актери све више координирају напоре против Израела, доводећи у питање традиционални поредак заснован на држави.
Док Хути настављају са својим ударима у Црвеном мору, глобалне бродарске компаније суочене су са све већим ризицима. Поремећај трговине кроз Суецки канал и Црвено море неизбежно ће довести до повећања трошкова и кашњења за компаније које зависе од ових рута. Ова ескалација могла би да доведе до још већих трошкова испоруке јер су бродови приморани да иду дужим рутама око афричког континента како би избегли Црвено море.
Напад Анадолу С само је најновији у низу напада Хута високог профила и сигнализира промену у начину на који блискоисточни сукоби утичу на глобалну трговину. Уз регионалне тензије које су и даље у порасту, а Хути не показују знаке заустављања својих напада на бродове повезане са Израелом, ситуација у Црвеном мору је и даље пуна неизвесности.
Поморска безбедност у овом региону ће вероватно постати све хитније питање за међународне актере, јер сукоб у Гази наставља да подстиче нестабилност и додатно компликује геополитику Блиског истока.

Фото: Танјуг/АП
АМЕРИКАНЦИ ОДЛАЗЕ
С друге стране, морнарица САД је повукла и други носач авиона, ЦВН 72 Абрахам Линколн, из региона и оставила по други пут Блиски исток без ударне групе носача авиона. У току је прераспоређивање снага ка Пацифику, пише УСНИ Њуз.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо

ИРАН ПОВЕЋАВА СВОЈЕ ЗАЛИХЕ УРАНИЈУМА: Може да направи 20 нуклеарних бојевих глава
19. 11. 2024. у 20:31

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (1)