У РУСИЈИ СЕ ОД ДЕСЕТ БРАКОВА РАСПАДНЕ ОСАМ! Пропорционално броју становника први по броју развода Малдиви, други Казахстан, а трећа Русија

У РУСИЈИ је лане рапидно порастао број развода, мада је управо 2024. била проглашена Годином породице. Од десет закључених бракова распадне се чак - осам!

У РУСИЈИ СЕ ОД ДЕСЕТ БРАКОВА РАСПАДНЕ ОСАМ! Пропорционално броју становника први по броју развода Малдиви, други Казахстан, а трећа Русија

Фото: Профимедиа

Бројка је заиста јако велика, годишње се у Руској Федерацији разведе између 600.000 и 700.000 бракова. По томе је Русија на трећем месту на свету. По разводима предњаче Малдиви, на другом месту је Казахстан. Дуго година је лидер по разводима била Америка, а следила је Русија. САД су и сада у врху земаља где се брзо и лако распадају брачне заједнице. У првој половини 2024. у Русији је било регистровано 360.000 бракова, а развело се 318.000. Лидер по броју развода у Русији Јеврејска аутономна област која се налази на Далеком истоку. На другом месту је Северна Осетија, а на трећем Ингушетија.

У Европи многи парови живе невенчани, па је зато и број службених развода мањи. Демограф Владимир Тимаков каже да се повећао број развода у Русији јер сада млађи људи више иду пред матичара, па се брже и разводе. Интересантно је да руска држава подстиче младе људе да се раније жене како би имали више деце, јер је демографска ситуација забрињавајућа. Влада има разне акције којима потиче заснивање бракова и рађање. Али, статистика показује да особе старије од тридесет година са већом озбиљношћу доживљавају брак.

- У традиционалним браковима муж и жена су имали заједничку имовину и више деце које су заједно васпитавали. Данас су у целом свету брачни парови материјално неовиснији и кад пресахну емоције брзо одлазе свако на своју страну - каже Тимаков. Један од главних разлога за развод у Русији, а слично је и у многим другим земљама, јесте брачна превара. Само 14 одсто грађана Русије сматра да се после брачне преваре може сачувати брак. Истовремено око 49 одсто сматра да и после преваре ваља покушати сачувати брачне односе. Социолози кажу да је један од разлога да свако оде на своју страну што немају деце. До развода све више долази и кад жена у каријери прескочи мужа. Али тако је чак и у високотолерантној Шведској. Да је и у Русији слично доказ је Марија Љова Белова (40) опуномоћена у име председника Русије за заштиту дечјих права. Иако је мајка петоро деце, развела се од мужа свештеника и удала се за бизнисмена Константина Малофејева.

Према анализама Руског центра за изучавање јавног мњења у последњих пет година се разлози за раскид бракова нису променили. То је породична беспарица, стамбени проблеми, алкохолизам, као и физичко насиље. Најчешће се код раставе користи фраза "различити карактери" и "неслагање нарави". У Русији већина сматра да стабилност брака пре свега зависи од жене. Све док она има жеље и снаге да балансира, брак ма какав био може да опстане.

Наравно да има ситуација кад нема никаквог смисла борити се за очување брака. Али статистика показује да кад женама прекипи, оне чешће размишљају о разводу. Управо жене два пута више траже развод, али матичари тврде да је слично и у другим деловима света. Интересантно је да брачни саветници кажу да мушкарци у Русији и кад варају жене ређе дају захтев за развод, већ чекају да то прва направи "службена супруга", објашњава Тимаков. У наше време жена постаје све самосталнија и велики број њих сада није спреман да трпи. Мушкарци, поготово они богатији, настоје да имају сталну љубавницу. Они мисле да је довољно да жени дају новац што се брине за њихову заједничку децу. Демограф Сергеј Тетерин тврди да неки од тих богатих Руса не желе да им се жене удају по други пут, јер неће да им деца одрастају уз "другог тату". Као свуда у свету и у Русији жене које више зарађују и имају више образовање лакше и брже се растављају ако нешто не штима у односу са супругом. Демографи кажу: што је жена образованија и материјално обезбеђенија већи је ризик за раставу. Жене којима је каријера важнија од брака логично је брже "откачи" мужа ако им се нешто не свиђа.

Код једног броја људи у Русији је постала мода да се растављају због новца. Држава у Русији финансијски помаже самохране мајке. Чак и на Северном Кавказу, где је брак светиња, 2022. и 2023. био је прави бум развода. Статистика показује да су се фиктивно распадали чак три до четири пута више него раније. Све због тога да жене добијају статус самохраних мајки и да добијају помоћ од државе. Али, многи од тих развода били су фиктивни и породица наставља да живи као и раније - каже демограф Тимаков. Ту месечну помоћ за децу до 17 година држава је почела да даје 2022.

На њу имају право они који имају просечна примања за сваког члана породице нижа од регионалног животног минимума. Примера ради, ако отац зарађује сто хиљада рубаља, а мајка не ради и има двоје деце, испада да је просек по члану породице 25.000 рубаља. Они не могу да добију од државе помоћ. Али ако се брачни пар разведе, жена нема прихода, онда она добија од државе помоћ. Кад се зна да на Кавказу породице имају и по петоро, шесторо деце, онда је та сума државне подршке значајна. Испада да се ти парови само фиктивно растављају. Парадоксално је да се служе таквим преварама, јер на Кавказу праве велике племенске свадбе, на којима је и по 500 гостију. Демографи тврде да се таквим триковима служе и у Бурјатији. А у Тиви се многе жене одмах региструју као раздвојене, мада наставе да живе са супругом. Многи демографи тврде да треба све жене које имају децу изједначити у правима без обзира на то јесу ли разведене или не. Оне породице које имају мања примања а више деце требало би да добију помоћ јер је држава заинтересована за побољшање демографске ситуације.

Траже помоћ агенција

КАО и на западу, један број људи који није могао да пронађе себи партнера, обраћа се агенцијама које покушавају да га усреће са неком особом из каталога. Мало је оних који се хвале да су се у старости усрећили новим браком. У таквим случајевима Рускиње знају рећи да сваки нови супруг има све недостатке претходног и плус своје.

Муфтије хтеле многоженство

МУСЛИМАНСКИ свештеници у Русији су крајем прошле године покушали да искористе ратну ситуацију и озваниче многоженство. Главни муфтија Равиљ Гајнутдин је покушао да убеди руску јавност да то треба учинити како би се заштитиле удовице погинулих муслимана у Специјалној војној операцији. Пошто је била негативна реакција руских парламентараца, а уз то је Државно тужилаштво упозорило Духовно руководство муслимана да закон о браку забрањује многоженство, московски муфтија Иљдар Алатудинов је морао да у име Духовне управе муслимана повуче фетву тј. препоруку којом се одобрава да човек може да има четири жене. Још и сада муслимански свештеници покушавају да убеде јавност да то није у супротности са грађанским законом јер бракови неће бити регистровани код матичара већ код верског свештеника. Руски закон о браку јасно прецизира у члану 14 да је забрањено склапање бракова ако један од партнера има већ регистрован брак. Дакле, поново се може регистровати ако се пре тога раставио службено од претходног партнера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

И ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ ДОШАО: Луис Хамилтон има ново радно место (ФОТО)