ЗАШТО ЈЕ УКРАЈИНСКИ НАПАД НА ТАГАНРОГ РАЗБЕСНЕО РУСИЈУ? Ова база је кључна у одржавању авиона А-50 AWACS (ВИДЕО)
РУСИЈА је објавила да је Украјина погодила војни аеродром у близини Азовског мора користећи шест америчких балистичких ракета АТАЦМС.
Овај напад могао би подстаћи Москву да лансира нову експерименталну хиперсоничну ракету средњег домета Орешник на центре одлучивања у Кијеву.
Напад је изведен око 4 ујутру, а према руским изворима као и америчком Форбсу, користиле су се балистичке ракете АТАЦМС заједно с новим дроновима-ракетама Паљаница.
Циљ напада био је Авијацијски завод ТАНТК, познат и као Беријев завод, кључни центар за поправку и модернизацију руских авиона за рано упозоравање и контролу, модела А-50 AWACS.
Осим авиона са радарском технологијом, завод у Таганрогу одржава и транспортне авионе ИЛ-76, авионе за патролу ИЛ-38, цивилне авионе као и летелице за стране кориснике. Овај објекат је од стратешке важности за Русију.
ДЕТАЉИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА БЕРИЈЕВ ЗАВОД
Напад на војни комплекс у Таганрогу није изведен само ракетама АТАЦМС, већ наводно и дроновима-ракетама Паљаница. Према аналитичару Валерију Рјабиху из украјинских медија, мета овог напада била су “кључна војна средства Русије”.
-На том аеродрому су били смештени бомбардери Ту-95, модификовани за лансирање ракета Х-101 уместо Х-555. Завод Беријев пружа техничку подршку авионима А-50 AWACS, који играју значајну улогу у организовању руских напада на Украјину, тврди Рјабих.
Украјина, према његовим речима, све више диверсификује своје методе напада, укључујући коришћење домаћих ракета-дроне као што су АН-196 Љутиј (Жестоки) и Паљаница. Ове дронове-ракете Украјина користи за циљеве од стратешке важности, а њихова производња значајно је убрзана, тврде из Кијева.
ПАЉАНИЦА: МОЋНО, А ЕКОНОМИЧНО ОРУЖЈЕ
Паљаница, са дометом од скоро 700 километара и бојевом главом од 45 килограма, идеална је за нападе на хангаре који чувају авионе као што су А-50. Ова дрона-ракета пружа разарајуће ефекте сличне АТАЦМС ракети, али по знатно нижој цени од око 100.000 долара. Ово је чини посебно корисном за масовне и прецизне нападе.
Према аутору Дејвиду Аксу из америчког Форбса, напад на Беријев завод уз помоћ Паљанице могао би бити само увод у још веће нападе на кључне руске војне капацитете.
УКРАЈИНСКА ИНДУСТРИЈА УБРЗАВА ПРОИЗВОДЊУ
Индустрија у Украјини од овог лета производи Паљаницу у ограниченим количинама, док је недавно украјински министар одбране Рустем Умеров објавио да је ова дрона-ракета ушла у серијску производњу уз подршку Министарства одбране.
Палианиција је резултат рада приватног стартапа и представља значајан искорак у развоју украјинског наоружања.
Поред Паљанице, Украјина је примила и прве ракете-дроне Пекло („Пакао“), за које се спекулише да су алтернатива западним крстарећим ракетама Сторм шедоу и Сцалп. Пекло је развијен за лансирање са ваздушних платформи и додатно проширује арсенал прецизних удара украјинске војске.
Напад на Беријев завод у Таганрогу открива све већу способност Украјине да циљано погађа кључне војне инфраструктуре Русије.
Коришћење дронова-ракета као што су Паљаница и Пекло не само да смањује трошкове запада, већ и омогућава ефикасније нападе на стратешке мете.
Док Украјина убрзава производњу савременог наоружања вероватно уз абнормалну подршку запада, првенствено како би уштедели, Русија се суочава с додатним изазовима у заштити својих војних ресурса.
-Две ракете оборила је посада система противваздушне одбране Панцир, док су остале скренуте уз помоћ електронског ратног система, наводи се у саопштењу руског Министарства одбране.
Москва је изјавила да није било мртвих ни повређених, већ само штете на војним возилима и зградама у близини. „Овај напад западним оружјем дугог домета неће остати без одговора, и биће предузете одговарајуће мере“, изјавио је амерички званичник.
Дакле, одговор Русије се очекује у наредним данима ако не и часовима.
ЛЕТЕЋИ РАДАР А-50 “БУМБАР”
А-50 има надимак “Бумбар”, а НАТО извештајно име “Mainstay”, функционише као ваздушни систем упозорења и контроле (AWACS) за надзор. У службу је ушао 1985. године, са око 40 произведених до 1992. године. Најновија модернизација једног А-50 обавељена је недавно, у новембру 2023. године.
А-50У је дубоко унапређена верзија А-50, која је развијена у Совјетском Савезу на бази војног транспортног авиона Иљушин Ил-76. Оригинални А-50 је наводно био способан да контролише до десет борбених авиона за пресретање ваздух-ваздух или напад ваздух-земља.
Авион AEW&C може да лети четири сата са дометом од 1.000 километара од своје базе, уз максималну полетну тежину од 190 метричких тона. Да би се додатно проширио домет, авион може да се пуни горивом ваздушним танкерима Ил-78.
Главни систем А-50 је радар Вега-М који је дизајнирао МНИИП, а произвео НПО Вега. Радар може да прати до 150 циљева истовремено у кругу од 230 километара. Велики циљеви, попут бродова, могу се пратити на удаљености од 400 километара.
Тачне могућности А-50У су поверљиве, али је надоградња наводно модернизовала електронику авиона и повећала удобност посаде.
ВКС су први пут употребиле свој А-50У у стварној борби током операција против терористичких група у Сирији. После почетка ескалације сукоба у Украјини, две такве летелице су изгубљене, једна 14. јануара изнад Азовског мора и друга 23. фебруара изнад региона Краснодарског краја. Према руским изворима, за оба инцидента окривљена је пријатељска ватра.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)