МОЋИ ЋЕ ДА ОБАРА КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ И АВИОНЕ! Упознајте нову америчку самоходну хаубицу МДАЦ (ВИДЕО)
АМЕРИЧКА војска (US Army) најавила је да планира доделу ексклузивног уговора компанији BAE Systems за производњу прототипа самоходне 155 мм хаубице која ће послужити као нови систем противваздушне и противракетне одбране.
Циљ је да артиљеријско оруђе МДАЦ (Multi-Domain Artillery Cannon) буде у стању да обара дронове и крстареће ракете, али и авионе те хеликоптере, користећи хипербрзинску муницију првобитно развијену за отказани програм морнаричких електромагнетних топова (railgun) америчке морнарице.
ПРОГРАМ МДАЦ
Дана 20. децембра 2024. године, US Army’с Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO) објавио је план за доделу ексклузивног уговора компанији BAE Systems у циљу развоја прототипа самоходног топа калибра 155 мм.
Ова платформа, названа Multi-Domain Artillery Cannon (MDAC/МДАЦ), замишљена је да се носи са савременим ваздушним претњама, укључујући дронове и крстареће ракете.
Кључна иновација је муниција изузетно велике брзине (HVP – Hyper Velocity Projectile), развијена првобитно за морнарички раилгун програм који је касније отказан. Демонстрација функционалног прототипа МДАЦ планирана је за 2028. годину.
САРАДЊА И ТЕХНОЛОШКА ОСНОВА
Још од 2022. године RCCTO блиско сарађује са америчким ваздухопловством (US Air Force), као и са другим стратешким телима попут Пентагоновог уреда за стратешке капацитете и Истраживачке лабораторије ратног ваздухопловства.
Ове агенције заједнички промовишу пројекат користећи већ постојеће програме, укључујући систем копненог хипербрзинског наоружања HGWS (Hypersonic Gun Weapon System).
Циљ је да до краја фискалне 2027. године буде завршен комплетан прототип батерије МДАЦ са:
8 самоходних топова МДАЦ,
4 вишенаменска радара високе прецизности (МФПР),
2 система командовања (МДБМ)
и најмање 144 пројектила ХВП.
Ови елементи биће интегрисани у ширу одбрамбену мрежу, укључујући IBCS (Integrated Battle Command System), који је и сам у фази развоја.
ПЛАТФОРМА ЗА ЗАШТИТУ ОД ШИРОКОГ СПЕКТРА ПРЕТЊИ
МДАЦ је осмишљен да штити фиксне и полуфиксне положаје од разноврсних ваздушних претњи, укључујући дронове, крстареће ракете, авионе и хеликоптере. Овај систем допуњава постојеће системе ПВО, чинећи део слојевите одбране.
Технички захтеви обухватају платформу на точковима, могућност испаљивања пројектила на великим удаљеностима, високу брзину гађања, велику покретљивост и брзо допуњавање, ручно или аутоматско. Такође, систем мора бити прилагођен за транспорт Ц-130 авионом.
Иако ће рад на МДАЦ-у водити BAE Systems, детаљи овог пројекта остају поверљиви. Један могући предложак је Archer, 155-милиметарска самоходна хаубица шведске фирме Бофорс (такође део BAE Systems).
Archer користи аутоматски пуњач од 21 пројектила, спреман за прву испаљену гранату у року од 23 секунде и у стању да се након тога брзо повуче са положаја.
Могуће је и развијање сасвим нове платформе која би испуњавала високе захтеве мобилности. Као још једна опција, разматра се шасија заснована на камионима ФМТВ, широко коришћена у америчкој војсци.
ХИПЕРБРЗА МУНИЦИЈА (ХВП) КАО СРЦЕ СИСТЕМА
Главна карактеристика МДАЦ-а биће HVP – Hyper Velocity Projectile, који представља одговор на савремене изазове у ваздушној одбрани.
Првобитно развијени за отказани морнарички railgun програм, ови пројектили могу достићи брзине од преко 9.000 км/х, уништавајући мете кинетичким ударом.
Поред тога, планирају се и варијанте с експлозивним бојевим главама с дометом до 31 км, што је изузетно конкурентно у поређењу с ракетама попут Стингер (око 400.000 долара) или ПАЦ-3 МСЕ (више милиона долара).
ГЕОПОЛИТИЧКИ КОНТЕКСТ И ЗНАЧАЈ
Пројекат МДАЦ веома је актуелан с обзиром на све веће претње које доносе борбени дронови, крстареће ракете и аутономни системи. Недавни сукоби, нарочито у Украјини, показали су потребу за иновативним и исплативим решењима заштите од шароликих претњи.
МДАЦ неће функционисати као самосталан систем, већ ће бити део ширег одбрамбеног ланца. Уз то, развој се одвија у јеку дискусија између америчке војске (US Army) и ваздухопловства (USAF) о расподели дужности у заштити ваздушних база.
Америчко ваздухопловство недавно је показало интересовање за преузимање појединих области које је традиционално водила копнена војска, наводећи потребу за новим тактичким приступима.
МДАЦ и његова муниција могли би темељно да редефинишу ефикасност и рентабилност савремене ваздушне одбране. Уколико овај систем буде успешно развијен и уведен, поставиће нове стандарде у борби против дронова, крстарећих ракета и других ваздушних претњи. Истовремено, пружаће америчкој војсци предност у домету и цени операција – кључним факторима у будућим сукобима и геополитичким маневрима, обећавају амерички медији.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо
ХИМАРС СА ДОМЕТОМ ОД 1000 КМ: Американци желе да знатно унапреде своју далекометну артиљерију (ВИДЕО)
23. 12. 2024. у 00:32 >> 03:04
ДЕТАЉИ ОБАРАЊА АМЕРИЧКОГ АВИОНА: Централна команда САД каже да су пилоти спашени
22. 12. 2024. у 19:17
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)