СИРИЈЦИ У СТРАХУ ОД ПОБЕДНИКА : Група која је свргнула Башара ел Асада, уместо стабилности, доноси наставак прогона
ОПЕРАТИВАЦ џихада, Ахмед Хусеин ал-Шара (42), представљајући се као стратег који ће земљу повући ка напретку, наследник је свргнутог председника Башара ел-Асада на државном кормилу Сирије. И док његови "ха-те-есовци", група са коренима у Ал-Каиди која оперише под називом Хаијат Тахрир ал-Шам (ХТС), полако, али сигурно, окрећу нови лист у сиријској историји, овај џихадиста, познат по имену Абу Мохамед ал-Јолани, позиционирао се као моћни посредник на северу земље, која кључа после колапса Асадовог режима.
За многе Сиријце успон ХТС, међутим, не представља стабилност, већ наставак прогона. Јазиди, Курди, хришћани и секуларне заједнице, остају рањиве, а и сунитски муслимани суочавају се са бруталним последицама. Секуларни активисти су ућуткани, жене подвргнуте ограничењима, неистомишљеници новог поретка живе у страху.
Ал Шара је изгубио милитантни имиџ, крваву прошлост крије оделом, док му на руку иде међународна подршка. У Дамаск је ушао за својим борцима, појавио се на балкону градске џамије Омајада и прогласио "победу исламске нације".
Годинама је деловао из провинције Идлиб у северозападној Сирији, док је Асадова власт, коју су подржавале Русија, Иран и друге регионалне силе, била чврста. Посредовао је међу екстремистичким организацијама, елиминисао конкуренте, али и бивше савезнике како би изградио имиџ своје "владе спаса" која је управљала Идлибом и придобио међународну подршку.
Ал-Шара се уздигао кроз редове Ал-Каиде под менторством Абу Мусаба ал-Заркавија и касније Абу Бакра ел-Багдадија. Оснивање Џабхат ал-Нусре у Сирији 2011, иза чега је управо он стајао, био је почетак његове промоције у лидера сиријског грађанског рата. До 2013. године, Ал-Шара се одвојио од Багдадија, успео је да његова група постане независна сила. Под вођством Ал-Шаре, група је оркестрирала кампање терора које су учврстиле њену доминацију, док је, једну за другом, разарала бројне заједнице.
Његови борци играли су улогу у системском масакру Јазида у Сињару. Хиљаде мушкараца је погубљено, а жене и деца, поробљени су у акцији, касније проглашеној за геноцид.
- Третирали су нас као животиње - рекао је преживели Језид. - Убили су ми оца и браћу и продали ме на пијаци као да сам ништа.
У северној Сирији, ХТС је циљао курдске цивиле у кампањи уништавања и расељавања. Села су спаљивана, мушкарци убијани, а жене сексуално злостављане.
- Избрисали су нас - рекао је преживели Курд. - Не само наши домови, већ и наша историја и будућност.
Доминација Ахмед Хусеин ал-Шара и његових бораца, искомпликовала је и хуманитарне напоре у северној Сирији. Хуманитарне организације муку муче да се снађу у захтевима његове групе, са извештајима о ресурсима који се преусмеравају на одржавање операција ХТС, уместо да дођу до цивила којима су најпотребнији.
Шеф Беле куће послао делегацију на преговоре са новим властима у Дамаск
Дупло вишеме америчких војника у Сирији
Председник САД Џозеф Бајден послао је у Дамаск делегацију на прве дипломатске разговоре са новим сиријским руководством после пада режима Башара Асада о владавини у прелазном периоду. У делегацији су помоћница секретара за Блиски исток Барбара Лиф, специјални представник председника за ослобађање заробљеника Роџер Карстенс и саветник Данијел Рубенштејн који ће у Сирији представљати америчку мисију.
Американци су већ саопштили да су заинтересоване да се уништи хемијско оружје и не дозволи ново рађање терористичких група као што је била Исламска држава. До сада су у Вашингтону тврдили како у Сирији имају 900 војника, али сада су признали да их је око 2000 за борбу против Исламске државе, што сматрају једним од најважнијих питања после свргавања Асада. Американци, иначе, од 2014. шаљу своју војску у Сирију за борбу против Исламске државе и сарађују са Курдима који руководе "Сиријским демократским снагама".
А турски председник Реџеп Ердоган жели да разговара о будућности Сирије са новим председником САД Доналдом Трампом. Очигледно не може да изађе на крај са Израелом, па му треба америчка помоћ. Осим тога, Американци штите енклаву Курда, а у Анкари сматрају да се тамо налазе терористи из Радничке партије Курдистана. Б.В.
Дискретна подршка САД
Регионални суседи, укључујући Турску и Катар, одиграли су значајну улогу у финансирању и наоружавању ХТС. САД су означиле ХТС као терористичку организацију, али су пружале индиректну подршку. Ослањање Вашингтона на регионалне партнере у супротстављању Исламској држави и иранском утицају, допринело је опстанку ХТС.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)