ИНДИЈА У ГАДНОМ ПРОБЛЕМУ КИНЕСКИ Ј-35А СТИЖУ У ПАКИСТАН: До 2030. Њу Делхи без иједног наспрам 400 непријатељских стелт авиона (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 12. 2024. у 19:33

НЕДАВНИ извештаји пакистанских медија тврде да је пакистанска влада одобрила набавку стелт ловаца Ј-35А из Кине.

ИНДИЈА У ГАДНОМ ПРОБЛЕМУ КИНЕСКИ Ј-35А СТИЖУ У ПАКИСТАН: До 2030. Њу Делхи без иједног наспрам 400 непријатељских стелт авиона (ВИДЕО)

Фото принтскрин Јутјуб/Ђиља Плутон

Предвиђено је да авион уђе у употребу у року од 24 месеца.

Неки извори помињу да је одлука финализована након дебија Ј-35А на Џухај аеро-митингу 2024 (Zhuhai Airshow 2024). Међутим, није било званичне потврде о одобрењу пакистанске владе.

У јануару, шеф пакистанског ваздухопловства, главни маршал ваздухопловства Захер Ахмед Бабер Сидху, изјавио је да је „основа за набавку стелт борбеног авиона Ј-31 већ постављена“ и да ће он постати део флоте ПАФ-а „у скорој будућности.”

Ј-35А је значајно унапређена верзија кинеског борбеног авиона Ј-31, развијена за извоз. У поређењу са Ј-31, Ј-35А има карактеристике:

Снажнији WS-19 мотори нуде побољшане перформансе и потисак
Софистициранији радарски систем и побољшана фузија сензора
Побољшане аеродинамичке и стелт карактеристике

Шири спектар оружја, укључујући напредније ракете ваздух-ваздух и ваздух-земља.

Авионика Ј-35А је упоредива са авионима ловаца Ј-20 који тренутно служи у кинеском ваздухопловству.

Треба се подсетити да је у марту 2022. године ПАФ увео прву серију борбених авиона Ј-10Ц у 15. ескадрилу „Кобре“, која се налази у ваздухопловној бази Минхас.

Ј-10Ц, борбени авион четврте генерације плус-плус, је ПЛААФ-ов врхунски борбени авион у употреби. Његове многе изванредне карактеристике укључују:

Смањена радарска видљивост
Напредни сензори и оружје
Снажни мотори
Висока маневарска способност


Ј-10Ц је лакши и носи мањи терет од ИАФ-овог Су-30МКИ, али има бољу авионику (АЕСА радар) и исплативији је.

Пошто нема разлога да се верује да су извештаји пакистанских медија о владином зеленом знаку за куповину Ј-35А нетачни, вероватно је да би до 2030. године ПАФ могао да управља са 2 ескадриле Ј-35А, које се састоје од приближно 40 ловаца.

До исте године, ПЛААФ (Кинеско ратно ваздухопловство), за који се тренутно верује да је распоредио око 200 ловаца Ј-20, могао би да распореди дупло већи број.

За разлику од њих, ИАФ не би имао ниједан стелт ловац у свом инвентару до 2030. године!
У најбољем случају, можемо се надати да би ИАФ дао веома шпекулативну наруџбу за АМЦА ловац који је још у развоју.

Важно је разумјети како би надолазећи стелт јаз могао лоше угрозити индијско одвраћање.


СТЕАЛТ ОПАСНОСТ

Стелт ловци имају много мањи радарски пресек (РЦС) од не-стелт ловаца. Пошто су откривање и праћење ловаца засновани на радару, смањени РЦС деградира способност противваздушне одбране. Домет радарске детекције стелт ловаца је знатно мањи него код нестелт ловаца, а домет за добијање трага (циљање) за оружје је пропорционално још мањи.

Перформансе система противваздушне одбране опадају када раде против стелт ловаца због њиховог мањег домета детекције. Док степен деградације зависи од ефикасности стелт обликовања, оно се увек дешава.

Ефикасност прикривеног ловца никада не треба процењивати искључиво на основу његовог смањеног РЦС-а. Мора се проценити на основу комбинације смањеног РЦС-а и његовог домета оружја. Мање прикривени ловац може користити прикривене ракете већег домета да погоди свој циљ без откривања.

Познато је да је Кина развила ракете ваздух-ваздух и ваздух-земља (ПЛ-15 нпр.)које ће омогућити ловцима Ј-20 и Ј-35А да лансирају своје оружје пре него што буду ефикасно праћени на радарима ИАФ-а.

Као такви, не можемо одбацити претњу од стране стелт ловаца ПЛААФ-а и ПАФ-а јер они нису тако прикривени као амерички стелт ловци.


ПОСЛЕДИЦЕ ИГНОРИСАЊА ПРИКРИВЕНЕ ПРЕТЊЕ

Недавни геополитички догађаји су илустровали да замрзнути конфликти не доводе увек до трајног мира; они могу довести до поновног врућег сукоба. Недавно оживљавање сукоба у Сирији је пример за то. Као и сукоб у Украјини, који је замрзнут после споразума из Минска, али се поново разбуктао.

У Индији живимо са два замрзнута сукоба, оба са војно јаким противницима. Оживљавање врућих ратова из ових сукоба треба да се одврати кроз добар темпо војног напретка, чак и када се миру енергично тежи. У случају Индије, не води се енергично ни ка миру ни одвраћање.


MAKE-IN-INDIA ЗАМКЕ

Индија с правом тежи дугорочном одвраћању са својом парадигмом производње одбрамбених система у Индији. Међутим, игнорисањем јачања одбрамбених способности противника, дозвољава се еродирање краткорочног одвраћања.

Од стицања независности, Индија је наставила са Make-in-India користећи различиту терминологију, као што је лиценцна производња или локална производња. Нажалост, то није био спектакуларан успех, највероватније због бирократског гушења у производњи одбране у јавном сектору, претераног неповерења у приватни сектор и страног мешања на политичком и бирократском нивоу.

До сада, већина система оружја пројектованих као успешне приче Make-in-India – ЛЦА Мк.1, Пинака, Акаш, АТАГС – су пројекти који су имали велика кашњења у временском оквиру, прекорачења трошкова и квалитативне недостатке. Оштар преокрет тренда је мало вероватан.

Фото Profimedia/Википедија CC BY-SA 4.0 Danny Yu

Убијање парадигме Make-in-India неће елиминисати вишеслојну слабост која погађа парадигму производње одбране.

Да будемо јасни. Make-in-India треба енергично наставити. Међутим, било би погрешно да индијско Министарство одбране покушава да Make-in-India само притиском на дугмад која може лако да притисне, као што је ограничавање Оружаним снагама од директног увоза или онемогућавање Make-in-India на основу геополитичких разматрања.


ЛЕКЦИЈЕ ИЗ УКРАЈИНСКОГ СУКОБА

Сукоб у Украјини је истакао добро познату, али често заборављену реалност ратовања – у контексту система наоружања, бројеви су важни исто толико, ако не и више, од софистицираности система наоружања.

Софистицираност система оружја је важнија у кратким сукобима који су ограничени у географском ширењу. У дуготрајним сукобима високог интензитета где је географска распрострањеност бојишта велика, бројеви су важнији.

На пример, број борбених авиона који могу бити оперативно распоређени морају бити довољно велики да покрију цело бојиште како би се спречили непријатељски продори из ваздуха или обезбедила правовремена подршка на бојном пољу.

С обзиром на наше дуге непријатељске границе и све већи јаз у “невидљивости”, пад снаге ескадрила ИАФ-а сигурно ће угрозити њену способност да осигура индијско небо. Сходно томе, способност ИАФ-а да одврати агресију наших противника се смањује.

(eurasiantimes.com/Вијаиндер К Тхакур)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)