УТРКИВАЊЕ КОМПАНИЈА ЗА НУКЛЕРАНУ ЕНЕРГИЈУ: Шта доноси производња мини батерија?

Далиборка Лазаревић

11. 01. 2025. у 10:36

КОМПАНИЈЕ за нуклеарну енергију су се последњих неколико година више фокусирале на израду микрореактора, који су јефтинији, безбеднији и модуларнији.

УТРКИВАЊЕ КОМПАНИЈА ЗА НУКЛЕРАНУ ЕНЕРГИЈУ: Шта доноси производња мини батерија?

Foto: Shutterstock

Од њих се такође очекује да ће у великој мери помоћи напорима за декарбонизацију у свим секторима.

Нуклеарна енергија је наставила да остварује значајан напредак у последњих неколико година, а само у протеклој години забележени су знатни кораци у унапређењу америчких циљева нуклеарног распоређивања, историјских поновних покретања реактора и неколико нових распоређивања реактора. Ово је додатно подстакнуто новим климатским циљевима, са неколико земаља које су сада у потрази за бољим изворима обновљиве енергије, како би оствариле своје зелене циљеве.

Док је нуклеарни развој у Европи био нешто спорији него у САД, бројне земље ЕУ, попут Румуније, Француске и Бугарске, још увек појачавају напоре за куповину нуклеарних пројеката и повећање инвестиција. Нуклеарни реактори се користе у разним индустријама као што су производња нафте, производња електричне енергије, производња и десалинизација. Такође се користе у истраживачким објектима, нуклеарним електранама и за погон бродова као што су ледоломци и подморнице.

Неколико мањих потрошачких добара као што су сатови, детектори дима и нелепљиви материјали такође користе мале количине радиоактивног материјала. У последњих неколико година, многе компаније за нуклеарну енергију покушавају да смање величине реактора како би могле да повећају производњу енергије без угљеника, као и да помогну секторима да смање ослањање на електричне батерије. Очекује се да ће ови мањи реактори бити приближно величине транспортних контејнера и у суштини функционишу као мање батерије.


Зашто се нуклеарне компаније сада фокусирају на микрореакторе?

 

Микрореактори имају способност да обезбеде чисту енергију, а истовремено су много поузданији од традиционалних генератора, јер их није потребно годинама пунити горивом. Такође се сматрају безбеднијим, са пасивним безбедносним карактеристикама, које значајно смањују ризик од радиоактивног испуштања. Они су такође много јефтинији од већих постројења, док су модуларни, јер су фабрички направљени, а затим инсталирани тамо где су потребни у модулима. Микрореактори се такође могу применити у бројне сврхе и индустрије, као што су десалинизација воде, даљинско грејање, војне базе и друго. Не захтевају никакве раднике или контролну собу на лицу места за рад или одржавање, омогућавајући аутономније операције у свим секторима, а истовремено смањујући трошкове рада.

Фото: Схуттерстоцк

Један од главних разлога за прелазак компанија за нуклеарну енергију на микрореакторе у овом тренутку је замена традиционалних генератора који користе фосилна горива као што су гас и дизел, у настојању да помогну у глобалним напорима за декарбонизацију. Тренутно се ове врсте гасних и дизел генератора користе у бројним индустријама као што су пољопривреда, производња, здравство, грађевинарство, образовање, транспорт и одбрана, између неколико других. Такође се користе за специфичне функције као што су платформе за бушење нафте и гаса на мору, као и центри података.

Као такав, прелазак на нуклеарне микрореакторе може увелико помоћи овим индустријама да смање емисије угљеника и отисак барем делимично. Микрореактори такође добијају на популарности јер њихова употреба у рударској индустрији постаје све израженија.

Већина рудника тренутно користи дизел као главни извор енергије за потребе ископавања, што може бити скупо, али и јако загађивати. Међутим, микрореактори се могу побринути за оба ова проблема, због свог чистог напајања, као и због дугог трајања перформанси.

Једна од главних компанија које предводе револуцију микрореактора је Вестингхоусе Нуцлеар, која ради на развоју микрореактора еВинчи. Очекује се да ће ово имати излаз од око 5 мегавата електричне енергије за више од осам година, без потребе за допуном. Имаће за циљ да обезбеди сигурну енергију без угљеника и скалабилну енергију за бројне апликације као што су универзитети, удаљене заједнице, центри података, индустријски центри и одбрамбене операције. Такође ће имати капацитет да производи водоник.

Јон Балл, шеф Вестингхоусе Нуцлеар-овог програма за микрореакторе еВинчи, рекао је:

- У почетку је идеја била да постоје делови привреде које је веома тешко декарбонисати, посебно удаљене заједнице које зависе од преносивог дизела, који је веома скуп. Али ниво интересовања се заиста повећао и верујемо да ће ово бити област значајног раста - преноси Финанциал Тимес.

Фото: Схуттерстоцк


Нуклеарна енергија се и даље суочава са препрекама да постане мејнстрим

 

Иако је нуклеарна енергија направила импресивне кораке када је у питању напредак у постизању глобалних климатских циљева, она се и даље суочава са значајном количином негативних реакција.

Један од главних проблема који изазива забринутост је производња радиоактивног отпада и његово неправилно одлагање, у многим случајевима. Ово је довело до повећаних страхова од ризика по људско здравље и животну средину у наредним годинама, у случају да овај отпад контаминира кључне ресурсе попут водних тела и земљишта.

Ризик од нуклеарних катастрофа као што су Чернобиљска несрећа и несрећа у нуклеарној електрани Фукушима Даичи такође је подстакао велики део противљења новим и постојећим нуклеарним пројектима.

Друга велика забринутост укључује ризик од ширења нуклеарног оружја, које може погоршати текуће геополитичке тензије.

Остали ризици укључују рударе уранијума који се баве растућом стопом рака плућа.

Међутим, један од највећих фактора одвраћања од нуклеарне енергије до сада, за који се такође очекује да утиче на производњу микрореактора, је цена изградње нуклеарних реактора, која често може износити милијарде долара.

Иако микрореактори коштају много мање од традиционалних нуклеарних реактора, они и даље захтевају значајна улагања, а такође немају веома развијено тржиште. То знатно отежава проналажење инвеститора, посебно у тренутној неизвесној економској ситуацији.

(Јуронјус)

БОНУС ВИДЕО:

АРХИВСКИ СНИМАК ИЗ ЧЕРНОБИЉА: Операција чишћења 1986. у нуклеарној електрани

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?