МИГРАНТИ НЕЋЕ У ЕУ: Захтеви за азил нагло падају
БРОЈЕВИ су пали за 12% у 2024. у односу на претходну годину, према званичним подацима.
ЕУ је забележила значајан пад захтева за азил у 2024. години, за око 12 одсто у односу на претходну годину, известио је у суботу Велт ам Соннтаг, позивајући се на податке Агенције Европске уније за азил (ЕУАА).
Према подацима ЕУАА, прошле године је поднето укупно милион почетних захтева у 27 држава чланица ЕУ, као и у Норвешкој и Швајцарској, у поређењу са 1,14 милиона 2023.
Највише захтева стигло је од тражилаца азила сиријског порекла (15%), као и од Авганистана (8,7%), Венецуеле (7,3%) и Турака (5,5%).
Њемачка је остала примарна дестинација за тражиоце азила, примивши 235.900 почетних захтјева. Међутим, земља је такође забележила пад од 30,2 одсто у броју захтева од 2023. године, према Федералној канцеларији за миграције и избеглице (БАМФ). Шпанија је била друга најповољнија дестинација за тражиоце азила међу земљама ЕУ, са 165.300 захтева, а следе Француска са 158.500 и Италија са 154.800. Мађарска је била најмање популарна дестинација, која је током године регистровала само 29 нових захтева за азил. Будимпешта се више пута сукобљавала са Бриселом због одбијања да прими азиланте, позивајући на реформе имиграционе политике унутар блока.
ЕУАА је приметила да се, упркос укупном смањењу, одређене земље и даље суочавају са значајним притиском због тврдоглаво великог броја кандидата.
Смањење захтева за азил долази усред текућих дискусија унутар ЕУ у вези са миграционим политикама и расподелом избеглица међу државама чланицама. На пример, Шведска је дала најмањи број боравишних дозвола тражиоцима азила у 2024. међу државама ЕУ, известила је раније ове недеље њена Агенција за миграције, усред владиних напора да смањи имиграцију.
ЕУ је наставила да прима значајан прилив избеглица из Украјине. Од октобра 2024. године, приближно 4,2 милиона Украјинаца је добило статус привремене заштите у оквиру блока, чиме се расељеним лицима пружа приступ становању, образовању и могућностима запошљавања у земљама домаћинима.
Шема је недавно продужена до марта 2026. године, али неке земље ЕУ поново процењују своје механизме подршке, тврдећи да немају довољно ресурса да се изборе са приливом миграната.
(РТ)
БОНУС ВИДЕО:
Ухапшени припадници две организоване криминалне групе због кријумчарења миграната
Препоручујемо
УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН У БОЛНИЦИ: Портпаролка Комисије открила њено тренутно стање
11. 01. 2025. у 14:16
УТРКИВАЊЕ КОМПАНИЈА ЗА НУКЛЕРАНУ ЕНЕРГИЈУ: Шта доноси производња мини батерија?
11. 01. 2025. у 10:36
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)