ВИКИНГ ОБАРА Ф-35 И Ф-22: Најновији руски ПВО систем способан да се супротстави стелт летелицама и пројектилима (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 12. 2024. у 21:33

РУСКИ противваздушни ракетни систем Бук-М3 Викинг је способан да се супротстави и одврати од широког спектра савремених претњи. Ово је у недавном саопштењу руска компанија Рособоронекспорт.

ВИКИНГ ОБАРА Ф-35 И Ф-22: Најновији руски ПВО систем способан да се супротстави стелт летелицама и пројектилима (ВИДЕО)

Фото: Министарство одбране Руске Федерације

Према речима руских произвођача, реч је о одвраћању не само савремених артиљеријских граната и високо прецизних пројектила, већ и стелт авиона америчког ратног ваздухопловства Ф-22 Рептор и Ф-35 Лајтинг 2.

Бук-М3 Викинг представља најновију еволуцију руске дугогодишње породице ракетних система земља-ваздух Бук и сигнализира значајан напредак у способностима у поређењу са својим претходницима.

Развијена од стране Алмаз-Антеја, ова напредна платформа је дизајнирана да неутралише широк спектар савремених ваздушних претњи, укључујући стелт авионе, крстареће ракете, дронове, па чак и тактичке балистичке ракете. Комбинује најсавременије радарске, ракетне и командне технологије како би формирао прилагодљиву и веома смртоносну мрежу противваздушне одбране.

У срцу система Бук-М3 лежи његов напредни лансер 9А317М, опремљен са шест пројектила 9М317М спремних за лансирање. Ове ракете имају активно радарско навођење и побољшане системе за навођење, нудећи повећану прецизност и могућност истовременог гађања више циљева.

Сваки 9А317М може да гађа до шест циљева независно, што је значајно побољшање у односу на раније моделе Бука. Систем се такође може похвалити максималним дометом деловања до 45 километара за крстареће ракете и преко 70 километара за традиционалне авионе, са висином ангажовања која достиже 35 километара. Ове карактеристике му омогућавају да покрије огромно подручје и прилагоди се веома динамичној природи савременог ваздушног ратовања.

Радарски пакет Бук-М3 је још једна кључна разлика. Систем поседује мултифункционални радар који је у стању да истовремено детектује и прати преко 100 ваздушних циљева. Ово укључује претње са ниским РЦС-ом (радарским одразом Radar Cross Section) као што су стелт ловци, који представљају значајне изазове за традиционалне радарске системе.
Извештаји сугеришу да Бук-М3 Викинг интегрише ажурирани радар са фазном решетком, вероватно заснован на унапређењима изведеним из руских програма С-400 и С-500, побољшавајући његову способност да детектује и прати ниско уочљиве циљеве као што су Ф-35 Лајтинг 2 и Ф-22 Рептор.

Ова способност је допуњена напредним системима за елиминисање електронских противмера [electronic counter-countermeasure - ЕЦЦМ], омогућавајући му да ефикасно ради у окружењима засићеним мерама електронског ратовања.

Мобилност Бук-М3 је критична предност у савременим сукобима. Систем је монтиран на шасију са гусеницама, осигуравајући да може да ради на широком спектру терена, ван путева укључујући и неравне терене. Ова мобилност му омогућава да се брзо репозиционира, пружајући флексибилну покривеност и отежавајући циљање противницима.
Штавише, његова модуларна архитектура подржава интеграцију са другим системима противваздушне одбране, као што су С-300 и С-400, омогућавајући слојевиту мрежу противваздушне одбране која побољшава укупну ефикасност.

Значајне надоградње су такође направљене у способностима команде и контроле система [Ц2]. Бук-М3 користи аутоматизовани командни центар који обрађује податке са више сензора и додељује мете појединачним лансерима на основу приоритета претњи.

Овај ниво аутоматизације смањује време реакције и повећава ефикасност пресретања. Командни центар је такође способан да се повеже са ширим руским Интегрисаним системом противваздушне одбране (ИАДС), дели податке о циљевима преко платформи и створи јединствену слику бојног простора.

Једна од најпопуларнијих могућности Бук-М3 Викинга је његова наводна способност да се супротстави стелт авионима. Док се западни стелт дизајни, попут оних који се користе у Ф-35 и Ф-22, ослањају на комбинацију ниског радарског попречног пресека и електронског ратовања да би избегли откривање, верује се да Бук-М3 има вишепојасни радар и умрежени систем за праћење да ублажи ове предности.

Користећи податке из више извора, укључујући земаљске радаре, ваздушне системе за рано упозоравање, па чак и средства из свемира, Бук-М3 Викинг ствара свеобухватнију мрежу за откривање, што отежава неоткривеним платформама да продру у брањени ваздушни простор.

Систем је такође дизајниран имајући на уму борбу против беспилотних летелица, што одражава растућу забринутост модерних војски у вези са пролиферацијом беспилотних система. Бук-М3 је опремљен за нападање малих, нисколетећих дронова са ниским РЦС профила, што сведочи о његовој свестраности у борби против широког спектра ваздушних претњи.

Коначно, преживљавање је камен темељац дизајна Бук-М3 Викинг. Сваки лансер и радарска јединица опремљени су сопственим напајањем и могу да раде независно ако су искључени из ширег система.

Ова децентрализација чини систем отпорнијим на покушаје сузбијања, као што су ракетни удари против радијације или сајбер напади. Поред тога, употреба техника камуфлаже и мамаца побољшава способност система да преживи у спорним окружењима.

Укратко, Бук-М3 Викинг комбинује напредну ракетну технологију, најсавременије радарске могућности, робусну мобилност и интегрисане командне системе како би испоручио застрашујућу платформу противваздушне одбране.

Његова способност да се супротстави стелт авионима, делује у електронским спорним окружењима и ангажује различите врсте претњи наглашава његов значај у савременој руској стратегији противваздушне одбране.

Бук-М3 Викинг не само да представља еволуцију породице Бук, већ и одражава шире трендове у противваздушној одбрани, где су прилагодљивост, умрежавање и вишенаменске способности све важније.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)