ПЕШАДИЈА ИХ НАЈВИШЕ ВОЛИ: САД повлаче А-10, док Русија улаже у Су-25 до нивоа М3 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

10. 12. 2024. у 18:30

КАДА је реч о блиској ваздушној подршци, А-10 Тандерболт 2 и Су-25 су две летелице које се издвајају.

ПЕШАДИЈА ИХ НАЈВИШЕ ВОЛИ: САД повлаче А-10, док Русија улаже у Су-25 до нивоа М3 (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП


А-10, коме се често диве због његовог робусног дизајна, наноси ударце са својим 30 мм ГАУ-8/А топом, што га чини страшним непријатељем против оклопних циљева. Једна од његових највећих предности је његова издржљивост - направљен је да прими поготке из противваздушног оружја и настави да лети. Овај авион се истиче у операцијама на малим висинама и малим брзинама, дајући му прецизност потребну за нападе на земаљске циљеве.

Су-25 се, с друге стране, такође фокусира на блиску ваздушну подршку, али је познат по својој управљивости и способности да се носи са тешким условима на бојном пољу. Као и А-10, робустан је и може да издржи значајна оштећења. Свестран је у борби, способан да носи широк спектар оружја, укључујући ракете ваздух-земља и бомбе. Осим тога, може да ради у неповољним временским условима, што га чини поузданим избором у различитим сценаријима борбе.

Фото Master Sgt. Blake R. Borsic

Када се упореде А-10 и Су-25, њихови приступи блиској ваздушној подршци и системима наоружања издвајају их. А-10 се фокусира на уништавање тешко оклопних возила, што је приказано његовим робусним системом топова од 30 мм ГАУ-8/А и његовом способношћу да лагано маневрира на малим висинама. Ово му омогућава да дуже остане на бојном пољу, пружајући дуготрајну ватрену подршку.

С друге стране, Су-25 је бржи и агилнији, наглашавајући брзе ударе и издржљивост у тешким условима. Дизајниран за рад у тежим условима, његова поједностављена конструкција олакшава одржавање и употребу у подручјима са ограниченом инфраструктуром. Иако његов топ није тако моћан као А-10, Су-25 може да носи шири спектар оружја, нудећи свестраност у различитим борбеним ситуацијама.

А-10 Thunderbolt 2, од миља познат као „Warthog“, посебно је направљен да се супротстави тенковским претњама које су преовладавале током Хладног рата. Свој борбени деби имао је 1972. године, стекао је славу по својим изванредним перформансама у операцији Пустињска олуја 1991. године, где је десетковао хиљаде ирачких тенкова и оклопних возила.

Фото Танјуг/АП

Поређења ради, Су-25 се може похвалити и запањујућим борбеним рекордом. Први пут у акцији током рата у Авганистану касних 1970-их и почетком 1980-их, овај авион је доказао своју снагу у тешким условима, пружајући суштинску подршку совјетским копненим снагама. Брзо напред у 2000-те, Су-25 је поново показао своју снагу у чеченским сукобима, ударајући на положаје терориста и чувајући руске трупе.

САД планирају да укину А-10, што је изазвало жестоку дебату међу војним аналитичарима и креаторима политике. Пентагон има за циљ да освежи своју флоту напредним вишенаменским борбеним авионима као што је Ф-35 Лајтинг 2, који се може похвалити ширим спектром могућности и технолошких погодности. Док се А-10 истиче у блиској ваздушној подршци, пораст нових претњи захтева најсавременија решења.

А-10, познат по свом моћном систему топова и операцијама на малим висинама, може и даље понудити вредност у одређеним сценаријима. Ипак, планирање његовог пензионисања је у складу са широм америчком стратегијом за решавање насталих војних изазова и глобалних претњи.

У међувремену, Русија улаже ресурсе у надоградњу свог авиона Су-25, са циљем да га подигне на стандард М3. Ова надоградња укључује додавање нове авионике за побољшање навигације, циљања и комуникације, заједно са напредном борбеном електроником. Су-25М3 се такође може похвалити најсавременијим сензорима и системима наоружања, који ће му омогућити да обавља широк спектар борбених мисија. С обзиром на текуће сукобе у Украјини и Сирији, Русија посматра Су-25 као кључну компоненту својих оружаних снага, посебно за пружање блиске ваздушне подршке.

Штавише, Русија планира да повећа производњу Су-25 како би одржала своје војне способности. Модернизација авиона је део шире стратегије за јачање војне снаге Русије, демонстрирајући њену посвећеност улагању у конвенционална борбена средства како би се ухватила у коштац са новим изазовима.

Надоградња Су-25 на ниво М3 могла би Русији дати краткорочни подстицај у блиској ваздушној подршци, посебно у зонама сукоба где су такве операције и даље неопходне. Повећана издржљивост, префињен навигациони систем и унапређени сензори омогућиће Су-25М3 да делује ефикасније у текућим сукобима попут оних у Украјини и Сирији. Овај напор модернизације указује на веру Русије у континуирану важност традиционалних борбених авиона, прилагођавајући их савременим захтевима.

Ипак, дугорочно гледано, фокус Русије на модернизацији старијих авиона могао би да омета њену способност да усвоји нове војне технологије.

Примарни изазови за блиску ваздушну подршку [ЦАС] у данашњим сукобима потичу из еволуирајућег борбеног пејзажа и технолошког напретка. Значајно питање је све веће распоређивање напредних система противваздушне одбране [АДФ], које операције на малим висинама чине изузетно опасним за авионе као што су А-10 и Су-25.

Савремени одбрамбени системи као што су руски С-300 и С-400 имају изузетан домет, способни да открију и елиминишу авионе са великих удаљености. Ово приморава авионе Блиске ваздушне подршке [ЦАС] да или лете на већим висинама или да се ангажују у замршеним маневрима како би избегли нападе пројектила.

Пораст беспилотних летелица [дронова] је још један значајан напредак. Дронови се све више баве улогама ЦАС-а, извршавајући задатке са прецизношћу и елиминишући ризик за пилоте. Међутим, овај напредак доноси тешке изазове у координацији између ваздухопловних снага и копнених јединица. Постаје посебно сложен у асиметричном ратовању, где су борбене линије замагљене, а противници користе герилске тактике.
Штавише, пејзаж модерног ратовања се помера ка операцијама усредсређеним на мрежу, где су комуникација и дељење података кључни. Традиционални авиони као што су А-10 и Су-25 не успевају са својим застарелим системима комуникације и циљања, што их чини мање ефикасним у интегрисаним борбеним сценаријима будућности.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (1)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету