ГОВОР КОЈИ ЈЕ ПРОМЕНИО ИТАЛИЈУ: Пре равно сто година Мусолини се прогласио за диктатора
СЛИЧНО Адолфу Хитлеру, италијански фашистички вођа Бенито Мусолини није преко ноћи постао диктатор.
Неколико година, он и његови савезници су деловали у оквирима италијанског устава да би стекли власт, нагризајући демократске институције све док није дошао тренутак да се оне потпуно уклоне.
Тај тренутак је дошао пре равно 100 година - 3. јануара 1925. Мусолини је тог дана одржао говор у италијанском парламенту, у којем је потврдио своје право на врховну власт. Постао је диктатор Италије. Мусолини је био школски учитељ и признати социјалиста, али је после Првог светског рата постао вођа фашистичког покрета у настајању.
Као и већи део Европе, Италија је била пуна друштвених превирања у јеку рата, са паравојним групама и уличним бандама које су се често сукобљавале око својих супротстављених визија за нови политички поредак. Мусолинијев блиски човек од поверења формирао је фашистичку паравојну групу, познату као Црнокошуљаши или сквадристи, пошто је Мусолини водио политичку странку. Открили су да им је страх владе од комунистичке револуције омогућио да раде без државне интервенције.
Убрзо након Мусолинијевог избора, наоружани црнокошуљаши су кренули на Рим, захтевајући да краљ постави Мусолинија за премијера. У одлуци која је потпуно променила ток италијанске и европске историје, краљ Виктор Емануел III је игнорисао молбе премијера Луиђија Факте да прогласи ванредно стање, што је довело до оставке Факте. Емануел је позвао Мусолинија да формира нову владу.
Многи фашисти су сматрали да се Мусолини креће преспоро. Године 1924. атентатори повезани са њим убили су социјалистичког лидера Ђакома Матеотија. Фашисти су осетили да је дошао њихов тренутак. Они су 31. децембра поставили ултиматум Мусолинију. Три дана касније, обратио се остатку парламента, изјављујући "Ја, и само ја, преузимамо политичку, моралну и историјску одговорност за све што се догодило", мислећи на убиство Матеотија. Нико није оспорио његов ауторитет.
Тако је од 1925. па надаље, Мусолини могао отворено да делује као диктатор, називајући себе Ил Дучеом и спајајући државу и фашистичку партију. Уследиле су две деценије бруталности, које су кулминирале Мусолинијевим савезом са нацистичком Немачком и Другим светским ратом.
Препоручујемо
ЧОВЕК У ЦРНОМ ИЗА РЕШЕТАКА: Пре 65 година Џони Кеш први пут свирао затвореницима
01. 01. 2025. у 12:56
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)