РУСКИ И КИНЕСКИ АВИОНИ ДИГЛИ УЗБУНУ У НАТО: Ј-16 и Су-35 заједно пратили бомбардере изнад Пацифика
КИНЕСКА Народноослободилачка војска и Руске ваздушне снаге завршиле су заједничку патролну мисију изнад западног Пацифика 30. новембра, користећи своје главне класе бомбардера, Х-6 и Ту-95, као и низ помоћних летелица.
Патрола је водила авионе изнад Јапанског и Источног кинеског мора, а затим изнад Пацифика.
Две земље су од краја 2010-их спроводиле више заједничких патрола бомбардера, са значајним достигнућем у јуну, када су два H-6 и два Tu-95 деловала изван Пацифика у близини обала Аљаске.
Ј-16 и Су-35 заједно на небу
Посебна карактеристика најновије вежбе била је укључивање две ривалске класе ловаца, кинеског J-16 и руског Су-35, који су пратили бомбардере у деловима патроле. J-16 све више чини кичму кинеске флоте ловаца, са процењених преко 350 јединица у употреби, док Русија има мањи број од преко 120 Су-35, који су концентрисани у Источној Европи и на Далеком истоку Русије.
J-16 и Су-35 имају заједничко порекло као деривати најспособнијег совјетског ловца за ваздушну супериорност, Су-27 "Фланкер". Оба су названа „Супер Фланкери“ и на различите начине револуционисала су перформансе ове платформе. Оба авиона су задржала дуг домет, високу маневрабилност при свим брзинама, као и могућност ношења великог радара и великог броја ракета, чиме надмашују све западне конкуренте по тим карактеристикама.
Карактеристике Су-35 и Ј-16
Су-35 има користи од моћнијег мотора AL-41F-1S, који омогућава већу брзину пењања, већу крстарећу брзину и краће полетање, а захваљујући векторирању потиска, постиже импресивне летне перформансе при ниским брзинама. J-16 је, међутим, значајно напреднији по свим другим параметрима. Његов труп користи савременије композитне материјале, а његова авионска електроника, радари и ракете су знатно софистициранији.
Напредне могућности J-16 сматрају се једним од главних разлога због којих Русија није успела да прода велике количине Су-35 Кини. Оба авиона су оптимизована за различите врсте ваздушног ратовања. Су-35 је дизајниран да делује у симбиози са копненим противваздухопловним системима као што су С-400, док је J-16 дизајниран да се директно супротстави најнапреднијим ловцима непријатељске флоте.
J-16 поседује најдужу класу ракета ваздух-ваздух на свету, PL-XX, које су први пут виђене на овим авионима у децембру 2023. године. Симулиране борбе у Кини показале су да J-16 може успешно да се супротстави ловцима пете генерације, иако са благим недостатком.
Његов главни радар, због комбинације величине и софистицираности, сматра се најмоћнијим међу онима који су тренутно распоређени на ловцима широм света. J-16 је значајно унапредила интеграција технологија развијених за ловац пете генерације J-20, који се сматра једним од најсофистициранијих авиона поред америчког F-35.
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)