ЦРНО ТРЖИШТЕ ЧЕКА НАОРУЖАЊЕ АСАДОВЕ ВОЈСКЕ: Терористи се дочепали сиријског оружја и муниције, многи меркају оно што Израел није уништио
ПОСЛЕ врло брзог и неочекиваног распада сиријске армије светске агенције су брзо распространиле фотографије и ТВ снимке како брадати исламисти скачу по освојеним тенковима и другом оружју совјетске производње које је својевремено набавио председник Башар ал Асад. Брзо су освојени и аеродроми у градовима у близини границе са Турском.
Било је јасно да су се дојучерашњи терористи повезани са Ал каидом као и "умерена сиријска опозиција", која се обучавала на полигонима у Турској, дочепали руског оружја.
Страх да би то оружје могло да се користи не само у земљама арапског света него и шире није престало чак ни кад је Исраел Кац, министар одбране Израела, саопштио да су у току два дана ракетама и дроновима уништили 80 посто сиријског војног потенцијала.
Израелци су гађали не само аеродроме и флоту на Средоземљу, већ и складишта оружја сиријске војске.Израелским нападима се није имао ко супротставити, без обзира што сиријски ПВО има руске "панцире" и подоста система са којима су могли да обарају израелске авионе и ракете.
Треба да прође време да нове власти направе инвентар и виде шта су стварно уништили Израелци, а шта је ипак остало. Поред школских и старих авиона, Сирија је имала један број савремених летелица.
Сиријски специјалци којим је командовао генерал Сухејл ал Хасан који су били код Алепа напустили су своје позиције и оставили најсавременије руско оружје. Њега су се домогли терористи. Без икакве борбе дошли до тенкова Т-90 као и Т-90А, а потом до ПВО система БУК-М2, па све до "панцира-С1". Докопали су се и система радиоелектронске борбе.
Асадова армија је имала и много старијих тенкова, као што су Т-55 и Т-72 М, али су многи од њих били у возном стању. На аеродрому код Алепа терористи су били освојили неколико лаких авиона, као и старе пресретаче Миг-23, чија је брзина до 2.500 километара на сат и може да гађа циљеве у ваздуху и на земљи.
Терористи су дошли и до радара "подљот-К1" кад су освојили Хаму. Тај радар кошта око пет милиона долара. Да се ради о добром радару доказ је да њега користе и системи С-300 и С-400. Највероватније да ће га терористи покушати продати некој земљи, јер га они и тако неће знати користити. Тај радар брзо открива ракете малог домета као што су оне које је добила Украјина од Британаца "сторм шедеу" или украјински "нептун".Иначе он је на возилу "КамАЗ-6350" и може се релативно брзо пребацити са места на место. Битно је и то да уочава циљеве на даљини од 10 до 300 километара.
Сада се намеће питање где ће заврити оно што је остало од препуних сиријских арсенала муниције, оружја и војне технике.
Има и оних аналитичара попут сарадника "Милитари воч магазина" који мисле да би значајан део тог оружја могао да се пребаци у Украјину. До таквог закључка су дошли, јер се могла чути тврдња како су Украјинци побуњеницима и терористима помогли са беспилотним летелицама и обучили операторе. Није до краја јасно зашто је требала помоћ 20 украјинских инструктора кад се зна да су јединице које су срушиле Асадов режим обучаване у турским камповима. Кијев је сигурно заинтересован да добије или купи од Сирије тенкове које је Асадова војска набавила од Русије. Сирија је годинама набављала тенкове од Русије и пре десетак година је набавила и 40 тенкова Т-90. Такође је имала има Т-72-А . Осим тога је као помоћ добила модернизоване Т-62-А.Интересантно је да је један број старих тенкова Сирија модернизовала својевремено у Украјини. Американци процењују да је Сирија имала око четири хиљаде тенкова. Колико је од њих у исправном стању тешко је рећи, јер је један број још из совјетског периода.
У Кијеву су сигурно заинтересовани за авионе које има Сирија, МиГ-29 и Су-24. Наравно, ако их нису уништили израелске ракете и дронови.
Пошто су већ почели сукоби са Курдима, сиријска армија ће морати да задржи доста оружја тим више што је један број исламиста расположен да крене у рат против Израела.
Објективно постоји опасност да се садашње чарке и пушкарања претворе у крвави рат са Курдима на североистоку Сирије. Једино што сада може зауставити еуфоричне Сиријце је то што Курди имају подршку Америке. Ускоро ће бити јасно хоће ли отворити нови фронт, а то зависи и од команди које ће добити од главних ментора и спонзора у Турској. У Анкари не скривају да сматрају да им је главни непријатељ у курдској енклави где се налази велики број сепаратиста из редова Радничке партије Курдистана. "Вашингтон пост" пише да људи из председничке администрације Џозефа Бајдена покушавају да убеде Турке да се одустане од сукоба са Курдима. Руководству у Вашингтону је јасно да Турска стоји иза милитантних Сиријаца који хоће обрачун са Курдима који се налазе у области где су главна налазишта нафте у Сирији.
Да би ојачали своје позиције Курди су већ заузели један број места који је сада под њиховом контролом.Тамо су донедавно били војници Асадове армије која се повукла кад су добили команду да не ратују.
Један број опозиционара који жели да добије високе функције у новом руководству Сирије изјављује да они хоће да изграде нову демократску земљу која ће гарантовати права свим грађанима Сирије. Међутим, тешко да ће у та обећања поверовати Курди.
Руски експерт за религиозни тероризам и екстремизам Андреј Јашлавски каже да сумња да ће Курди поверовати у обећање да ће у новој Сирији они бити равноправни са свим осталима. Курди сумњају да ће спонзори победника над Асадовом армијом који се налазе у Турској бити добронамерни према њима. Прича опозиционара, а сада победника у Дамаску, о мултикултурној и демократској Сирији лепо звучи али није лако остварљива. Нови председник САД Доналд Трамп је изјављивао да треба минимизирати присуство САД у Сирији. Од његовог става много зависи судбина Курда.
* * * * * * * *
У Москви кажу да су њихови војници у Сирији у бојевој готовости, али им ништа озбиљно не прети
Шта ће бити са базама "Тартус" и "Хмејмим"?
Мада је Русија успоставила контакт са једним бројем сиријских опозиционара који сматрају да руске базе у "Тартусу" и "Хмејмиму" треба да остану, њихова судбина тек треба бити решена кад се изабере ново руководство. У Москви кажу да су њихови војници и официри у базама у Сирији у бојевој готовости, али им за сада ништа озбиљно не прети. Недавно су арапски и западни листови писали како су из морске базе у "Тартусу" испловили руски бродови. Није спорно да су испловиле три фрегате и два танкера и подморница "Новосибирск", али је министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио да је руска флота имала своје маневре у Средоземном мору.
Сирија и Русија су 2017. године потписале договор о томе да споменуте две базе Руси користе 49 година.Обе стране могу да прекину уговор, а рок селидбе је тада годину дана.
Пензионисани руски генерал-лајтнант Јуриј Неткачов каже да би било штета да Руси напусте те базе, јер је у њих пуно уложено. Морска база "Тартус" је потпуно модернизована.
Тамо је изграђен и део за ремонт бродова, затим складишта за уља и горива. А у бази Хмејмим је направљена нова писта као ремонтни и заштитни хангари за авионе. Осим тога тамо је направљен смештај за пилоте и механичаре. Узгред речено, уз помоћ Русије били су модернизоване сиријске авио-базе Квајрес, Метрас и Камишлија. Поред тога Русија је била опростила дугове Сирији. Истине ради и у Русији су све гласнији они који не виде сврху постојање базе "Хмејмим" у новонасталим условима у Сирији.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)