НЕМАЧКИ ГИГАНТ И СИМБОЛ ЕВРОПСКЕ ИНДУСТРИЈЕ: Најавио укидање чак 11.000 радних места
ОНИ су међу највећим индустријским конгломератима у Европи са богатом историјом која датира још од 19. века и познати су по иновацијама у производњи челика, индустријској опреми, лифтовима и инжењерским решењима.
Али последњих година суочавају се са финансијским потешкоћама и најављују укидање чак 11.000 радних места.
Део производње челика индустријског концерна „Тисен Круп“ представио је концепт будућности којим менаџмент намерава да одговори на кризу у компанији и изазове целокупне индустрије челика.
Како се наводи у саопштењу за јавност, које преноси „Ројтерс“ компанија реагује на све веће и дубље структурне промене на европском тржишту челика и на кључним тржиштима купаца. Као главни фактори који значајно смањују конкурентност концерна наводе се све већи вишак капацитета и са њим повезан пораст јефтиног увоза, посебно из Азије.
СМАЊЕЊЕ РАДНИХ МЕСТА И КАПАЦИТЕТА
Менаџмент планира да ове проблеме реши смањењем производних капацитета са садашњих 11,5 милиона тона годишње на 8,7 до 9 милиона тона, како би се „прилагодио будућим тржишним очекивањима“.
Такође, планирано је значајно смањење броја радних места. Према плановима за прилагођавање производне мреже на нивоу концерна и значајно смањење администрације, до 2030. године требало би да нестане око 5.000 радних места.
Поред тога, додатних 6.000 радних места требало би да буде пребачено на спољне пружаоце услуга или кроз продају пословних активности, наводи се у саопштењу.
Поред тога, планирано је затварање даље фабрике за прераду челика у Кројцтал-Ајхену.
СТРУКТУРНИ И ФИНАНСИЈСКИ ПРОБЛЕМИ
Тисен Круп је један од највећих индустријских конгломерата у Европи са богатом историјом која датира још од 19. века и познат је по иновацијама у производњи челика, индустријској опреми, лифтовима и инжењерским решењима.
Један од кључних проблема концерна је структурна неефикасност. Компанија послује у широком спектру индустрија, што често доводи до преклапања функција, високих оперативних трошкова и недостатка фокуса на кључне сегменте. Посебно су проблематични сектори производње челика и индустријске опреме, који су оптерећени високим фиксним трошковима и све већом конкуренцијом из Кине, где произвођачи могу да понуде ниже цене.
Осим тога, у процесу дигитализације и модернизације производње, концерн није увек био довољно брз, што је отежавало прилагођавање новим индустријским стандардима. Ови проблеми су довели до ниске профитабилности у појединим сегментима пословања, што је довело до финансијске нестабилности. Ово додатно смањује укупну конкурентност концерна на светском тржишту.
Висок ниво дуга и слаб учинак у кључним секторима створили су притисак на администрацију да предузме хитне мере реструктурирања. И поред неких покушаја продаје делова пословања, као што је дивизија лифтова која је била један од најпрофитабилнијих сегмената, новац добијен продајом није био довољан за дугорочну стабилизацију.
Поред тога, поремећаји глобалног ланца снабдевања и волатилност тржишта роба додатно су повећали оперативне трошкове.
Поред тога, глобална транзиција ка зеленим технологијама и декарбонизација индустрије додатно је закомпликовала ситуацију, посебно у сегменту производње челика.
Потрошачи и законодавци све више захтевају еколошки прихватљиве процесе, што захтева огромна улагања у зелене технологије. Иако је компанија почела да улаже у развој челика произведеног са ниском емисијом угљеника, то је праћено високим трошковима, док у исто време традиционални сегменти челика остварују све мањи приход.
ОРГАНИЗАЦИОНЕ ПРОМЕНЕ
Стога су сада најављене мере менаџмента покушај да се спроведе реструктурирање концерна и да се постави на здраве темеље. Али то укључује отпуштање запослених, односно непопуњавање упражњених места када људи оду у пензију и затварање нерентабилних одељења.
Компанија је такође покушала да повећа флексибилност кроз сарадњу и заједничка улагања са другим компанијама, али резултати ових иницијатива још увек нису довољни за решавање дубоких проблема.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо
СПРЕМАЈУ СЕ ЗА ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ? Немци у паници, спреман списак бункера и склоништа
26. 11. 2024. у 13:34
САЗНАЛО СЕ КОЈУ ВЕРЗИЈУ ЈУРОФАЈТЕРА ЈЕ КУПИЛА ТУРСКА: Колико је моћан овај ловац?
20. 11. 2024. у 17:55
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)