САРКОЗИЈА СТИГЛИ ГАДАФИЈЕВИ МИЛИОНИ: Колико у судском процесу, који се води против њега, ризикује бивши председник Француске

Процес века, историјско суђење, једно од најспектакуларнијих у савременом француском правосуђу. Тако се у овдашњој јавности карактерише процес који је ове седмице започео против бившег француског председника Николе Саркозија у париској судници и који ће трајати до 10. априла.

САРКОЗИЈА СТИГЛИ ГАДАФИЈЕВИ МИЛИОНИ: Колико у судском процесу, који се води против њега, ризикује бивши председник Француске

Foto: Profimedia

Некадашњи станар Јелисеја је оптужен да му је бивши либијски вођа Моамер ел Гадафи тајно финансирао прву председничку кампању када је 2007. изабран за шефа државе. Помиње се сума од 50 милиона евра. Саркози одлучно негира оптужбе. С њим су на оптуженичкој клупи и тројица бивших француских министара Клод Геан, Ерик Верт и Брис Ортефе.

Скандал је велики, с елементима филмског заплета из политичког, дипломатског, финансијског, етичког али и војног угла, у коме министар унутрашњих послова захваљујући новцу свргнутог диктатора постаје председник, а затим поведе рат против њега да би "избрисао трагове". За "Транспаренси интернејшенел" реч је о највећем корупционашком процесу с почетка 21. века.

Фото: Архива Новости

Оптужба терети Саркозија да је договор с Гадафијем склопио у његовом шатору у Триполију 6. октобра 2005. године, где је дошао као министар унутрашњих послова, званично да би разговарао о заустављању илегалне имиграције. Снимак овог разговора, међутим, никада није пронађен, иако је Гадафи иамо обичај да све снима.

Прича се да је Гадафи финансирао Саркозијеву кампању да би заузврат обезбедио повратак на међународну сцену. Као део испуњених обећања, у поправљању Гадафијевог имиџа, тужитељи сматрају долазак вође џамахирије у званичну посету Француској крајем 2007. године, када је уз велику помпу разапео свој шатор у дворишту палате Марињи која служи за пријем страних државника.

"НИКОМЕ НИШТА НИЈЕ ЈАСНО"

Средином ове седмице почело је приказивање у четрдесетак биоскопа широм Француске документарног филма "Никоме ништа није јасно" аутора Јаника Кергоата, с ахривским снимцима, о новинарском истраживању о овој афери, са замршеним путевима посредника, узбуњивачима и копијама хард-дискова компјутера, уз питање да ли је Саркози повео "свој" рат против Гадафија 2011. године да би прикрио корупцију. Филм је добио донацију од 500.000 евра од стране 10.000 учесника што је рекорд у француској кинематографији и што је омогућило да буде завршен за годину дана, таман када почиње судски процес.

Гадафи је такође од Саркозија хтео да издејствује и да се укине потерница против Абдалаха Сенусија, мужа сестре његове супруге Сафије Фаркаш, шефа либијске војне обавештајне службе, осуђеног у одсуству на доживотну робију због улоге у атентату на авиону ДЦ-10 француске компаније УТА у септембру 1989. године када је погинуло 170 путника. Оптужба истиче да су будући министри, Клод Геан тада као Саркозијев шеф кабинета у министарству и европосланик Брис Ортефе, као и адвокат Тјери Ерцог припремали посету тако што су се у Либији сретали баш са Сенусијем, иако је против њега постојала потерница.

Посредник је био француско-либијски бизнисмен Зиад Такиедин, који је у замршеним политичко-корупционашким пословима касније, 2020. године, у Француској био осуђен на пет година затвора у афери "Карачи" око француске продаје фрегата Саудијској Арабији и подморница Пакистану. Служење казне избегао је бекством у Либан. Такиедин је изјавио да је из Триполија у Париз донео три кофера пуна пара, око пет милиона евра, крајем 2006. и почетком 2007. године.

Илустрација - Foto AP

Целу аферу открио је француски истраживачки медиј "Медиапар" још пре 14 година. О томе су до сада објавили близу 160 текстова. У почетку је све деловало као научна фантастика, али су сумњу подгрејале оптужбе Гадафија и његовог сина Ислама, пред крај пуковникове владавине, да Саркози не би дошао на власт без његових пара. Истрага је покренута 2013. и трајала је више од десет година.

Саркозију се суди због проневере јавних средстава, пасивне корупције, незаконитог финансирања изборне кампање и криминалне завере. Ризикује 10 година затвора, 375.000 евра казне и 5 године забране бављења политиком.

Реч је, иначе, о петом процесу у поседњих пет година против Николе Саркозија. Средином децембра касациони суд му је потврдио казну од три године затвора, од чега две условно и годину дана ношења наногвице, уз три године ускраћивања грађанских права, у афери "Бизмут", односно покушаја подмићивања судије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ГОРАН ИВАНИШЕВИЋ ПРЕД ИЗЛАЗНИМ ВРАТИМА: Могућ раскид сарадње са Рибакином